Podpis Schumanove deklaracije
9. maj – Dan Evrope
Politika | 09.05.2012, 11:15 Petra Stopar
Evropa današnji dan pozna kot dan zmage nad nacizmom in fašizmom. 9. maja 1945 se je namreč uradno končala druga svetovna vojna. Pet let kasneje pa je bila podpisana Schumanova deklaracija.
Na današnji dan leta 1950 je bil predložen dokument, ki je bil prva podlaga za to, kar je Evropska unija danes. Ob preteči grožnji tretje svetovne vojne je francoski zunanji minister Robert Schuman v Parizu prebral deklaracijo, ki je Francijo, Nemčijo in druge evropske države pozvala, naj združijo svojo proizvodnjo premoga in jekla. Od tedaj 9. maj praznujemo kot Dan Evrope.
Schuman, ki je bil sam človek dveh nasprotujočih si kultur, francoske in nemške, imel je tudi obe omenjeni državljanstvi, je predlagal oblikovanje nadnacionalne evropske institucije, ki je bila pristojna za upravljanje industrije premoga in jekla, kot sektorja, ki je bil ta čas podlaga za vso vojaško moč. Pozneje sta iz te industrije izšli Evropska gospodarska skupnost in Evropska unija.
Države, na katere se je Schuman obrnil, so tedaj skoraj uničile druga drugo v grozovitem sporu, ki je pustil za sabo občutek materialnega in moralnega opustošenja. „Evropa ne bo nastala naenkrat ali v skladu z enotnim načrtom. Gradila se bo s pomočjo konkretnih dosežkov, ki bodo najprej oblikovali dejansko solidarnost,“ je v deklaraciji med drugim zapisal Schuman.
Dan Evrope bodo nocoj obeležili v Vatikanu, kjer bo v baziliki Marije Snežne sveta maša za mir na stari celini. Daroval jo bo predsednik Sveta evropskih škofovskih konferenc, kardinal Péter Erdő, udeležili pa se je bodo tudi veleposlaniki evropskih držav pri Svetem sedežu.
Evropska unija se danes sooča z mnogimi bridkimi preizkušnjami, brezposelnost kot posledica gospodarske in finančne krize vztrajno narašča, države v območju evra iščejo rešitve, kako bi se izkopale iz dolgov.
Sicer pa Dan Evrope obeležujemo s številnimi prireditvami. Osrednja prireditev v Sloveniji je bila sinoči na Kongresnem trgu. V Murski Soboti, Mariboru, Slovenj Gradcu, Celju, Ljubljani, Dolenjskih Toplicah, Radovljici, Novi Gorici in Kopru se v Evropskih vaseh lahko poučite o kulturno-zgodovinskem mozaiku Evrope, že dopoldne pa se je v Cankarjevem domu sklenila prireditev 13. natečaja Evropa v šoli, na katerem so najboljšim mladim ustvarjalcem likovnih, literarnih, fotografskih in video del, projektnih nalog ter avtorjem spletnih strani podelili priznanja in nagrade.