Štefan IskraŠtefan Iskra
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Znaki kronične ledvične bolezni so prikriti

Slovenija | 08.03.2012, 09:18

8. marca obeležujemo tudi svetovni dan ledvic, letos pod sloganom Daruj ledvico, podari življenje. V Sloveniji živi približno 2000 bolnikov s končno ledvično odpovedjo, nekaj manj kot 100 bolnikov jih čaka na presaditev. V 17 laboratorijih po Sloveniji danes omogočajo brezplačno testiranje za odkrivanje omenjene bolezni.

Presaditev je najboljši način zdravljenja končne odpovedi ledvic, trdi nefrolog Damjan Kovač iz ljubljanskega kliničnega centra, in navaja tri razloge: „Podaljša življenje bolnika ter kakovost življenja, poleg tega je presaditev najcenejša oblika zdravljenja po odpovedi ledvic. Življenje se podaljša za približno dvakrat v primerjavi s tistimi, ki ostajajo na dializi, saj se zmanjša napredovanje srčno-žilnih bolezni, ki so glavni vzrok umrljivosti bolnikov na dializi. Izboljša se splošno počutje, čustveno življenje in telesna dejavnost.“ Vsako leto ledvice odpovedo približno 230 Slovencem, letno pa ledvico presadijo povprečno 46 bolnikom.

Bolezen brez kliničnih znakov

Katere skupine ljudi so bolj ogrožene za kronično ledvično boleznijo? „Skupine ljudi, ki so bolj ogrožene, so starejši od 50 let, ljudje, ki imajo v družini sorodnike s kronično ledvično boleznijo, predebeli ljudje in kadilci,“ pojasnjuje nefrologinja Jelka Lindič. Prav zdrav način življenja v veliki meri preprečuje nastanek kronične ledvične bolezni, saj je ta bolezen predvsem posledica sladkorne bolezni, zvišanega krvnega pritiska in srčno-žilnih bolezni. Ostali simptomi se pojavijo pozno: otekanje, neješčnost, srbečica kože. Tako naj bi omenjeno bolezen pri nas imelo več kot 150.000 odraslih ljudi.

Preiskave za odkrivanje kronične ledvične bolezni so zelo preproste, ena je preverjanje koncentracije določene snovi v krvi, ki kaže na to, kako dobro ledvice čistijo kri. Poleg tega je to bolezen moč ugotoviti s prisotnostjo beljakovin v urinu.

Na spletni strani Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije si lahko ogledate seznam 17 laboratorijev, kjer danes opravljajo brezplačno testiranje beljakovin v urinu, k čemur pa vabijo vse omenjene rizične skupin.

O darovanju organov bi se morali pogovarjati v krogu držine

Po uspešnosti presaditev ledvic v Sloveniji presegamo evropsko povprečje, saj je petletno preživetje presajene ledvice pri nas 88-odstotno. "Ko ledvica odpove, se lahko odločijo ali za vnovično presaditev ali pa zdravljenje z dializo," pojasnjuje Kovač. Vendar pa je težava v pomanjkanju teh organov, pa tudi majhnih čakalnih list, na katero uvrščajo za presaditev primerne bolnike. Direktorica zavoda za presaditve organov in tkiv Danica Avsec meni, da je pomembno, da bi se o darovanju več pogovarjali v krogu družine ter bi tako organe po smrti darovali tudi tisti, katerih svojci imajo sicer pomisleke glede tega.

Slovenija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...