Odziv USZS in SSO na incident v Bazovici
| 10.09.2012, 09:34 Matjaž Merljak
Na bazoviški gmajni je bila včeraj (9. septembra 2012) osrednja spominska slovesnost. Slavnostna govornika sta bila ravnatelj goriškega Kulturnega doma in kulturni delavec Igor Komel ter v italijanščini zgodovinar Franco Cecotti. Častna gostja je bila ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak, ki je imela tudi krajši nagovor. Prišlo je do incidenta, ko so prisotni ministrico izžvižgali.
Po poročanju portala Slomedia.it, je do nesprejemljivega incidenta prišlo, ko sta napovedovalca najavila prisotnost ministrice Ljudmile Novak. Del publike, verjetno v glavnem nekaterih organizacij iz Slovenije, ki so na bazovsko gmajno prispele z avtobusi, jo je dvakrat glasno izžvižgal. Isti del publike je nato vneto ploskal in prekinil slavnostnega govornika Igorja Komela, ko je svoj govor začel med drugim tudi z "Dragi tovariši in tovarišice". Ideološko žvižganje in ploskanje. Predsednik odbora Milan Pahor je prisotne pozval, naj spoštujejo različno misleče in naj ne pozabijo, da smo konec koncev na proslavi v spomin na bazoviške junake.
Na incident se je odzval Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu USZS. Sporočilo objavljamo v celoti.
Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak je ob današnji slovesnosti v spomin na bazoviške junake v Bazovici v Italiji v imenu Vlade RS položila venec štirim žrtvam in imela pozdravni nagovor, ob čemer je prišlo do žaljenja ministrice Ljudmile Novak.
Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu obžaluje incident ob udeležbi ministrice za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmile Novak na osrednji slovesnosti v spomin na bazoviške junake.
Bazoviški junaki iz organizacije TIGR, ki so se uprli fašizmu in jih je fašistično sodišče leta 1930 obsodilo na smrt in jih na gmajni nad Trstom usmrtilo, so bile žrtve, ki so padle za svobodo slovenskega naroda.
Žaljenje ministrice Ljudmile Novak na spominski slovesnosti žrtvam na bazoviški gmajni nad Trstom je nesprejemljivo izrabljanje spominske slovesnosti za nestrpno izražanje dnevno-političnih stališč.
Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki se tvorno in iskreno trudi povezovati vse predstavnike slovenskega naroda, kjerkoli po svetu živijo, zlasti pa še s posebno pozornostjo spremlja položaj slovenskih manjšin v sosednjih državah, zato ponovno odločno odklanja zlorabljanje spominskih slovesnosti v spomin na žrtve, ki so se kjerkoli na področju avtohtonega poselitvenega prostora slovenskega naroda uprle asimilaciji in krivicam ter zahtevale svobodo zase in za svoj narod.
Takšni dogodki ustvarjajo neprimerno podobo Republike Slovenije v tujini, še posebej pa na tistih področjih sosednjih držav, na katerih si v dialogu s temi državami, prizadevamo zagotoviti nadaljnji razvoj slovenskih manjšin.
Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu odločno odklanja, da bi katerakoli politična opcija izrabljala spominske dogodke za svoje politične namene, ki niso v interesu slovenske manjšine v Italiji.
SSO – Svet slovenskih organizacij je v zvezi z izgredi, ki so se dogodili v nedeljo, 9.9.2012 med vsakoletno skupno proslavo v čast bazoviškim junakom, izdal naslednjo izjavo za javnost:
SSO izreka ministrici Ljudmili Novak in generalnemu konzulu v Trstu Dimitriju Ruplu solidarnost v zvezi z vse obsodbe vrednimi izgredi, ki so se dogodili pred bazoviškim spomenikom na dan vsakoletne skupne proslave. Posebej ministrica Novakova, ki je zastopala s častno stražo vso slovensko vlado, je bila tarča tipično fašističnega kričanja, psovanja in žvižgovanja in to s strani večje skupine zastavonošev, ki so v glavnem prišli sem iz onkraj državne meje.
SSO se zahvaljuje ministrici Ljudmili Novak za vsestransko konstruktiven govor, ki ga je imela na proslavi, govor poln vere v bodočnost in obsodbe fašističnega režima, ki se je dvajset let izživljal nad Slovenci v Italiji.
Ti grobi v naprej pripravljeni napadi s strani večje skupine agitatorjev niso bili uperjeni samo proti slovenski vladi in slovenski državi sami, ampak proti vsem demokratičnim Slovencem, kjerkoli živimo, delamo in ustvarjamo.
SSO obžaluje tudi, da je večji del proslave potekal bolj v politikantskem stilu raznih napisanih sloganov in so nekateri govorci, oz. govorniki zamejski prostor pred spomenikom štirim junakom zamenjali s kakšnim krajevnim shodom predvolilnega značaja.
SSO končno obžaluje, da se je vse to zgodilo na kraju, ki je nam Primorcem svetel kraj, kraj trpljenja in upanja v našo svetlejšo bodočnost. Tovrstni izgredi so dejansko oskrunili svetost kraja, ki je kraj spomina na štiri junake, ki so leta 1930 padli za ideal slovenstva in demokratičnih vrednot, ki nam morejo vsem biti visoko nad vsakim politikantstvom in pritlehno volivno ideološko propagando.
Svet slovenskih organizacij
Trst, 10. septembra 2012