Javnomnenjski raziskavi potrdili vodilno vlogo SDS
Slovenija | 13.02.2012, 11:45
Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo na vzpon SDS in upad podpore Pozitivni Sloveniji. Slovenski utrip daje največ podpore SDS, sledi Pozitivna Slovenija. Tudi v anketi Dela je po štirih mesecih slabšega uvršanja med političnimi strankami na prvem mestu spet SDS, zdaj že vodilna vladna stranka.
Če bi bile parlamentarne volitve v nedeljo, bi po rezultatih raziskave Slovenski utrip največ glasov dobila stranka SDS, in sicer 19,8 odstotka. Sledijo stranka Pozitivna Slovenija z nekaj več kot 12 odstotki, SD z 9,6 odstotka, SLS s 5,8 odstotka ter Nova Slovenija s 5,3 odstotka. Državljanska lista Gregorja Viranta bi prejela nekaj več kot tri odstotke glasov, DeSUS 1,8 odstotka, SNS 1,5 odstotka, LDS 1,1 odstotka, Zares pa manj kot odstotek. Po anketi Dela je SDS s podporo 22,4 odstotka anketiranih po štirih mesecih spet na prvem mestu, drugouvrščeno Pozitivno Slovenijo pa podpira 20,3 odstotka vprašanih. Največ, skoraj šest odstotnih točk, je glede na prejšnji mesec pridobila SD s 16,9 odstotka glasov. Preostale štiri parlamentarne stranke so dobile manj glasov kot prejšnjikrat: Državljanska lista Gregorja Viranta 4,8 odstotka, NSi 3,8 odstotka, SLS 3,5 odstotka in DeSUS 2,8 odstotka. Nobena od zunajparlamentarnih strank ni dobila več kot odstotek glasov.
Po rezultatih raziskave Slovenski utrip je z izvolitvijo Janeza Janše za mandatarja nove slovenske vlade je zadovoljnih 27 odstotkov vprašanih, delno zadovoljnih 27 odstotkov, 40 odstotkov pa je nezadovoljnih. Neopredeljenih je šest odstotkov. S predlagano ministrsko ekipo je zadovoljnih 19 odstotkov anketirancev, 41 odstotkov jih je delno zadovoljnih, 25 odstotkov pa nezadovoljnih. Rezultati ankete so pokazali tudi, da dobrih 71 odstotkov vprašanih podpira zmanjšanje števila ministrstev, ki izhaja iz novega zakona o vladi. Anketo je med 6. in 10. februarjem 2012 izvedla Fakulteta za uporabne družbene študije v Novi Gorici. S telefonskim anketiranjem so zajeli 908 polnoletnih prebivalcev Slovenije. Za uredništvo Dela pa je telefonsko anketiranje 6. in 9. februarja na reprezentativnem vzorcu 704 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Dela Stik.