Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Britanska delegacija ministrov na uradnem obisku v Vatikanu

Cerkev po svetu | 16.02.2012, 11:41 Marta Jerebič

Papež Benedikt je včeraj sprejel delegacijo britanskih vladnih ministrov, ki so se mudili na uradnem obisku v Vatikanu ob 30. obletnici diplomatskih odnosov med Veliko Britanijo in Svetim sedežem. Teme pogovora tudi z drugimi vatikanskimi uradniki so bile: verska svoboda, razoroževanje, trajnostni razvoj ter podpora miru in demokraciji v Severni Afriki in na Bližnjem vzhodu.

Delegacijo je vodila baronica Warsi, sicer ministrica brez listnice, spremljal pa jo je tudi westminstrski nadškof Vincent Nichols, ki je za Radio Vatikan povedal:

Gre za zgodovinski obisk. Mislim, da doslej Svetega sedeža še nikoli ni obiskala skupina kar šestih ministrov. Pomeni priznavanje vloge, ki jo ima katoliška Cerkev glede številnih ključnih vprašanj po vsem svetu.“ Baronica Warsi ima po njegovih besedah enkraten položaj, ker izvira iz družine, ki izhaja iz Pakistana, je muslimanka, zato ima poslušalstvo, ki ji prisluhne. V svojih govorih večkrat poziva k večji vlogi vere v javnem življenju. Tako je bilo tudi pri njenem predavanju na Papeški cerkveni akademiji, ko je spregovorila študentom in diplomatskemu zboru, akreditiranem pri Svetem sedežu:

Evropa se mora bolj opreti na svoje krščanstvo. Vse prepogosto se pojavlja nezaupanje do vere na naši celini, kjer ni mogoče nositi ali razkazovati verska znamenja v vladnih ustanovah; države nočejo sofinancirati verskih šol ali pa je vera odrinjena na rob. Vse to temelji na zmotnem prepričanju, da je za enakost med verami in kulturami potrebno zanikati dediščino svoje vere.“

Warsijeva meni, da bi morali biti ljudje bolj samozavestni v svojem verskem prepričanju. To po njenih besedah pomeni, da posamezniki ne slabijo svoje vere in da narodi ne zanikajo svoje verske dediščine. Po besedah baronice Warsijeve je sicer pomembno zaščititi verske manjšine in spodbujati medverski dialog in na tem področju priznala napredek, do katerega je prišlo po prizadevanju katoliške Cerkve.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...