Gradbena delavca (foto: Wikimedia Commons)
Gradbena delavca

Opomini zavarovalnice za nekdanje Vegradove delavce

Slovenija | 15.02.2012, 16:13

Nad nekdanje delavce Vegrada so se zgrnile nove težave. Pred dnevi so namreč začeli prejemati opomine pred izvršbo, saj jim vodstvo družbe z nekdanjo direktorico Hildo Tovšak na čelu ni plačevalo zdravstvenega zavarovanja, čeprav jim ga je trgalo od plač. Za pojasnila smo zaprosili tako sindikalista Srečka Čaterja kot tudi zavarovalnico Adriatic Slovenica.

Obvestila o izvršbi naj bi na domove prejelo nekaj več kot 520 nekdanjih Vegradovih delavcev. Čater je za naš radio pojasnil, da so zneski, ki jih morajo plačati, različni. "Po podatkih, ki smo jih preverjali, Vegrad delavcem, ki so delali na bolj izpostavljenih, mogoče ni plačal premij za mesec, dva. Za administrativni kader in ostale pa ni plačeval štiri, pet mesecev. Gre za različne zneske, od 22,10 in 24 evrov do 120 evrov," je dejal. Opozoril je tudi, da se morda zdi malo, a dodal, da je za tistega, ki prejema od 370 do 420 evrov nadomestila iz naslova brezposelnosti, to ogromno. "Vam garantiram, da je celoten znesek, skupaj seštet, za zavarovalnico gotovo zelo majhen, zato ne razumem njeni aktivnosti."

Vegrad je v stečaju od oktobra 2010, Čater je spomnil, da je Adriatic pogodbo s podjetjem prekinil že aprila istega leta zaradi neporavnanih obveznosti. A dodal je, da so delavci vse do takrat na plačilni listi lahko spremljali drugačno stanje. "Že aprila leta 2010 v dobi računalništva v evropski državi Sloveniji je Adriatic obvestil delavce, da prekinja pogodbo z Vegradom, ker ni redno plačeval premij, medtem ko so vsi delavci vsak mesec do meseca aprila 2010 na plačilni listi lahko spremljali, da je delodajalec za njih vse obveznosti poravnal. Oni so ta denar zaslužili, ga dali delodajalcu, delodajalec pa ga ni nakazal naprej zavarovalnici. Delavci tega sploh niso vedeli. Prepričani so bili, da je vse poravnano," je pojasnil. "To ni čisto nič drugače, kot če bi jaz plačal položnico na pošti, pošto bi nekdo oropal, mene pa bi nato še enkrat terjali. Delavci imajo dokaz, dokaz je zapis na plačilni listi," je dodal

V Adriaticu pravijo, da izpis na plačilni listi, iz katere je razviden odtegljaj za premijo, ni tudi potrdilo, da je bila ta premija zavarovalnici dejansko plačana, "saj je plačilna lista le del internega razmerja med zavarovalcem in Vegradom in zato ne vpliva na terjatev zavarovalnice do zavarovalca". Obžalujejo razmere, v katerih so se znašli nekdanji Vegradovi delavci, a obenem pojasnjujejo, da so imeli ti z Adriaticom sklenjene pogodbe za dopolnilno zdravstveno zavarovanje, kar so dolžni plačati, "saj jim je zavarovalnica nudila zavarovalno kritje in jim tudi krila stroške zdravstvenih storitev".

Kot še dodajajo, bodo terjatve do njih sorazmerno zmanjšali, če bodo odtegnjene, a neplačane premije prejeli iz stečajne mase. A je Čater v pogovoru za naš radio spomnil, da tako ne bo šlo. "Iz stečajne mase tega denarja gotovo ne bo, ker to ni prednostna terjatev, stečajne mase pa je premalo," je dejal. Upa, da bo zavarovalnica spoznala, da bo škoda negativne reklame zanjo bistveno večja, kot je lahko korist na ta način izterjanih sredstev. V Adriaticu so medtem dodali, da bodo postopke izterjave premije zavarovancem iz Vegrada prilagodili, vsakega od njih obravnavali posamezno in omogočili obročno plačilo. "Nujno pa je, da se zavarovanci za dogovor o poravnavi obveznosti čim prej obrnejo na referente zavarovalnice, navedene v prejetih opominih pred izvršbo, saj bi bil začetek izvršbe za zavarovance zaradi stroškov postopka bistveno manj ugodna možnost."

Slovenija, Sociala