Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 20. do 25. 2. 2012

Cerkev po svetu | 26.02.2012, 07:00 Marta Jerebič

Papež se je srečal z duhovniki rimske škofije. Večina ameriških katoliških volivcev ne podpira Obamovega predsedovanja, Cerkve v Nemčiji pa pozdravljajo imenovanje Joachima Gaucka za novega predsednika republike. Turčija spreminja ustavo, svoje predloge predstavljajo tudi predstavniki verskih skupnosti. Madžarski parlament bo ta teden odločal o statusu 17-ih verskih skupnosti.

Papež se je srečal z rimskimi duhovniki

Papež Benedikt XVI. se je v četrtek srečal z duhovniki rimske škofije. Gre za tradicionalno srečanje, ki poteka vsako leto na začetku postnega časa. Sveti oče jih je spodbudil, naj bodo ponižni in naj ne popustijo mnenjem tega sveta ali mu poskušajo ugajati.

Papeška akademija za življenje na zasedanju o zdravljenju neplodnosti

V Vatikanu se je včeraj končalo 3-dnevno zasedanje Papeške akademije za življenje, tokrat namenjeno temi diagnosticiranja in zdravljenja neplodnosti. Danes je vedno več parov, ki se znajdejo pred tem problemom, h kateremu se pogosto pristopa na neustrezen način. Cerkev spodbuja takšno znanstveno raziskovanje, ki spoštuje človekovo dostojanstvo, dostojanstvo para in prav tako dostojanstvo otroka, ki se bo rodil.

Ameriški katoličani za Mitta Romneya

Večina ameriških katoliških volivcev ne podpira Obamovega predsedovanja. Medtem ko je leta 2008 zanj glasovalo 54 odstotkov katoličanov, ga sedaj podpira le še 35 odstotkov. Podjetje za raziskovanje javnega mnenja Rasmussen Reports je v nedavni anketi ugotovilo, da je večina katoličanov na novembrskih predsedniških volitvah bolj naklonjena republikanskemu kandidatu Mittu Romneyju. Po raziskavi, ki jo je prejšnji teden objavilo podjetje Rasmussen Reports, 52 odstotkov katoličanov podpira republikanskega predsedniškega kandidata Mitta Romneyja. Odločno proti Baracku Obami je 44 odstotkov katoliških volivcev. Ta delež je za 10 odstotkov višji kot pri prebivalstvu nasploh. Nezadovoljstvo z Obamo je še nekoliko višje pri protestantih. Več kot 60 odstotkov jih izraža neko obliko nezadovoljstva s sedanjim predsednikom. Glede na anketo so sicer z njim nezadovoljni pripadniki vseh verskih skupnosti, ki redno obiskujejo bogoslužja. Na takšno njihovo stališče je še posebej vplivala odločitev Obamove administracije, na podlagi katere naj bi vsi davkoplačevalci prispevali za kontracepcijo in splav, takšno zdravstveno kritje pa bi morale zagotavljati tudi npr. katoliške agencije, ki nudijo storitve zdravstvenega zavarovanja. V zadnjem času je sicer prišlo do rahlega popravka takšnega zakona, a za ameriške škofe ni sprejemljiv, saj po njihovih besedah še vedno krši pravico do svobode vesti in verske svobode. Poleg tega opozarjajo, da na milijone Američanov še vedno nima niti osnovnega zdravstvenega zavarovanja.

Cerkve v Nemčiji o Joachimu Gaucku

Cerkve v Nemčiji so pozdravile imenovanje Joachima Gaucka za novega predsednika republike. Predsednik Sveta nemške evangeličanske Cerkve Nikolaus Scheider je dejal, da ima evangeličanski teolog vse potrebne lastnosti za to visoko službo, poleg tega pa mu prebivalstvo zelo zaupa. Nadškof v Bambergu, Ludwig Schick, se je izpostavil Gauckovo prizadevanje za človekove pravice v nekdanji Vzhodni Nemčiji ter se pridružil njegovemu klicu po moralni in etični prenovi. Imenovanje je pozdravil tudi predsednik osrednjega odbora nemških katoličanov Alois Glück.

Madžarski parlament o usodi verskih skupnosti

Madžarski parlament bo ta teden odločal o statusu 17-ih verskih skupnosti. Lani so namreč sprejeli zakon, ki je uradno priznal le 14 Cerkva oziroma verskih skupnosti in omogočil, da se za podoben status potegujejo druge skupnosti. Namen zakonodaje je ustaviti širjenje združenj, ki so od padca komunizma pod krinko verske skupnosti prejemala javna sredstva. Med 17-imi društvi, ki se potegujejo za status, je 10 krščanskih veroizpovedi, po ena hindujska in islamska ter 5 budističnih skupnosti.

Ekumenski patriarh predstavil svoje pripombe na turško ustavo

Turčija spreminja ustavo. Parlamentarno komisijo, ki je bila ustanovljena v ta namen, je v ponedeljek nagovoril carigrajski ekumenski patriarh Bartolomej I., ki je opozoril na zahteve verskih manjšin v državi. Med drugim je izpostavil vprašanje vzgoje v šoli in ob tem zahteval odstranitev žaljivih izjav proti manjšinam v šolskih učbenikih. Velik problem predstavlja tudi pravno priznanje verskih skupnosti. Katoliška Cerkev latinskega obreda na primer ni pravno priznana, kar pomeni, da tudi vprašanje njihove lastnine ni rešeno. Predstavniki verskih manjšin bodo v prihodnje vabljeni tudi v parlament, kjer bodo lahko izrazili svoje mnenje glede ustave.

Španija: več davkoplačevalcev del dohodnine namenilo Cerkvi

Španija že peto leto zapored beleži večje število ljudi, ki so del dohodnine namenili Cerkvi. Vendar pa je katoliška Cerkev v Španiji od davkoplačevalcev prejela milijon evrov manj kot leto prej. Tajnik španske škofovske konference msgr. Juan Antonio Martinez Camino, je povedal, da je lani del dohodnine Cerkvi namenilo 200 tisoč ljudi več, finančna kriza pa je povzročila, da so prejeli 1,16 milijona evrov manj. Te številke po njegovih besedah sporočajo, da ljudje podpirajo Cerkev. Španski škofje pravijo, da je izid proračunskega obdobja pozitiven in da jim bo to omogočilo podpreti osnovno dejavnost Cerkve na podobni ravni varčnosti in učinkovitosti kot doslej.

Patriarh Twal spodbuja k molitvi in postu za mir v Sveti deželi

Latinski patriarh v Jeruzalemu Fouad Twal v postni poslanici spodbuja k molitvi in postu za mir v Sveti deželi. Vernike po svetu spodbuja, naj denar, ki ga bodo prihranili s postom, namenijo revnim in enemu od projektov v njihovi škofiji, kot je na primer gradnja cerkve Jezusovega krsta in bližnjega samostana ob Jordanu.

Razmere v Iraku ostajajo nestabilne

Bagdadski latinski nadškof msgr. Benjamin Sleiman je v pogovoru za italijansko agencijo SIR dejal, da se Irak nahaja na mrtvi politični in gospodarski točki. Ljudje ne trpijo le zaradi hudih socialnih razmer, ampak tudi zaradi pomanjkanja varnosti in stabilnosti. Bombni napadi se nadaljujejo, za njimi ostaja na desetine žrtev. O vernikih pravi, da so izčrpani, vendar močni v veri. Po njegovem mnenju so mediji zaradi drugih vojnih žarišč na Irak nekoliko pozabili, vendar to ne pomeni, da tam ni problemov.

Forum mladih na Češkem o zakramentu sv. birme

V češkem mestu Zdar se danes končuje 4-dnevni narodni forum mladih na temo Zakrament svete birme. Srečanja se udeležuje več kot 80 predstavnikov iz škofij in mladinskih središč ter 30 duhovnikov, redovnikov in laikov, ki so prisluhnili mladim ter odgovarjali na izzive v zvezi s pastoralo mladih. Sklepno sveto mašo bo danes daroval predsednik češke škofovske konference kardinal Dominik Duka.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...