21. februar - mednarodni dan maternega jezika
| 21.02.2012, 15:37
Mednarodni dan maternega jezika je leta 1999 razglasila organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo Unesco. Z njim se je želela spomniti protesta in smrti bengalskih študentov, ki so leta 1952 v Pakistanu zahtevali enakopravnost za svoj jezik. Obenem opozarja na potrebo po ohranjanju kulturne in jezikovne raznolikosti po svetu. Tema letošnjega dneva materinščine se navezuje na pomen večjezičnosti pri vključujočem izobraževanju.
Generalna direktorica Unesca Irina Bokova je v poslanici ob trinajstem praznovanju dneva maternega jezika poudarila, da je jezik, v katerem razmišljamo in v katerem čutimo, naša največja dragocenost. Podobno meni tudi dolgoletna radijska in televizijska voditeljica Ida Baš, ki med drugim vodi Šolo za govor. Kot nam je povedala, je "materni jezik le tisti jezik, v katerem najlažje izraziš svoje čustvovanje, svoj odnos do nečesa, opišeš vrednote svojega razmišljanja, življenja".
Baševa ocenjuje, da Slovenci dobro skrbimo za svoj jezik, a da bi bilo lahko še bolje. Prepričana je, da bi pogovorni jezik pri otrocih lahko na višjo raven pripeljale že vzgojiteljice v vrtcih, prav tako bi bilo po njenem dobro, da bi za slovenščino skrbeli tudi na fakultetah. Veliko lahko naredimo tudi sami. "Tako, da beremo. In to različno literaturo v slovenskem jeziku. Beremo in si tudi izpisujemo kakšne besede, ki so za nas nove in jih ne uporabljamo vsak dan."
Na Unescu opozarjajo, da je jezikovna raznolikost naša skupna dediščina, ki je zelo krhka, saj do konca stoletja grozi izumrtje skoraj polovici od 6 tisoč jezikov, ki jih danes govorijo po svetu. To pomeni osiromašenje človeštva, saj se v jeziku izraža tudi del kulturne dediščine naroda. Baševa se s tem strinja, prepričana pa je, da bo slovenščina obstala. "Vsem želim, da bi se z veseljem izražali v slovenskem jeziku," je še dodala v pogovoru za naš radio.