Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba
Delo (foto: www.tbp.si)
Delo | (foto: www.tbp.si)

Gorenjski delodajalci opozarjajo na težave s kadri

| 12.03.2012, 17:48

Večina gorenjskih delodajalcev opaža, da mladi, ki končajo šolanje, v podjetja pogosto prihajajo brez potrebnega znanja. Nekatere še bolj kot padec kakovosti skrbi to, da ustreznih kadrov sploh ne dobijo.

Jeseniški Acroni je eno redkih slovenskih podjetij, ki se prek štipendiranja še vključuje v shemo usposabljanja novih kadrov. Trenutno ima 118 štipendistov, redno izvaja tudi prakso. Kljub temu se v jeklarni soočajo s problemom mladih kadrov. "Predvsem iz poklicnega šolstva prihajajo mladi brez kakršnegakoli znanja. Pa ne da bi bili oni slabi, šole jim nič ne dajo," je kritičen direktor Slavko Kanalec. V Acroniju so zato vzpostavili sistem, po katerem starejši delavci praktično iz nič učijo mlajše. "Kakovost kadrov je izredno padla. Ob sprejemu imamo testiranja in tem nekih temeljnih stvari ne znajo, čeprav imajo dijaki dober, prav dober uspeh in bi od njih nekaj pričakoval," je opozoril.

V gostinstvu so težave še večje. Direktor Park Hotela v Bohinju Anže Čokl pravi, da se začenjajo že doma. "Starši svojim otrokom govorijo, da bodo kuharji, če se ne bodo učili. Veliko ljudi zato zelo slabšalno gleda na ta poklic, čeprav so kuharji v resnici zelo iskani in zelo dobro plačani." Čokl še dodaja, da je v Sloveniji dobrih kuharjev in natakarjev zelo malo. Veliko mladih, ki pridejo na opravljanje prakse, po njegovih besedah ne kaže zanimanja za poklic. "Ne razmišljajo vnaprej, da bodo morali enkrat od tega živeti, da jim bodo njihova izobrazba in ozkušnje rezali vsakdanji kruh," še meni.

Ker v Sloveniji ni več izobraževanja za čevljarje, v obutveni industriji kadrov, ki jih potrebuje, enostavno ni. Direktor žirovske Alpine Matjaž Lenassi pojasnjuje, da le težko nadomeščajo mojstre, ki se upokojujejo. Nekatere funkcije je podjetje zato že preselilo v Bosno in Hercegovino, kjer je država vzpostavila novo šolo, nekoč bo morda treba tja seliti tudi razvojni oddelek.

Medtem ko čevljarske šole ni, se je v zadnjih letih pojavilo veliko število novih višjih in visokih šol za zdravstveno nego. A vpisnih mest je preveč, opozarja dekanja visoke šole za zdravstveno nego na Jesenicah Brigita Skela Savič. "Soočamo se z recesijo. V zdravstvu je prav tako ustavljeno oziroma zelo regulirano zaposlovanje, zato ni pričakovati, da bodo vsi prihodnji diplomanti dobili službe." Prepričana je, da je pod vprašajem tudi kakovost izobraževanja v nekaterih šolah, saj vse niso zmožne zagotoviti kliničnega usposabljanja na terciarni ravni zdravstva.

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...