Britanska delegacija ministrov na uradnem obisku v Vatikanu
Cerkev po svetu | 16.02.2012, 11:41 Marta Jerebič
Papež Benedikt je včeraj sprejel delegacijo britanskih vladnih ministrov, ki so se mudili na uradnem obisku v Vatikanu ob 30. obletnici diplomatskih odnosov med Veliko Britanijo in Svetim sedežem. Teme pogovora tudi z drugimi vatikanskimi uradniki so bile: verska svoboda, razoroževanje, trajnostni razvoj ter podpora miru in demokraciji v Severni Afriki in na Bližnjem vzhodu.
Delegacijo je vodila baronica Warsi, sicer ministrica brez listnice, spremljal pa jo je tudi westminstrski nadškof Vincent Nichols, ki je za Radio Vatikan povedal:
„Gre za zgodovinski obisk. Mislim, da doslej Svetega sedeža še nikoli ni obiskala skupina kar šestih ministrov. Pomeni priznavanje vloge, ki jo ima katoliška Cerkev glede številnih ključnih vprašanj po vsem svetu.“ Baronica Warsi ima po njegovih besedah enkraten položaj, ker izvira iz družine, ki izhaja iz Pakistana, je muslimanka, zato ima poslušalstvo, ki ji prisluhne. V svojih govorih večkrat poziva k večji vlogi vere v javnem življenju. Tako je bilo tudi pri njenem predavanju na Papeški cerkveni akademiji, ko je spregovorila študentom in diplomatskemu zboru, akreditiranem pri Svetem sedežu:
„Evropa se mora bolj opreti na svoje krščanstvo. Vse prepogosto se pojavlja nezaupanje do vere na naši celini, kjer ni mogoče nositi ali razkazovati verska znamenja v vladnih ustanovah; države nočejo sofinancirati verskih šol ali pa je vera odrinjena na rob. Vse to temelji na zmotnem prepričanju, da je za enakost med verami in kulturami potrebno zanikati dediščino svoje vere.“
Warsijeva meni, da bi morali biti ljudje bolj samozavestni v svojem verskem prepričanju. To po njenih besedah pomeni, da posamezniki ne slabijo svoje vere in da narodi ne zanikajo svoje verske dediščine. Po besedah baronice Warsijeve je sicer pomembno zaščititi verske manjšine in spodbujati medverski dialog in na tem področju priznala napredek, do katerega je prišlo po prizadevanju katoliške Cerkve.