Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Caritas Europa o skrbi za priseljence

Cerkev po svetu | 22.05.2012, 16:05 Petra Stopar

V Varšavi je od 10. do 12. maja potekala regionalna konferenca Caritas Europa. Tema pogovorov je bila skrb migrantov za otroke in starejše. „Preseljevanje je priložnost, ki je obravnavano kot grožnja“, je dejal p. Erni Gillen, predsednik Caritas Europa.

V skupni izjavi ob koncu zasedanja so voditelji 47 nacionalnih Karitas po Evropi dejali, da so „zaskrbljeni zaradi resnih posledic gospodarske krize na najranljivejše ljudi v evropski družbi“. Dodali so, da kriza pritiska na solidarnostne sisteme, zaradi česar so prizadeti zdravstveni in socialnovarstveni sistemi, in to v času, ko so najbolj potrebni za izkoreninjenje revščine.

„Dramatična izguba socialnih pravic v Evropi danes je močno prizadela najranljivejše dele naše družbe. V sklopu nedavnih volitev po Evropi se na priseljence in begunce gleda, kot da so soodgovorni za krizo. Medtem ko je migracija priložnost za zadovoljujoče socialnovarstvene potrebe v državah, ki sprejemajo priseljence, lahko ta izčrpa matične države teh ljudi. Otroci in družine postanejo pozabljeni in brez zadostne varnosti, kar lahko vodi k zgodnjemu opuščanju šolanja in posledično k povečevanju revščine med otroki in družinami. Migrantom, ki k družbi aktivno prispevajo, ne le v gospodarskem smislu, moramo priznati pomembno vlogo.“

Predsedniki evropskih Karitas so ob tem opozorili, da bi lahko krčenje sredstev za razvojno pomoč evropskim državam povzročilo ne le več revščine, ampak tudi dodatna migracijska neskladja. Spomnili so tudi na poslanico papeža Benedikta XVI. ob letošnjem dnevu beguncev, ko je med drugim dejal: „Begunci, ki prosijo za azil, ker so pobegnili pred preganjanjem, nasiljem in okoliščinami, ki ogrožajo njihova življenja, potrebujejo naše razumevanje in sprejemanje, spoštovanje njihovega človeškega dostojanstva in njihovih pravic, zavedati pa se morajo tudi svojih dolžnosti. Njihovo trpljenje od posameznih držav in mednarodne skupnosti zahteva drže vzajemnega sprejemanja, preseganja strahov in izogibanje oblikam diskriminacije, hkrati pa je konkretno solidarnost treba pokazati prek ustreznih struktur za sprejemanje in naselitvenih programov. Vse to zahteva medsebojno pomoč med ogroženimi območji in območji, ki že leta sprejemajo veliko število beguncev ter boljšo razporeditev odgovornosti med državami.“

Caritas Europa je temo “Skrb in priseljevanje” določila za glavno temo med letoma 2012 in 2013.

Cerkev po svetu, Evropska Unija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...