Izseljenstvo nas stalno vznemirja
| 26.07.2012, 07:21 Matjaž Merljak
Izseljensko društvo Slovenija v svetu SVS, ki praznuje 20. obletnico delovanja, obvešča slovensko družbo o izseljenstvu, o socialni komponenti izseljenstva, kulturnih dejavnikih ... Kako gleda na sodobno izseljenstvo in kako na zanimanje lokalne skupnosti za izseljensko tematiko, nam je povedal predsednik, dr. Branko Zorn.
Na kakšen način nameravate nagovoriti mlade, ki so raztreseni po svetu zaradi študija, dela ...?
Prave rešitve nimamo. Potreba po študiju v tujini je pomembna, mislim pa, da bi morali to prevzeti bolj resno. Ne vem, če je to vloga Slovenije v svetu. A neko 'sledenje' bi morali ustanoviti - da bi študentje, ki odidejo, imeli občutek, da Slovenija investira vanje in da bo država skušala ob vrnitvi poiskati zaposlitev.
Veliko programov izvajate v različnih slovenskih krajih - predvsem tabor Slovencev po svetu - kako pri tem vidite interes lokalne skupnosti za tematiko izseljenstva?
Ni v Sloveniji družine, ki bi ne imela koga v izseljenstvu. Govoriti o izseljenstvu povzroča dve reakcij: negativno in pozitivno.
Izseljenstvo nas stalno vznemirja, ima polno razsežnosti: politične, socialne, kulturne, ekonomske ... Danes so izseljeni mladi, ki si želijo več znanja, so pa tudi delavci, ki gredo v tujino. To povzroča kup novih problemov, za katere vlada zaenkrat premalo skrbi. Zadnji primer so gradbeni delavci, ki so odšli v Nemčijo.
SVS bo nadaljevala z informiranjem, bo v pomoč mladim, ki se izseljujejo in skrbeli, da ostane Slovenija solidna, uspešna, da bi bilo teh primerov čim manj.