Grb nadškofije Maribor
Mariborska nadškofija obžaluje stečaj Zvona Ena
Slovenija | 28.02.2012, 19:00
Potem ko je mariborsko sodišče v ponedeljek sprožilo postopek stečaja Zvon Ena Holdinga, še zadnje finančne družbe, preko katere je svoje gospodarske posle obvladovala Nadškofija Maribor, so danes v slednji izrazili obžalovanje, da je prišlo do stečaja. Prepričani so, da bodo v tem primeru najbolj oškodovani mali delničarji in upniki.
Po Gospodarstvu Rast in Zvonu Dve je včeraj v stečaj zdrsnil še Zvon Ena. Razplet v mariborski nadškofiji, ki je solastnica Gospodarstva Rast - to pa je bilo hčerinska družba Zvona Ena - sprejeli z obžalovanjem, ob tem pa poudarili, da so si tudi po razglasitvi Zvonove plačilne nesposobnosti trudili najti rešitev. To jim ni uspelo, zato se zahvaljujejo vsem, ki so konstruktivno sodelovali pri iskanju rešitve in dodajajo, da bo odločitev sodišča o stečaju najbolj prizadela male delničarje in upnike družbe. „Za njih stečaj pomeni najslabšo rešitev,“ so zapisali v kratkem sporočilu za javnost.
Spomnimo, da je mariborsko sodišče za stečajno upraviteljico včeraj imenovalo dosedanjo prisilno upraviteljico Mojco Breznik, upnike pa pozvalo, da terjatve priznajo v treh mesecih oz. do 28. maja. S tem je sodišče sklenilo postopek v zvezi z ugovorom proti vodenju prisilne poravnave v korist NLB, sicer največje upnice Zvona Ena, ki je zahtevala stečaj omenjene finančne družbe. V največji državni banki so ves čas postopka vztrajali, da ne verjamejo v uspešnost prisilne poravnave ter zatrjevali, da Zvonu Ena ne nameravajo reprogramirati dolgov. NLB je tako prijavila za skoraj 63 milijonov evrov ločitvenih terjatev, skupaj pa ima do Zvona Ena kar za 148 milijonov evrov priznanih terjatev. Sicer pa je terjatve v postopku prisilne poravnave prijavilo 48 upnikov v skupni vrednosti kar 708 milijonov evrov, prisilna upraviteljica pa jih je priznala za 621 milijonov evrov.