Predsedniška kandidata Francois Hollande in Nicolas Sarkozy
Cerkev v Franciji nemirno pričakuje izid volitev
Cerkev po svetu | 06.05.2012, 05:00 Petra Stopar
Francozi danes v drugem krogu volijo predsednika države. Zadnje javnomnenjske ankete kažejo, da se zmaga obeta socialistu Francoisu Hollandu, ki bi nasledil konzervativca Nicolasa Sarkozyja. Katoliška Cerkev v Franciji izid volitev pričakuje z nekakšnim nemirom, saj se boji za prihodnost verske svobode v državi.
Kot je poročala nemška oddaja Radia Vatikan, so v minulem prvem krogu volitev francoski katoličani nadpovprečno glasovali za aktualnega predsednika Nicolasa Sarkozyja. Na vprašanje Radia Vatikan, koga francoska Cerkev pričakuje kot zmagovalca, je nadškof iz Dijona Roland Minnerath povedal: „Vseeno je, kdo bo, saj smo vendar pravna država. Treba je upoštevati pravo in ne misliti, da je skupnosti mogoče vsiliti norme, ki so v nasprotju splošnemu počutju in temeljnim pravicam.“
S to pripombo je nadškof iz Burgundije meril v prvi vrsti na volilno obljubo socialista Francoisa Hollanda, da bo ločitev države in religije zapisal v ustavo. Nadškof Minnerath pravi, da je to, kar želi Holland, vključitev zakona o ločitvi Cerkve in religije iz leta 1905: „To vendar pravno gledano ni mogoče, ker je bil ta zakon v enem stoletju spremenjen najmanj štiridesetkrat, in v tem zakonu so norme, ki že zdavnaj niso več uporabne. Torej, v ustavo je mogoče zapisati le splošna načela, in ne vidim, kam bo to vodilo. Te Hollandove točke ni možno uresničiti.“
Tako na desnici kot na levici v francoski družbi krogi, ki bi radi vero popolnoma, tudi zaradi težav z islamom v Franciji, izrinili iz javnosti, opozarja nadškof. Pri tem dodaja, da je država pristojna za to, da skrbi za javni red, varnost ter pravice vseh, a se na žalost bori proti veri na sploh: „Tako na primer nismo nikoli imeli problema z majhnimi krščanskimi znamenji, kakršno je križ! Zdaj pa skušajo v šoli prepovedati vsa znamenja, ker hočejo odpraviti islamsko pokrivalo.“
Francoska škofovska konferenca se boji, da bodo teme kot sta evtanazija in podoba krščanskega zakona in družine predmet spora med Cerkvijo in državo, če bo naslednji predsednik res Hollande.