Jure SešekJure Sešek
Jakob ČukJakob Čuk
Tone GorjupTone Gorjup

Nuncij v Siriji: Gre za spiralo nasilja, ki se vsak dan stopnjuje

Cerkev po svetu | 14.02.2012, 11:04 Marta Jerebič

Dogajanje v Siriji z zaskrbljenostjo spremlja tudi katoliška Cerkev. Papež Benedikt XVI. je že pri nedeljskem opoldanskem nagovoru pozval k prenehanju nasilja in prelivanja krvi. Politične oblasti v Siriji je povabil, naj dajo prednost dialogi, spravi in zavzemanju za mir. A ta se s stopnjevanjem nasilja vse bolj oddaljuje, meni apostolski nuncij v Siriji, ki je o razmerah spregovoril za Radio Vatikan.

Apostolski nuncij v Siriji, nadškof Mario Zenari meni, da je možnost za dialog v državi z vsakim dnem bolj oddaljena: „Gre za spiralo nasilja, ki se vsak dan bolj stopnjuje,“ je dejal nuncij in dodal, da so žrtve nedolžni ljudje, večkrat tudi otroci.

Skoraj ne moreš verjeti, grozljivo je gledati, kako na primer pod streli v Homsu padajo otroci. Streljajo na vse, kar se premika – celo na otroka, ki morda nosi le špecerijo iz trgovine.“ Nuncij Zenari je še povedal, da kristjani v Siriji, ki jih je približno milijon oziroma 8 odstotkov, doslej k sreči niso bili deležni takšnega nasilja kot po drugih arabskih državah po arabski pomladi. Kristjani so po njegovih besedah v službi Sirije, nudijo duh dialoga, sprave in odpuščanja.

Vlada v Siriji je znana po tem, da je bolj laična,“ pojasnjuje strokovnjak za islam jezuitski pater Samir Khalil Samir. „Poskušala je vzpostaviti enakost med muslimani in nemuslimani,“ saj je tudi samo vlado sestavljala muslimanska manjšina, ki je bila po številčnosti približno enaka krščanski. Vendar pa so kristjane pustili pri miru le, dokler se niso vmešavali v politiko. Tako je bilo doslej.

Po Samirjevih besedah se Siriji v prihodnosti najverjetneje obeta islamski režim, kar bo predstavljalo nevarnost za kristjane. To se je oziroma se dogaja v Egiptu, Tuniziji in drugih državah, ki jih je zajela arabska pomlad. „Kristjani ne podpirajo sedanje vlade, vendar pa se bojijo novega režima. Ko ocenjujejo ti dve vrsti zla, imajo raje tistega, ki ga poznajo, to je režim Al Asada.“ je še pojasnil p. Samir.

 

 

Cerkev po svetu
Škof Andrej Saje (photo: ARO) Škof Andrej Saje (photo: ARO)

Novomeški škof Saje: Dvignimo pogled od grobov

V Katoliški Cerkvi se v devetih dneh žalovanja spominjamo papeža Frančiška in molimo zanj. Tako bo danes v baziliki sv. Petra četrta spominska maša, ki jo bo daroval državni tajnik kardinal Pietro ...

Kardinal Angelo Becciu (photo: VaticanMedia) Kardinal Angelo Becciu (photo: VaticanMedia)

Kardinal Beeciu se je umaknil

Po smrti papeža Frančiška 21. aprila 2025 se Katoliška cerkev nahaja v obdobju sede vacante, ko je sedež svetega Petra prazen. V tem prehodnem času Vatikan ohranja tradicionalne običaje, vključno ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...