Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

Pezdir o mehanizmih slovenske korupcije

| 09.03.2012, 17:58

Ekonomist Rado Pezdir je v kolumni, ki jo je objavil časopis Finance, pojasnil, kako delujejo mehanizmi slovenske korupcije, pisanje je pospremil s precej sočnimi izrazi. Pravzaprav ni napisal nič novega, presenečenje je le to, da je tako odkrito spregovoril o problematiki in razkrinkal nekatere umazane posle iz ozadja.

Pezdir pravi, da "vsaka zamenjava vlade prinese stres interesnim skupinam". Rente, ki so jih bile deležne, po njegovih besedah postanejo negotov, zato se, kot dodaja, z vsakim oblikovanjem nove vlade začne "množični pohod kovčkov denarja proti ministrstvom". Pezdir v kolumni v Financah opisuje tri postopke, dva je doživel sam, o enem krožijo govorice.

Kakšen je prvi način? Identificirajo se osebe, ki so najbližje ekipam na ministrstvih, ki za tisoč 500 do tri tisoč evrov namesto tako imenovanih rentnikov, navežejo stik. Nato na sestanku, ki sledi, "za stalen stik s kabinetom enega od ministrov in za lobiranje pri spremembah zakonodaje ali pa za to, da regulatorji pri konkretnih zadevah oslepijo", ponudijo svetovalno pogodbo. Plačilo je pavšalno in je po Pezdirjevih besedah odvisno od primera. Kot navaja, so mesečni pavšali med pet in deset tisoč evri, trajajo pa tako dolgo, kot traja projekt.

Drugi način je po Pezdirjevih besedah lažji in je primeren, če tisti v javni upravi, ki so že ves čas na plačilnih listah rentnikov, preživijo, ter za opravljanje nekega strokovnega mnenja, na katerem temeljijo popravki zakonodaje in oslepitev regulatorjev, najamejo svoje ljudi. Kabinet nekega ministra se tako "polni z navidezno racionalnimi predlogi, ki so običajno tako tehnični, da brez večjih težav napredujejo do vlade in potem skozi parlament v realnost".

Pri tretjem načinu gre za prodajo imena. Kaj to pomeni? Pezdir pravi, da podjetja, ki imajo takšne ali drugačne težave, obiskujejo ljudje, ki bi lahko za določen znesek uredili, da težave izginejo, saj naj bi imeli vpliv na nekoga, ki je blizu enemu od ministrov. Pezdir je prepričan, da je bilo pri poslu s Patrio tako prodano ime Janeza Janše, zdaj pa naj bi rentniki, ki jim Pezdir pravi tudi paraziti, iskali pot do finančnega ministra Janeza Šušteršiča. Kot še piše, obstajajo vsaj tri panoge, v katerih je slišati, da je treba denar odnesti Pezdirju, saj jim bo za povračilo odprl to pot in posledično bo sledila sprememba zakonodaje, piše ekonomist.

Vsakomur, ki bo zlorabljal njegovo ime ali mu ponujal denar, Pezdir grozi s povračilnimi ukrepi. Opozarja, da bo tisti, ki bo verjel zgodbi, da bo on nekaj uredil, in se bo vključil v igro, postal del kriminalne združbe. Pezdir ga bo prijavil protikorupcijski komisiji, nečednosti opisal v Financah, če to ne bo pomagalo, bo uporabil vsa ostala pravna sredstva. Zaveda se tudi morebitnih posledic,a dodaja, da raje izgine čist, kot da živi tako, da parazitom omogoča njihove akcije.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.