Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Nove švicarske gardiste sprejel papež

Papež in Sveti sedež | 08.05.2012, 09:13 Petra Stopar

Papež Benedikt XVI. je včeraj sprejel 26 mladih švicarskih gardistov, ki so zaprisegli v nedeljo. V nagovoru je poudaril temeljne lastnosti in kreposti, brez katerih gardisti ne morejo opravljati svoje službe. To so neomajna katoliška vera, zvestoba in ljubezen do Cerkve, marljivost in vztrajnost pri opravljanju dnevnih nalog, pogum in ponižnost ter pripravljenost pomagati drugim.

Švicarska garda je bila ustanovljena leta 1506, glavna naloga njenih vojakov, ki morajo imeti švicarsko državljanstvo, pa je varovanje papeža in apostolske palače. Švicarski gardisti rimskega škofa spremljajo tudi na pastoralnih obiskih, poleg tega pa nadzorujejo vhode v državo in skrbijo za red. Njeni člani lahko postanejo le državljani Švice, katoličani, ki so končali vsaj poklicno ali srednjo šolo ter so uspešno zaključili urjenje na švicarski šoli za rekrute. Vojak ob vstopu v gardo ne sme biti starejši od 30 let in prav tako ne poročen. Vsi gardisti živijo v Vatikanski mestni državi in imajo v času službovanja tudi vatikansko državljanstvo.

Z zaprisego 6. maja počastijo spomin na 147 vojakov, ki so umrli med varovanjem papeža Klemena VII. leta 1527 v času velikega ropanja Rima. Nedeljska slovesnost je potekala na dvorišču svetega Damaska, pred tem pa je vatikanski državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone v baziliki svetega Petra daroval sveto mašo. V nagovoru je novim gardistom dejal: „Ker se zavedate, da ste združeni z Jezusom, lahko svojo vlogo vidite v pravi perspektivi, v njeni duhovni in cerkveni razsežnosti, vsak trenutek dneva.“

Papež Benedikt XVI. pa je gardiste pri včerajšnjem sprejemu pozval k medsebojni podpori in spodbudi pri delu, ter k ohranjanju evangeljske ljubezni do oseb, ki jih srečujejo. Mladim vojakom je dejal, da je skrivnost učinkovitosti švicarske garde nenehno opiranje na Kristusa. Tudi njihovi predhodniki so poleg službovanja izstopali po zavzetem krščanskem življenju. Nekatere je Gospod poklical na pot duhovništva ali posvečenega življenja, drugi so svojo poklicanost v zakon srečno ovenčali z zakramentom zakona, je dodal sveti oče. Gardiste je povabil, naj čas v Rimu izkoristijo za rast v prijateljstvu s Kristusom, za vedno večjo ljubezen do njegove Cerkve in za hojo proti svetosti, ki je cilj krščanskega življenja.

Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...