Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Poslanci o Janševi ministrski ekipi in referendumu o družinskem zakoniku

Slovenija | 10.02.2012, 08:14

Poslanke in poslanci bodo na današnji seji odločali o listi kandidatov za ministre, ki jo je v državni zbor vložil mandatar za sestavo nove vlade Janez Janša. Na ministrski listi je 11 kandidatov in ena kandidatka za ministrico. Vsi so se v torek in četrtek predstavili pred odbori DZ, ki so njihove predstavitve ocenili kot ustrezne.

Lista ministrov za potrditev potrebuje t. i. navadno večino glasov, to je večino glasov navzočih poslancev, glasovanje pa je javno. Če bo ministrska lista dobila podporo, bo to deseta vlada v samostojni Sloveniji in druga vlada, ki jo bo vodil predsednik SDS Janez Janša.

Večjih presenečenj pri podpori vladi ni pričakovati, saj ima koalicija SDS, Lista Virant, SLS, DeSUS in NSi v DZ 50 poslancev, vlada pa lahko računa tudi na podporo poslancev obeh narodnih manjšin.

V novi vladi, ki bo imela šest ministrov manj kot vlada Boruta Pahorja, bo SDS imela štiri ministrstva, po dve pa Lista Virant, SLS, DeSUS in NSi. Novi predsednik vlade Janez Janša naj bi primopredajo z odhajajočim predsednikom vlade Borutom Pahorjem opravil že danes, nova vlada pa naj bi se tudi že sestala na konstitutivni seji.

Državni zbor bo razpisal referendum o družinskem zakoniku

Poslanci bodo na današnji izredni seji državnega zbora razpisali tudi referendum o družinskem zakoniku, ki bo po predlogu matičnega odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide 25. marca. Državni zbor bo sklep o referendumu že danes tudi objavil, v Uradnem listu pa bo začel veljati v soboto. Referendumska opravila se bodo začela 13. februarja.

Zahtevo za referendum o družinskem zakoniku je s podpisi več kot 42.000 državljanov 3. februarja vložila Civilna iniciativo za družino in pravice otrok.

Poleg te se bodo v referendumsko kampanjo vključile tudi nekatere parlamentarne stranke. Aktivno kampanjo proti zakoniku napoveduje Nova Slovenija, sprejetemu zakoniku nasprotujeta tudi SDS in SLS, medtem ko so se opozicijski Pozitivna Slovenija in SD ter koalicijska Lista Virant vključile v Gibanje za družinski zakonik. Slednje je napovedalo konstruktivno sodelovanje v kampanji. DeSUS se v referendumski kampanji naj ne bi opredeljeval.

Predsednik vlade Janez Janša je sicer že v predstavitvi vladne ekipe dejal, da se vlada v referendumsko kampanjo ne bo vključevala in da imajo koalicijske partnerice o tem vprašanju različna stališča.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...