Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Policisti: Ne telefonirajmo med vožnjo

| 16.01.2013, 10:40 Matjaž Merljak

Slovenski policisti bodo do ponedeljka, 22. januarja, poostreno nadzirali uporabo mobilnega telefona med vožnjo. Telefoniranje za volanom bistveno zmanjša zbranost voznikov, kar prispeva k nastanku hudih prometnih nesreč, posledično k izgubi življenj. Na to policisti opozarjajo tako s preventivno akcijo „Bodi trenutno nedosegljiv, če želiš ostati živ“, kot z dejavnim poostrenim nadzorom, ki ga vršijo v teh dneh po vsej Sloveniji.

Telefoniranje le izjemoma

Predstavnik sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Matjaž Leskovar:“Slovenska zakonodaja prepoveduje telefoniranje med vožnjo. Obstaja sicer izjema v primeru uporabe naprave za prostoročno telefoniranje. Če pa vozniki kljub temu želijo telefonirati, svetujemo, naj ustavijo vozilo na za to primernem mestu. Z vožnjo pa nadaljujejo šele po opravljenem klicu.“

Bodi trenutno nedosegljiv, če želiš ostati živ

Tako se glasi širša preventivna akcija, ki jo vodi Javna agencija RS za varnost prometa. Vanjo se policisti vključujejo tako s preventivnimi dejavnostmi kot s poostrenim nadzorom med svojim rednim delom. Policija svetuje, da med vožnjo ne telefoniramo, saj je vožnja aktivnost, ki ji moramo posvetiti vso našo pozornost! Telefoniranje za volanom bistveno zmanjša zbranost Telefoniranje med vožnjo je zelo nevarno

Na to je opozoril tudi prometni psiholog Marko Polič: “Problem z mobilnim telefonom je, da zavzame naše spoznavne zmogljivosti. Človek lahko predela le omejeno število informacijo na enkrat. Težava telefonskega pogovora med vožnjo je v tem, da sogovornik na drugi strani telefona ne ve, kaj se na naši strani dogaja. Med vožnjo je telefoniranje kot tako zelo nevarno, ne glede na to ali je prostoročno ali pa, če držimo telefon v roki, saj preprosto nismo več zmožni učinkovito se spoprijemati z zahtevami prometa.“

Stališča o slovenskih voznikih niso najbolj rožnata

Marko Polič: „Slovenci smo v evropskem povprečju. V drugih evropskih državah smo sicer veliko previdnejši, kot na domačih cestah. Gre za to, da postanemo spoštljivejši drug do drugega. Zapisano je, da ljudje vozimo tako, kot živimo. Bodimo čim prijaznejši in upoštevajmo tudi druge. Tako naj velja v prometu in tudi na vseh ostalih področjih sobivanja, pa bo življenje prijetnejše in varnejše.“

Povabljeni k poslušanju kratkih prispevkov, v katerih boste slišali, kakšni smo, po zadnjih evropskih raziskavah, Slovenci za volanom in na kaj moramo biti najbolj pozorni za varno vožnjo.

Ne samo v naslednjih dneh, za vedno naj velja, da je telefoniranje med vožnjo, prav tako ostalo obrobno početje voznika ( kajenje, iskanje predmetov po vozilu in podobno ) v času vožnje, zelo nevarno. Pa srečno na poti in pri korakih na ( v teh dneh zasneženih in poledenelih ) pločnikih.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.