Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Predsednik slovenske škofovske konference dr. Anton Stres o srečanju s papežem

Cerkev na Slovenskem | 12.10.2012, 23:50

Slovesnega somaševanja s papežem Benediktom XVI. ob začetku leta vere in petkove avdience pri svetem očetu ter kosila, se je udeležil tudi predsednik Slovenske škofovske konference, ljubljanski nadškof in metropolit dr. Anton Stres, ki je za Radio Vatikan strnil svoje vtise.

Za Radio Vatikan je dejal: „Drage poslušalke in dragi poslušalci Radia Vatikan. Včerajšnja slovesnost na trgu sv. Petra ob 50. obletnici začetka 2. vatikanskega koncila je zelo lepo doživetje. Udeležilo se ga je čez 500 škofov, nadškofov, kardinalov, veliko predstavnikov vzhodnih Cerkva. Opazna je bila navzočnost carigrajskega patriarha Bartolomeja I. in pa anglikanskega primasa cunterburijskega nadškofa Rowana Williamsa. Papež je v svojem nagovoru poudaril pomen 2. vatikanskega koncila, ki je odprl Cerkev modernemu svetu, hkrati pa tudi opozoril, da ga moramo razumeti v smislu poglabljanja naše krščanske vere in naše krščanske identičnosti.

Danes pa je sveti oče sprejel v posebni avdienci 12 škofov, ki so bili na koncilu takrat kot polnopravni člani in so še danes živi, hkrati z njimi pa predsednike škofovskih konferenc iz vsega sveta. Vsega skupaj okoli 120 udeležencev. Potem je sledilo skupno kosilo, ki so se ga udeležili vsi udeleženci škofovske sinode in torej tudi vsi člani, ki smo bili na papeževi avdienci, čez 500 ljudi. Na kosilu je bil tudi patriarh Bartolomej I. in pa anglikanski nadškof Rowan Williams. Kosilo je potekalo v sproščenem ozračju. Na koncu kosila je papež pozdravil vse navzoče in zaželel sinodi lepo nadaljevanje, saj se sinoda, kot vemo, ukvarja z velikim vprašanjem nove evangelizacije, ki je tista naloga, pred katero stojimo vsi. Vsem udeležencem sinode je zaželel uspešno in blagoslovljeno delo.“

Papež škofom: Krščanstvo je vedno novo

Benedikt XVI. je danes imel kar nekaj srečanj. Opoldne se je sestal z ekumenskim patriarhom Bartolomejem I., nato pa še z okoli 120. škofi, ki so se udeležili drugega vatikanskega koncila, in predsedniki škofovskih konferenc. Sledilo je skupno kosilo, pri katerem so se papežu poleg prej omenjenih škofov in patriarha pridružili še vsi sinodalni očetje in anglikanski nadškof Rowan Williams; vsega skupaj je bilo približno petsto oseb.

Škofe, ki so na različne načine sodelovali pri drugem vatikanskem koncilu, je papež tudi nagovoril. Dejal je, da se krščanstva ne sme nikoli smatrati kot ''nekaj preteklega'' in ga ne živeti s pogledom, zazrtim nazaj, kajti Jezus Kristus je včeraj, danes in vedno. „Krščanstvo je zaznamovano s prisotnostjo večnega Boga, ki je vstopil v čas in je prisoten v vsakem času. Zato je krščanstvo vedno novo,“ je dejal papež. Nikoli ga ne smemo videti kot drevo, ki se je v celoti razvilo; ki je zraslo iz evangeljskega gorčičnega semena, obrodilo sadove in se bo nekega dne postaralo ter izgubilo življenjsko energijo. "Krščanstvo je drevo, ki je v večni zarji in je vedno mlado." Ta aktualnost po papeževih besedah ne pomeni prekinitve z izročilom, ampak izraža nenehno vitalnost; ne pomeni skrčiti vero in jo prilagoditi modi časov, temu, kar nam je všeč in kar je všeč javnemu mnenju, ampak ravno nasprotno: kot so to storili koncilski očetje, moramo tudi mi ta ''danes'', ki ga živimo, oblikovati po merilu krščanskega dogodka, ''danes'' našega časa moramo ponesti v ''danes'' Boga.

Papež je nadaljeval, da je koncil bil čas milosti, v katerem nas je Sveti Duh poučil, da mora Cerkev na svoji poti skozi zgodovino, vedno nagovarjati sodobnega človega. A to se lahko zgodi samo s prizadevanjem tistih, ki imajo globoke korenine v Bogu, se mu puščajo voditi in v čistosti živijo lastno vero. Koncil je jasno povedal, da so vsi v Cerkvi poklicani k svetosti, kot je dejal apostol Pavel: To je namreč Božja volja, da postanete sveti. "Svetost kaže resnično obličje Cerkve, omogoča, da večni ''danes'' Boga vstopi v ''danes'' našega življenja, v ''danes'' človeka naše dobe," je zatrdil papež.

Zbranim škofom je še dejal, da je spomin na preteklost dragocen, vendar pa ni nikoli cilj: „Leto vere, ki smo ga začeli včeraj, nam predlaga, kako se na najboljši način spomniti koncila in ga obeležiti: osredotočiti se na srce njegovega sporočila, ki ni drugega kot sporočilo vere v Kristusa, edinega Odrešenika sveta. Tudi danes je pomembno in bistveno prinesti žarek Božje ljubezni v srce in življenje vsakega moškega in ženske, prinesti moške in ženske vsakega kraja in vsake dobe k Bogu,“ je še dejal Benedikt XVI.

Vir: Radio Vatikan

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...