Papež je objavil prve twitte
VIDEO: Papež v prvem tvitu sledilcem: Vse vas blagoslavljam iz srca!
Svet | 12.12.2012, 21:44
Papež Benedikt XVI. je z odločitvijo, da bo odprl račun na družbenem omrežju twitter - @Pontifex - v javnosti požel veliko navdušenje. Prvo njegovo misel smo lahko na twitterju prebrali na današnji praznik Guadalupske Matere Božje. „Dragi prijatelji, zadovoljen sem, ker sem lahko v stiku z vami prek twitterja. Hvala za vaš velikodušen odziv. Vse vas blagoslavljam iz srca,“ je papež zapisal v prvem tvitu, ki je v trenutku obšel ves svet. Temu je sledilo še šest tvitov.
Tvita, ki sta sledila prvemu in so objavljeni v osmih jezikih – angleščini, italijanščini, nemščini, španščini, portugalščini, poljščini, francoščini in arabščini, sta se nanašala na leto vere. Papež je sledilce najprej vprašal, kako bodo praznovali Leto vere v svojem vsakdanjem življenju, nato pa jim ponudil odgovor: „S pogovorom z Jezusom v molitvi, v poslušanju, kaj vam govori evangelij in v prepoznavanju Njega v ubogih.“
Papež je popoldne objavil še štiri tvite. V prvem je sledilce vprašal: „Kako lahko vero v Jezusa živimo v svetu brez upanja?“ In jim nato odgovoril: „Lahko smo prepričani, da vernik ni nikoli sam. Bog je trdna skala, na kateri gradimo naša življenja. Njegova ljubezen je vedno zvesta.“
Pozno popoldne je več kot 900.000 sledilcem zastavil še eno vprašanje: „Imate kakšen predlog, kako lahko več molimo, ko pa smo tako preobremenjeni z delom, družino in svetom?“ Tudi na ta tvit je hitro dal odgovor: „Vse, kar delaš, daruj Gospodu, v vseh okoliščinah vsakdanjega življenja ga prosi pomoči in ne pozabi, da je On vedno ob tebi.“
Pred prvim tvitom je imel papež 680.000 sledilcev, ki pa so po prvi objavi začeli vztrajno naraščati, samo v prvi uri se je objavam v angleškem jeziku pridružilo skoraj 20.000 ljudi. Tako se je v prvem dnevu tvitanja na papeževe zapise prijavilo dodatnih 200.000 sledilcev.
Mnogi, ki so se odločili, da bodo papeževi sledilci na twitterju, so prepričani, da bo papež zapisal stvari, ki so pomembne za vsakega od nas. Zato bodo njegove misli pošiljali naprej drugim, ki iščejo nekaj več. Tiskovni predstavnik svetega sedeža p. Federico Lombardi ob tem pravi: „Sto štirideset znakov, kolikor jih vsebuje en tvit, ni malo. Večina evangeljskih stavkov jih ima manj; blagri so mnogo krajši.“ Malo jedrnatosti po Lombardijevih besedah ne škodi. Jezusova beseda, ki jo poslušamo zjutraj in jo nosimo v mislih in srcu, podpira hojo skozi ves dan ali celo skozi vse življenje. Moramo pa razumeti, zakaj je ta beseda pomembna, od kod prihaja in kam gre, je dejal Lombardi. „Skratka, tvit ne prinaša življenja sam od sebe in avtomatično. Nikakor ne doživi zgolj navdušenega sprejetja, ampak tudi zavrnitev.“
Svet se namreč po Lombardijevih besedah ne bo zveličal po tvitih, ampak po milijardi krščenih katoličanov. „Med sedmimi milijardami ljudi pa bo nekaj milijonov oseb lahko tudi po tej poti čutilo bližino papeža, ki bo zanje povedal kakšno besedo, iskrico modrosti, ki jo bodo lahko nosili v mislih in srcu, jo delili s svojimi prijatelji na twitterju. To je nova služba evangelija“, je še dejal Lombardi.