Znani nagrajenci natečaja Urada
| 22.05.2012, 23:01 Matjaž Merljak
Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu USZS je v torek, 22. maja 2012, svečano razglasil nagrajence vsakoletnega natečaja za diplomska, magistrska in doktorska dela s področja izseljenstva. Natečaj je bil deseti po vrsti, na slovesni podelitvi pa sta med drugim bila ministrica Ljudmila Novak in poslanec Franc Pukšič.
V nadaljevanju v celoti objavljamo sporočilo za javnost USZS:
V prostorih Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) v Ljubljani je danes, 22. maja 2012, potekala svečana razglasitev nagrajencev »X. nagradnega natečaja za diplomska, magistrska in doktorska dela«, ki jih letos že desetič podeljujemo na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu. Priznanja je nagrajencem podelila ministrica Ljudmila Novak, slovesnosti pa sta se med drugim udeležili tudi predsednik Komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Franc Pukšič in dr. Janja Žitnik, podpredsednica Znanstvenoraziskovalnega centra na Akademiji (ZRC SAZU).
Ministrica Ljudmila Novak je prejemnikom nagrad čestitala in jim v svojem nagovoru med drugim želela, da v svojem akademskem življenju še naprej skrbijo za osveščanje javnosti o življenju Slovencev v zamejstvu in po svetu. V svojem nagovoru je ministrica še povedala, so tovrstna raziskovanja in zapisana dela izjemnega pomena za ohranjanje slovenstva v svetu ter za njihovo povezovanje in sodelovanje z domovino. Slovenci v svetu so po njenih besedah pomemben povezovalen člen med deželo, kjer bivajo, in Slovenijo, zato je te vezi treba izkoristiti predvsem v gospodarsko in znanstveno korist. Število prijav na razpis tako iz Slovenije kot iz zamejstva in drugih držav pa je, kot je dejala, jasen znak, da se zanimanje za te vezi tudi med mladimi povečuje.
Po uvodnem delu je sledila podelitev nagrad. Prvo nagrado v kategoriji Slovenci v zamejstvu je za svoje doktorsko delo z naslovom »Čezmejna stanovanjska mobilnost v kontekstu Evropske unije: primer slovensko-italijanske meje (Mobilitá residenziale transfrontaliera nel contesto dell`Unione Europea: il caso del confine italo-sloveno)« prejel Devan Jagodic. Kot drugo najboljše delo v isti kategoriji je bilo izbrano magistrsko delo Milana Obida z naslovom »Ethnizität und Minderheitendiskurs am Beispiel der österreichischen Solidaritätsbewegung mit den Kärtner Slowenen in den 1970er Jahren – Etničnost in manjšinski diskurz na primeru avstrijskega solidarnostnega gibanja koroških Slovencev v 70-ih letih prejšnjega stoletja«, tretja nagrada pa je pripadla Nikoletti Vajda Nagy za diplomsko delo »Sprejemanje slovenske manjšine v Porabju«. Posebne pohvale je bila deležna še doktorska disertacija Barbare Riman »Slovenci v Gorskem Kotarju, Kvarnerju in Istri od leta 1919 do leta 1991«. Posebno priporočilo za objavo si je med deli prislužila diplomska naloga Mirjam Danilović z naslovom »Jezikovna zmožnost dijakov Višje šole za gospodarske poklice na avstrijskem Koroškem«.
Prve nagrade v kategoriji Slovenci v izseljenstvu strokovna komisija po temeljitem razmisleku ni podelila. Za drugo nagrado je komisija izbrala diplomsko delo Mihe Zobca z naslovom »Biti Argentinec in živeti doma«, s tretjo nagrado pa sta bili nagrajeni diplomski deli Mateje Juričan »Podobe nemških koncentracijskih taborišč v izbranih delih slovenske in svetovne literature« in Sanje Orlač »U-topos tujčeve razlike«.
Strokovno komisijo so za zamejstvo sestavljali dr. Breda Mulec, dr. Jernej Zupančič in dr. Milan Bufon, za izseljenstvo pa dr. Zvone Žigon, dr. Jernej Mlekuž in dr. Igor Maver.
Namen natečaja je spodbujanje raziskovalne dejavnosti dodiplomskih in podiplomskih študentov na področju zamejske in izseljenske tematike in s tem krepitev zavesti o njeni pomembnosti za ohranjanje slovenske identitete v matični domovini in zunaj njenih meja.