Žiga Turk
TEŠ še brez poroštva. Univerzijada brez podpore.
Politika | 16.02.2012, 16:18
Na drugi seji vlade so bile v ospredju pomembne teme: odločitev glede poroštva, ki bo zagotovilo skoraj pol milijarde evrov posojila za postavitev šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, bo vlada sprejela na prihodnji seji. Rebalans letošnjega proračuna bo predvidoma sprejet konec marca. Ministrski zbor se je odločil tudi, da v danih razmerah ne bo več vlagal v projekt Univerzijada 2013, nagiba se tudi k zamrznitvi sporazuma Acta. Imenovali so tudi nove državne sekretarje in generalne direktorje.
O TEŠ 6 naslednji teden
O poroštvu za projekt TEŠ 6 bo vlada odločala prihodnji teden. "Poroštvo je cenejša varianta, kot da bi izvajalec vse financiral sam. Do naslednje seje bo minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač, pristojen za energetiko, pripravil poročilo o poteku projekta TEŠ 6 v preteklosti, zahtevali bomo tudi odgovornost za pomanjkljivosti. Hkrati bo vlada pozorna tudi na to, da bo v nadaljevanju investicija sledila finančnemu načrtu, torej brez preseganja predvidenih stroškov," je dejal finančni minister Janez Šušteršič. Podpredsednik Evropske investicijske banke Simon Brooks je sporočil, da bo posojilo za Teš 6 odvisno od poroštev države. Brooks je še poudaril, da v banki čakajo na razplet dogodkov v Sloveniji, ki bo pokazal, kakšna je prihodnost projekta. Ob tem je dodal, da v banki ne morejo niti ne želijo vplivati na potek politične razprave v Sloveniji.
Univerzijada ostala brez vladne podpore
"Država je v Univerzijado vložila že okrog 6,5 milijona evrov. Prišli smo do sklepa, da v tako slabo pripravljen projekt ni vredno vlagati nadaljnja javna sredstva,“ je povedal minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk. Minister je spomnil, da je državni zbor leta 2008 sprejel sklep, da bo država za izvedbo zimske univerzijade iz proračuna zagotovila kotizacijo in do 30 odstotkov potrebnih sredstev za celoten dogodek. Od takrat naprej je država svojo besedo držala in plačala kotizacijo v višini tri milijone evrov ter namenila okoli 3,3 milijona evrov za dograditev in obnovo športnega centra na Rogli. Drugih pripravljenih investicijskih programov in kandidatur za projekte ni bilo, je dejal Turk. Tone Vogrinec, vodja organizacijskega odbora se je na odpoved odzval z besedami: "To je sramota za državo. Še včeraj sem pisal v Bruselj, naj počakajo 14 dni, saj imamo novo vlado, ki potrebuje čas. Zdaj pa čez noč takšna odločitev."
Iskanje alternativnih rešitev za NLB
Minister Janez Šušteršič je poudaril, da vlada v rebalansu proračuna za letos ne namerava zagotoviti denarja za dokapitalizacijo NLB-ja. Nameravajo pa z Banko Slovenije, AUKN-om, nadzornim svetom NLB-ja in upravo naše največje banke poiskati rešitev, da brez ali z najmanj možnimi državnimi sredstvi najde denar za potrebno dokapitalizacijo. Ob tem je zatrdil, da bi morala biti država pri iskanju finančnega ali strateškega dokapitalizatorja NLB-ja enotna. Dotaknil se je tudi tega, da je NLB brez vodstva in da je po njegovem mnenju najbolj pravilno, da se predsednike uprav NLB-ja in Nove Kreditne banke Maribor išče prek razpisov, v primeru NLB zagovarja mednarodni razpis.
Rebalans proračuna do aprila v Državnem zboru
"Cilj vlade je, da bi Državni zbor že na aprilski seji obravnaval rebalans proračuna. Zato načrtujemo, da bomo marca organizirali proračunsko sejo vlade in do konca marca rebalans potrdili na vladi. Načrtujemo tudi nove sistemizacijo delovnih mest na ministrstvih in zakon o državni upravi," je povedal Šušteršič.
Zamrznitev Acte?
Vlada se nagiba k zamrznitvi ratifikacije mednarodnega trgovinskega sporazuma za boj proti ponarejanju, znanega pod kratico Acta. Ratifikacija je po Turkovih besedah naloga parlamenta, konkretne postopke, kaj mora vlada v zvezi s tem ukreniti, pa da bo lahko pojasnil resorni minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav. Slovenija je v skladu z odločitvijo prejšnje vlade k temu sporazumu skupaj z večino držav članic EU pristopila 26. januarja. Vendar pa je to sprožilo val kritik, protestnih shodov in zahtev po obsežni javni razpravi.