Finančni minister Janez Šušteršič
Po sprejemu zakona danes nov krog pogajanj med vlado in sindikati
Politika | 13.04.2012, 00:05 Petra Stopar
Vlada je včeraj kljub odprtim vprašanjem s sindikati potrdila zakon za uravnoteženje javnih financ, ki je podlaga za izvedbo varčevalnih ukrepov. Minister za finance Janez Šušteršič je ob tem pojasnil, da ponudba sindikatom in tudi drugim za pogajanja ostaja in da še lahko pride do sprememb zakona tudi v Državnem zboru, če bo prišlo do kakšnega dogovora. Sam sicer ugotavlja, da je stavka že realnost in da se ji sindikati ne nameravajo odpovedati.
Janša: Država stavke ne bo plačala
Po napovedi premiera Janeza Janše, da država stavke javnega sektorja ne bo plačala, so na vladni spletni strani med drugim zapisali, da stavkajoči delavci po zakonu praviloma nimajo pravice do plače, razen če ni drugače določeno v kolektivnih pogodbah ali splošnih aktih. Zaprosijo pa lahko za nadomestilo plače, do katerega so upravičeni le, če stavkajo zaradi neizpolnjevanja določil kolektivne pogodbe in je kršitev pogodbe ugotovljena s strani pristojnih organov. V takem primeru gre to v breme delodajalca. Ker po oceni vlade tokratne stavkovne zahteve ne zadevajo kolektivnih pogodb, ampak predlagane ukrepe vlade za uravnoteženje javnih financ, država stavke ni dolžna plačati.
18. aprila naj bi delo prekinilo 24 sindikatov javnega sektorja
Med njimi je sodelovanje v stavki napovedalo veliko število članov Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture. „Za stavko se jih je v vzgoji in izobraževanju odločilo 38.650 oz. 93,49 odstotka, proti pa 2691 oz. 6,51 odstotka,“ je Branimir Štrukelj dejal po seji glavnega stavkovnega odbora. „V kulturi se jih je za stavko odločilo 839 ali 88,88 odstotka, le 11 odstotkov proti, v znanosti pa se je za stavko odločilo 1319 zaposlenih ali 85,7 odstotka,“ je dodal.
Jabolko spora med vlado in sindikati ostajajo plače in izplačilo regresa. Vlada je na zadnjih maratonskih pogajanjih predlagala znižanje plač za šest odstotkov, kar je precej manj od prvotno predlaganih 15 odstotkov, ampak ob tem dodala, da plačnih nesorazmerij še ne bi odpravili. Sindikati še vedno vztrajajo, da je to nedopustno.
Da bodo vsaj današnja pogajanja prinesla pozitivne rezultate, upa državni sekretar na finančnem ministrstvu Aleš Živkovič. Kot je dejal, „je vladna stran predlagala, da pripravi še en približevalni predlog, vendar pa je pri tem treba vedeti, da mora vlada iskati sorazmerje pri varčevalnih ukrepih. Del ukrepov, ki se ne tiče izdatkov za plače v javnem sektorju, temveč bolj socialnih transferjev in socialne države, namreč še vedno stoji“. Po ocenah Živkoviča pa bi bilo neodgovorno od vlade popuščati na enem področju, na drugem pa zahtevati zategnitve.
Šušteršič: ukrepi na prvi pogled radikalni, a nujni
Kljub nedoseženemu dogovoru s sindikati je vlada včeraj potrdila zakonske spremembe, ki omogočajo izvedbo varčevalnih ukrepov. Tako je v zakonu o uravnoteženju javnih financ predvideno znižanje plač javnih uslužbencev za 10 odstotkov s 1. julijem, hkrati pa bi izplačali tretjo četrtino plačnih nesorazmerij, je povedal finančni minister Janez Šušteršič. Višina regresa bi se po ministrovih besedah izplačala glede na višino plače uslužbenca. Poleg tega je predvideno znižanje bolniškega in porodniškega nadomestila, otroškega dodatka in letnega dodatka za upokojence, pa še ukinitev brezplačnega vrtca za drugega otroka, spremembo normativov v šolstvu, do subvencije šolske prehrane pa bodo upravičeni samo socialno šibki.
Kljub temu, da je zakon poslan v obravnavo Državnemu zboru, pa Šušteršič dopušča možnost popravkov, če bi med pogajanji s sindikati prišlo do širšega soglasja, ter da bi preprečili morebitni referendum na zakon, kot ga predlagajo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije. Sicer pa se Šušteršič zaveda, da stavka dela javnega sektorja verjetno bo.
Ocenjuje, da moramo na žalost sprejemati ukrepe, ki so na prvi pogled radikalni, a so nujni. Pri njih so tudi pazili, da so, kar je mogoče, zaščitili tiste z najnižjimi dohodki in bolj posegli v prejemke ljudi z višjimi dohodki.