Prva seja nove vlade
Ministri in ministrica pripravljeni na delo
Slovenija | 10.02.2012, 19:38
Ministri in ministrica bodo primopredaje poslov od sedanjih ministrov opravili v soboto in v ponedeljek, nekateri pa tudi v torek. Medtem pa sta si posle že predala stari in novi predsednik vlade, Borut Pahor in Janez Janša.
Edina ženska med ministri, predsednica NSi Ljudmila Novak se nalog, ki bo jih prevzela od sedanjega ministra za Slovence po svetu prevzela v ponedeljek veseli. Želi si dobrega sodelovanja z zamejci in tudi z vsemi Slovenci drugod po svetu. Najprej bo preverila odprte projekte, govorila pa bo tudi s pristojnimi službami, ki najbolje poznajo stanje, je pojasnila svoje prioritete.
Zunanji minister Karl Erjavec, ki poslov ne bo prejel od svojega predhodnika Samuela Žbogarja, saj je ta pred dnevi zapustil ministrstvo in odšel na Kosovo, je poudaril, da ne bo dovolil vdora dneve politike v njegov resor in da se bo v prihodnjih dneh sestal s hrvaško kolegico Vesno Pusič. „Menim, da je potrebno te odnose okrepiti, ne glede na to, da se bo mejni spor reševal pred arbitražnim sodiščem. Kljub temu imamo še vedno nekaj odprtih zadev, tudi vprašanje varčevalcev Ljubljanske banke in skladiščenje jedrskih odpadkov,“ je povedal Erjavec, ki si bo prizadeval za okrepitev odnosov z Italijo, predvsem zaradi položaja slovenske manjšine v Italiji in umeščanja plinskih terminalov v tržaški zaliv.
Zdravstveni minister Tomaž Gantar pa se zaveda pomanjkanja denarja, vendar ostaja optimist. „Ukrepe se da izpeljati. Mislim, da je tudi vedno več ljudi, ki se zaveda, da je potrebno stopiti korak naprej,“ je dejal. Sicer pa se bo po prevzemu poslov najprej lotil ukrepov za reševanje finančnih težav Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Posle bo od svojega predhodnika prevzel v ponedeljek.
Obrambni minister Aleš Hojs bo primopredajo z Ljubico Jelušič opravil jutri, med prvimi nalogami omenil reševanje vprašanja letališča v Cerkljah ob Krki. Med prioritete po besedah Hojsa sodijo tudi pogovori z vojaškim sindikatom, saj da so tam zadeve precej na vrelišču. Uvesti bo treba tudi sistemske spremembe, je napovedal Hojs, kar pa se ne bo zgodilo v nekaj tednih ali mesecih, temveč v letu ali dveh.
Predsednik SLS in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav bo posle od svojega predhodnika prevzel v ponedeljek, med prednostnimi nalogami pa tako kot večina njegovih kolegov, omenil pripravo rebalansa proračuna. „Zavedam se, da bo tudi ministrstvo za gospodarstvo deležno enakega obravnavanja kot vsa ostala ministrstva, to pomeni, da bomo klestili stroške po dolgem in počez,“ je dejal.
Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, bo posle prevzel jutri napoveduje pa, da bo ob nastopu funkcije najprej analiziral dejansko stanje, ugotovil, kateri so problemi in jih reševal enega za drugim. Med prve naloge uvršča sprejetje zakona o državni upravi, eden glavnih ciljev pa je racionalizacija v javni upravi. „V tem okviru bo seveda še posebej pomemben dialog s sindikati in ostalimi socialnimi partnerji,“ je povedal.
Minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač, ki bo posle na področju prometa prevzel jutri bo najprej pregledal stanje, tako na tem, kot tudi na področjih energetike ter okolja. „Pregled stanja, priprava rebalansa in priprava konkretnega programa glede maksimalne uporabe kadrovskih resursov na ministrstvu.“
Minister za izobraževanje, kulturo, znanost in šport Žiga Turk, ki bo posle na področju kulture prevzel jutri, izobraževanja pa v prihodnjih dneh ocenjuje, da bo njegova prva najbolj pereča naloga problem univerzijade. Po preučitvi stanja na resorjih, ki jih prevzema, bo začel z izvajanjem načrtov iz koalicijske pogodbe, glede očitkov zaradi združevanja resorjev pa zagotavlja, da kultura ne bo v ničemer simbolno prikrajšana.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak prav tako ocenjuje, da bo treba tudi na področju tega ministrstva varčevati, kar pa bo težko, saj je tam največ transferjev. Zato bodo morali po njegovih besedah pošteno pregledati vse odhodke, najti notranje rezerve in se uskladiti z načrtovanim zmanjšanjem javne porabe.
Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič ima dobre občutke in se veseli izzivov na tem področju, ki so mu po lastnih besedah pisani na kožo. Prvi del primopredaje bo opravil že jutri, vesel pa je združitve kmetijskega in okoljskega resorja. Na skupnem ministrstvu bodo po njegovih besedah dokazali, kako si predstavljajo trajnostno rabo vseh virov, med katere sodijo tako ti, ki so doslej sodili pod okolje, kot tisti, ki so bili pod kmetijstvom.
Notranji minister Vinko Gorenak je še pred glasovanjem dejal, da zagovarja naložbe za zagotavljanje varnosti policistov ter naložbe v opremo. Gorenak tudi pravi, da nikoli ni oporekal strokovnosti generalnega direktorja policije Janka Gorška. Kot meni, bo Goršek po nastopu Gorenakovega mandata osvobojen političnega pritiska in bo lahko pokazal vse, za kar Gorenak ve, da Goršek zna. Predstavniki Sindikata policistov Slovenije so sicer prav danes opozorili na kadrovski manko ter slabe delovne pogoje v policiji. Po Gorenakovi oceni so zahteve sindikata realne. Kot je dejal, je treba nekatere policiste došolati.
Največ dela s pripravo rebalansa proračuna pa bo imel finančni minister Janez Šušteršič. Še pred potrditvijo v državnem zboru je poudaril, da prihaja na položaj, da naredi tisto, kar misli, da je potrebno narediti za dobro Slovenije. Sicer Šušteršič ne pričakuje težav pri sodelovanje vladne ekipe. Med njim in kandidatom za gospodarskega ministra Radovanom Žerjavom je "precej kemije", je pojasnil. Seveda bo prioriteta za Šušteršiča rebalans proračuna. To bo vzelo nekaj časa, pri čemer pa bodoči minister hitro - v tednu dni ali dveh - napoveduje sprejetje sklepa vsaj o nekem ciljnem obsegu izdatkov. Glede načrtovanega varčevanja je znova napovedal, da bo varčevanje potekalo v širšem javnem sektorju.