Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Ljudmila Novak (foto: ARO)
Ljudmila Novak | (foto: ARO)

Novakova primerna za ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu

Slovenija | 07.02.2012, 22:58

Komisija državnea zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je soglasno z desetimi glasovi za sprejela mnenje, da je Ljudmila Novak primerna kandidatka za ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu. V predstavitvi je Novakova izpostavila, da želi ohraniti dosedanje dobre prakse in doseči večje spoštovanje rojakov v tujini.

Predsednica NSi Ljudmila Novak je v kratki predstavitvi izpostavila, da želi ohraniti prakse, ki so se izkazale za dobre, da pa mora še preučiti, v kolikšni meri so bile izvajane strategije urada za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Kot pomembno je izpostavila, da Slovenija dojame velik pomen Slovencev, ki živijo v zamejstvu oziroma v tujini, da se ti počutijo kot del slovenskega narodnega telesa, da Slovenija skrbi za odnose z njimi ter da spoštuje, kar so naredili v preteklosti za državo, še posebej v času osamosvojitve. Ob tem je izpostavila pomembna človeka iz vrst NSi, Andreja Bajuka in Jožeta Bernika, ki po njeni oceni tako kot mnogi drugi rojaki iz tujine v Sloveniji nista bila deležna ustreznega spoštovanja. Želi si, da bi se to spremenilo, kot tudi krepitve in poglobitve odnosov z njimi.

Izpostavila je tudi pomen vzpostavitve stikov z lokalnimi oblastmi na območjih, kjer živi slovenska manjšina v zamejstvu. Kot je dejala, bo podpirala vse dejavnosti na področju izobraževanja, športa, povezovanja mladih, kulture, medijev. Treba pa je izboljšati sodelovanje na področju izobraževanja, tako glede sodelovanja slovenskih profesorjev iz tujine na slovenskih univerzah kot tudi priznavanja diplom. Da bi to dosegla, bo sodelovala z drugimi ministrstvi in ustanovami v Sloveniji, pa tudi s Svetovnim slovenskim kongresom in Slovensko matico, je dodala.

Uvodoma je izpostavila svoje izkušnje z rojaki v tujini in zamejstvu, tudi iz časa, ko je bila evropska poslanka in članica skupine za manjšine v Evropskem parlamentu. Z ohranitvijo položaja ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki ga bo po Boštjanu Žekšu prevzela kot druga, pa je po njeni oceni Slovenija izpolnila tako 5. člen ustave kot zakon, s tem pa bo prispevala k ohranjanju slovenske identitete, jezika in stikov z rojaki na različnih področjih.

V odgovorih na vprašanja članov komisije, ki se je sestala na prvi nujni seji, je nato podrobneje predstavila svoja stališča. Kot je dejala, si bo prizadevala, da bodo finančna sredstva racionalno porabljena ter pravično razdeljena v skladu z možnostmi, menila pa je tudi, da je veliko mogoče narediti tudi z dobro voljo, odnosi in racionalizacijo.

Na vprašanja Mirka Brulca (SD) in Mitje Meršola (Pozitivna Slovenija) glede odnosa do pobud za združevanje krovnih organizacij v Italiji oziroma odnosa do posameznih organizacij manjšine v Italiji in Avstriji, je izpostavila, da so te organizacije najprej stvar slovenske manjšine. Njen namen ni, da bi se te organizacije spreminjale, želi pa si, da bi dobro sodelovale, se povezovale in s tem več dosegle in naredile za slovensko manjšino. K temu jih bo tudi vzpodbujala.

Franc Breznik (SDS) ji je naslovil vprašanje, s kakšno strategijo bo prepričala Slovence ali institucije, da bodo bolj odprto sprejemali Slovence, ki so ostali zunaj meja Slovenije. Novakova je dejala, da je že strategija njenega predhodnika predvidevala pripravo imenika slovenskih znanstvenikov in strokovnjakov v tujini in olajšanje možnosti za njihovo vrnitev v Slovenijo ali sodelovanje z univerzami v Sloveniji. Za to se bo zavzemala tudi sama ter bo k temu tudi spodbujala ministra za znanost.

Na opozorilo poslanca madžarske narodne skupnosti Laszla Göncza, da si želijo porabski Slovenci enakovredne obravnave z zamejci v drugih sosednjih državah, je kandidatka za ministrico izpostavila pomen boljše prometne in gospodarske povezave s Porabjem ter čezmejno sodelovanje. Poslanec je opozoril še na potrebo po drugačni strategiji za zamejce in migracijo. Novakova je glede tega poudarila, da zamejci, ki so ostali neprostovoljno zunaj Slovenije zaradi spremembe meja, zaslužijo vso pomoč in je zato zanje namenjenih veliko več sredstev kot za Slovence v tujini. Treba pa je vzpodbujati povezavo z matico, zato so potrebni programi za izmenjavo študentov, tabori, športna srečanja idr., je dodala.

Na vprašanje Sama Bevka (SD) glede njenega stališča do notifikacije Avstrijske države pogodbe, je pojasnila, da to ni v njeni pristojnosti. Dodala pa, da je stališče NSi, da mora Slovenija pristopiti k notifikaciji in da bo sama to vzpodbujala.

Potem ko je novi predsednik komisije Franc Pukšič (SLS) omenil možnost, da bi komisija v novem mandatu med drugim lahko tudi podprla spremembo ustave tako, da bi DZ dobil dva nova poslanca - za Slovence v zamejstvu in tujini, je Novakova dejala, da si je NSi za to že prizadevala in da bi to podprli, seveda pa je treba v DZ za to pridobiti dvotretjinsko podporo.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...