Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 5. do 10. 3. 2012
Cerkev po svetu | 11.03.2012, 07:00 Marta Jerebič
Papež sprejel nemškega zveznega finančnega ministra. Tudi Sveti sedež v luči 8. marca opozarja na slab položaj žensk na podeželju. Vatikan za Sahel namenil 2 milijona dolarjev. Katoliška skupnost v Bosni in Hercegovini lahko v prihodnjih nekaj letih izumre, opozarja predsednik tamkajšnje škofovske konference. Upad katoličanov na Slovaškem.
Nemški finančni minister pri papežu
Papež Benedikt XVI. je po sredini splošni avdienci sprejel nemškega zveznega finančnega ministra Wolfganga Schäubla in njegovo delegacijo, ki se je mudila na obisku v Rimu. Svetemu očetu je podaril izdajo posebne znamke, ki sta jo Nemčija in Vatikan izdala pod naslovom 500 let sikstinske Marije. Znamka prikazuje Raffaellovo sikstinsko Marijo, ki jo hrani umetnostna galerija v Dresdnu.
Benedikt XVI. sprejel tudi premierja Spodnje Saške
V Vatikanu se je minuli teden mudil še en nemški politik. Sveti oče je v četrtek sprejel premierja Spodnje Saške Davida McAllistra. Tema pogovorov ni znana. Je pa McAllister član stranke CDU. Na obisku ga je spremljal voditelj katoliške pisarne v Hannovru prelat Felix Bernard. To je bil prvi obisk protestanta McAllistra pri papežu.
Tudi Sveti sedež opozarja na slab položaj žensk na podeželju
V luči 8. marca, mednarodnega dneva žensk, je v torek v Združenih narodih potekala seja komisije za položaj žensk, na kateri je svoje stališče o položaju žensk na podeželju predstavil tudi Sveti sedež. Opozoril je predvsem na neplačano delo, slabe higienske razmere, nezadostno prehrano, omejen dostop do zdravstvenega varstva, diskriminacijo in izpostavljenost nasilju. Vse to ima posledice na njihovo sposobnost skrbeti zase, za otroke in družino. Izboljšanje življenja žena na podeželju bi torej pomagalo njihovim družinam, skupnosti in družbi kot celoti, je v svojem stališču zapisal Sveti sedež.
Vatikan za Sahel namenil 2 milijona dolarjev
Upravni svet fundacije Janeza Pavla II. za Sahel - torej podsaharsko območje Afrike, ki obsega države na zahodni obali in osrednjem delu celine, bo letos namenil 2 milijona dolarjev za več kakor 200 projektov v 9 državah, ki sestavljajo fundacijo. Gre predvsem za programe proti širjenju puščave in suše, namakanje in vzgojo. Pomanjkanje hrane zaradi suše bo svoj vrh doseglo v prihodnjih mesecih. Mednarodna skupnost in zlasti številne katoliške organizacije zato poskušajo preprečiti najhujše. Fundacijo Janeza Pavla II. za Sahel so ustanovili po njegovem prvem obisku v Afriko maja 1980. Papeža so namreč močno prizadele tragične posledice širjenja puščave. Poleg tega je Cerkev v teh deželah v manjšini, zato je ustanova tudi orodje dialoga z drugimi verstvi.
Trimetrski kip Kristusa Odrešenika za papeža
Organizatorji svetovnega dneva mladih v Riu de Janeiru upajo, da bodo lahko med mašo na cvetno nedeljo papežu podarili približno 3 metre visok kip Kristusa Odrešenika, ki je značilen za brazilsko prestolnico. Pričakujejo, da se bo papeževe maše udeležilo več predstavnikov škofovskih konferenc in laiških gibanj iz 80-ih držav ter romarji, ki so bili na svetovnem dnevu mladih v Sydneyju in Madridu.
Upad katoličanov v BIH
Katoliška skupnost v Bosni in Hercegovini lahko v prihodnjih nekaj letih izumre. Na dramatičen upad katoličanov opozarja predsednik škofovske konference Bosne in Hercegovine msgr. Franjo Komarica. Podatke je predstavil na srečanju predsednikov škofovskih konferenc jugovzhodne Evrope, ki je v Strasbourgu potekalo od ponedeljka do danes. Msgr. Komarica je na zasedanju predstavil konkretne številke: v vojni med letoma 1991 in 1995 je katoliška Cerkev v Bosni in Hercegovini utrpela veliko škodo. Pred vojno je bilo 800.000 katoličanov, danes jih je 440.000, kar pomeni pol manj. Najslabše je v škofiji Banjaluka, kjer je število katoličanov v dvanajstih letih, od leta 1999 do 2011 z 53 tisoč padlo na 36 tisoč. Stavbe v lasti Cerkve so bile precej poškodovane; tisoč zgradb je bilo popolnoma, močno ali delno poškodovanih. Glavni razlog za zaskrbljenost škofov pa je demografsko upadanje katoliškega prebivalstva, ki ga močneje zaznavajo v zadnjih dveh desetletjih. Po uradnih podatkih škofij v Bosni in Hercegovini je danes v deželi 441.432 katoličanov, kar je 11 odstotkov in pol vsega prebivalstva. Najbolj zastrašujoča številka pa je strm upad števila rojstev. Leta 2010 je po vseh župnijah v Bosni in Hercegovini število pogrebov preseglo število rojstev za 1.410.
Upad katoličanov na Slovaškem
Slovaški statistični urad je ta teden objavil podatke popisa prebivalstva, iz katerega je razvidno, da je število katoličanov v zadnjih desetih letih upadlo za skoraj 7 odstotkov. Leta 2011 se je za rimokatoličane izreklo skoraj 69 odstotkov prebivalcev, lani pa le še 62 odstotkov. Malo manj kot 4 odstotke je grkokatoličanov. Katoliška Cerkev na Slovaškem 7 odstotni upad števila katoličanov označuje za 'posledico desetletij ateizacije pred letom 1989. Kot pojasnjuje v izjavi za javnost, v zadnjem obdobju v praksi ni bilo kakšnih dramatičnih sprememb glede vernosti. Ob tem opozarja na dejstvo, da je bilo štetje povezano z več zapleti, na primer s tehničnimi težavami in naraščajočim nezaupanjem do države in javnih ustanov. »Katoliška Cerkev predstavlja močan del naše družbe, njeno sporočilo prinaša enkratne spodbude za celosten razvoj vseh ljudi in želi še naprej delati po svojih najboljših močeh v službi skupnega dobrega družbe,“ pišejo škofje in se zahvaljujejo za to, da kljub rastoči sekularizaciji želi večina v družbi ohraniti katoliško vero.
Predsednik Mednarodne Karitas kritičen do načina reševanja krize v Evropi
Predsednik Mednarodne Karitas, honduraški kardinal Oscar Rodriguez Maradiaga, je kritičen do načina, kako se Evropa loteva dolžniške krize. Poudarja, da jo rešuje le na račun prihajajočih rodov, medtem ko bi bilo treba najprej znova vzpostaviti potrebne vrednote, kot so verodostojnost, resnica, etika in kultura. Kardinal poziva h koreniti reformi globalnega gospodarskega sistema, saj je kapitalizem po njegovih besedah pokazal, da ne ponuja nobenih rešitev za končanje revščine.
Ameriški škofje za diplomatsko rešitev spora z Iranom
Ameriški škofje vlado pozivajo, naj se zavzema za diplomatsko rešitev v sporu glede iranskega jedrskega orožja. V katoliškem nauku je uporaba nasilja vedno zadnje sredstvo, je zapisal škof Richard Pates. V pismu zunanji ministrici Hillary Clinton je izrazil zaskrbljenost, ker Iran ne dovoli, da bi mednarodni inšpektorji pregledali jedrske naprave v Iranu in se prepričali, ali so res namenjeni pridobivanju energije in ne jedrskemu orožju. Vendar pa po besedah škofa Patesa ne obstaja neposredna ogroženost za Združene države ali za njihove zaveznike, zato bi morebiten vojaški poseg pomenil dejanje preventivne vojne. Škof Pates zato poziva k učinkovitejšim sankcijam za Iran, s katerimi bi državo spodbudili k diplomatskemu reševanju spora.
Ukrajina: demonstracije za vrnitev cerkve
V Lembergu v zahodni Ukrajini je minuli teden več deset katoličanov demonstriralo za vrnitev cerkve, ki je bila zaplenjena v času komunizma. Oblastniki so si jo prilastili leta 1962 in jo spremenili v koncertno hišo. V njej sicer lahko zadnjih deset let obhajajo katoliško bogoslužje, vendar pa je prostor z vidika notranje arhitekture neprimeren. Namestnik župana je demontrantom povedal, da stavbe ne bodo vrnili in pojasnil, da je vlada cerkev iz 17. stoletja razglasila za kulturni spomenik, zato ne sme pripadati nobeni verski skupnosti.
Tradicionalni bavarski večer za papeža
Papežu Benediktu XVI. bo njegova rodna nadškofija München in Freising za njegov 85. rojstni dan, ki ga praznuje 16. aprila, podarila tradicionalni bavarski večer. Različne skupine iz nadškofije bodo 3. avgusta na notranjem dvorišču papeževe letne rezidence Castelgandolfo pripravile srečanje z glasbenimi in plesnimi nastopi. Med drugim želijo papeža razveseliti z jodlanjem, s plesom ob žetvi in z nekaterimi drugimi ljudskimi plesi.