Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik
Evropska prestolnica kulture Maribor 2012 (foto: www.maribor2012.eu)
Evropska prestolnica kulture Maribor 2012

Evropska prestolnica kulture spet v Sloveniji leta 2025

Slovenija | 22.07.2012, 06:16

Evropska komisija je predlagala seznam gostiteljic evropskih prestolnic kulture po letu 2019, ki predvideva, da bi ta naziv slovenskemu mestu spet pripadel leta 2025. Prvo slovensko mesto s tem nazivom je Maribor, ki je evropska prestolnica kulture letos skupaj s portugalskim mestom Guimaraes.

Predlog komisije vključuje tudi pomembno novost - naj se poleg dveh članic unije, ki si vsako leto delita naziv, vsako tretje leto zanj potegujejo tudi kandidatke ali možne kandidatke za članstvo v EU.

Seznam gostiteljic evropske prestolnice kulture sodi v sklop predloga za nadaljevanje te pobude, saj se obstoječi program konča leta 2019. Novi predlog določa vrstni red, po katerem bodo države predlagale kandidaturo mest za pridobitev tega naziva vse do leta 2033.

V skladu s predlogom komisije naj bi se za prestolnico kulture v letu 2020 potegovale Hrvaška, Irska ter ena kandidatka ali možna kandidatka za članstvo v uniji.

V letu 2021 bi bili to Romunija in Grčija, v letu 2022 Litva in Luksemburg, v letu 2023 Madžarska in Velika Britanija ter ponovno ena od kandidatk ali možnih kandidatk.

V letu 2024 prideta na vrsto Estonija in Avstrija, leta 2025 Slovenija in Nemčija, leta 2026 Slovaška in Finska ter kandidatka ali možna kandidatka.

Leta 2027 bodo za naziv kandidirala mesta na Portugalskem in v Latviji, leto pozneje Češka in Francija, leta 2029 pa Poljska in Švedska ter kandidatka ali možna kandidatka.

V letu 2030 bosta to Ciper in Belgija, leta 2031 Malta in Španija, leta 2032 Bolgarija in Danska ter kandidatka ali možna kandidatka, leta 2033 pa Nizozemska in Italija.

O načrtu bosta sedaj razpravljala Evropski parlament in Svet, ki morata končno odločitev o prihodnjih pogojih za izvajanje sprejeti pred koncem leta 2013. Razpis za naziv se namreč objavi šest let vnaprej, da bi se mesta lahko nanj dovolj dobro pripravila.

Evropska komisarka za kulturo Andrula Vasiliu je ob tem poudarila, da je program evropske prestolnice kulture ena najvidnejših evropskih pobud, ki uveljavlja izjemno kulturno bogastvo in raznolikost EU ter spreminja podobo mest v korist meščanov in obiskovalcev.

Novi predlog komisije ohranja glavne značilnosti in strukturo sedanjega programa. Merila za izbor so bila spremenjena in zdaj vključujejo podrobnejše napotke za morebitne prestolnice, kar naj bi izboljšalo splošni postopek izbire in spremljanja mest, ki se potegujejo za naziv.

Več pozornosti bo namenjene učinku pobude pri spodbujanju dolgoročne rasti in razvoja mest, evropski razsežnosti dogodka ter kakovosti kulturnih in umetniških dogodkov, organiziranih med letom.

Od oblikovanja programa leta 1985 je naziv evropske prestolnice kulture dobilo že 46 mest. Prihodnje leto bosta evropski prestolnici kulture francoski Marseille in slovaške Košice, leta 2014 švedska Umea in latvijska Riga, leta 2015 belgijski Mons in češki Plzen, leta 2016 pa španska Donostia-San Sebastian in poljski Vroclav.

Za evropsko prestolnico kulture v letu 2017 na Danskem še vedno tekmujeta Aarhus in Soenderborg, na Cipru pa Pafos in Nikozija. Leta 2018 bosta gostiteljici Nizozemska in Malta, leta 2019 pa Italija in Bolgarija.

Slovenija, Evropska Unija
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.