
Listi in plodovi navadne leske
Cvetenje začenja sezono alergij
| 18.03.2012, 08:00
S pomladanskim prebujanjem narave smo vstopili tudi v sezono alergij. Med najpogostejše alergene rastline sodita mačica in leska, najbolj alergena je ambrozija. Omeniti velja še brezo, kostanj in določene pelode trav.
Kihanje, draženje v nosu, vnetje dihalnih poti in oči ter utrujenost so najpogostejši simptomi alergij v zgornjih dihalnih poteh. Alergije, ki vplivajo na spodnje dihalne poti, lahko povzročajo suh in dražeč kašelj, pri bolnikih z astmo lahko sprožijo hujše napade. Če opazimo takšne težave, je zelo pomembno, da se alergenu, ki je v zraku, izognemo. "Takrat ko je sonce, ko je suh zrak, se ne sprehajamo v tistih gozdovih ali po tistih območjih, kjer je veliko cvetnega prahu," svetuje predstojnica oddelka za pljučne bolezni in alergije v ljubljanskem kliničnem centru Marjeta Terčelj. Če so simptomi intenzivnejši, jih lajšamo z zdravili, Terčeljeva pa omenja tudi obliko zdravljenja, ki ji pravimo hiposenzibilizacija. Kot pojasnjuje, ta "nekako privede bolnika do te stopnje, da ne reagira tako aktivno na te alergene s simptomi zgornjih in spodnjih dihal".
Za vse tiste, ki spoznajo, da so preobčutljivi na določene pelode dreves in trav, je priporočljivo čim prej obiskati zdravnika in se dogovoriti, na kakšen način omiliti simptome. "Imunoterapijo pa je treba v glavnem začeti že jeseni, da je bolnik že pripravljen na alergene, ko se začne cvetenje, s tem naj bi se tudi zmanjšala intenzivnost simptomov," dodaja Terčeljeva. Obenem opozarja, da lahko alergija v resnejših primerih pripelje do kronične astme.