Blaž LesnikBlaž Lesnik
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Nevladne organizacije odločno proti gradnji sežigalnic odpadkov

| 12.04.2012, 12:50 Andrej Šinko

Nevladne organizacije, združene v pobudi Recimo ne sežigu odpadkov, odločno nasprotujejo gradnji sežigalnic odpadkov v Sloveniji. Prepričani so, da je projekt ekonomsko in okoljsko neupravičen. Ob tem izpostavljajo pomen recikliranja in poudarjajo, da ob sežigu odpadek uničimo, namesto da bi ga ponovno uporabili kot surovino.

Po uporabi izdelkov je treba zbrati čim več surovin, ki jih lahko ponovno uporabimo, saj bomo samo tako zmanjšali porabo naravnih virov, je včeraj opozorilo več nevladnih organizacij. Pri tem Uroš Macerl iz Eko kroga izpostavlja, da gradnja novih sežigalnic pomeni vedno manj predelovanja odpadkov. „Ne vem, kdo bo še kaj delal na tem, da se bo kaj recikliralo in ponovno uporabljalo, če bomo naredili take kapacitete sežigalnic. To pomeni, da bomo šli v smer kupiš, enkrat uporabiš, zavržeš, zažgeš in kupiš novo. Samo ne vem, kam to vodi.“ Če bi dejansko zgradili dve veliki sežigalnici, ki presegata naše potrebe, bi to po besedah sogovornika lahko pomenilo, da „bo Slovenija uvoznik odpadkov, in to je najslabše, kar se nam lahko zgodi“.

Določene sežigalnice, ki so bolj ekološke, po besedah Macerla niso slabe, vendar so zelo drage in praviloma ne prinašajo dobičkov. Ena izmed takih je dunajska sežigalnica. „Ampak potrebno je vedeti, koliko stane dunajska sežigalnica in potrebno je vedeti, da ta sežigalnica ne prinaša dobičkov. To, kar se bo pri nas gradilo, ne bo podobno dunajski sežigalnici, niti približno ne bo toliko stalo, in če ne bo prinašalo dobička, ne bo nobenega zanimalo.

Primer dobre prakse pa je Komunalno podjetje Vrhnika. Jernej Fefer je povedal, da je potrebno čim več odpadkov izločiti. „Pri nas izločimo že 70 odstotkov vseh odpadkov, kar je močno nad evropskim povprečjem. Kot kažejo podatki iz prvih treh mesecev letos, pa bomo do konca leta že presegli 80 odstotkov izločenih koristnih odpadkov.“ In nevladne organizacije se strinjajo, da bi morali tudi drugje po Sloveniji manj kuriti in na takšen način reševati težave z odpadki.

Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...