Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Smrt v Afriki je pogosto tudi posledica dehidracije (foto: Slovenska Karitas; ARO)
Smrt v Afriki je pogosto tudi posledica dehidracije

Zaradi lakote na Afriškem rogu lani umrlo več kot 29.000 otrok

Svet | 18.01.2012, 19:00 Petra Stopar

Britanski organizaciji Oxfam in Save the Children sta sporočili, da je v vzhodni Afriki po nepotrebnem umrlo na tisoče ljudi, ker se mednarodna skupnost ni odzvala na opozorila o lakoti. Organizaciji opozarjata, da so bogate države donatorke čakale, dokler ni bila kriza že v polnem razmahu.

Koliko lekcij še?

Izvršna direktorica Oxfama Barbara Stocking je opozorila, da revne družine v vzhodni Afriki, zlasti v Somaliji, še vedno nosijo breme, ker se mednarodna skupnost ni pravočasno odzvala na krizo. „Vsi smo odgovorni za to nevarno zamudo, ki je stala številna življenja v vzhodni Afriki, in moramo se naučiti lekcijo iz tega poznega odgovora,“ je dejala.

Poročilo z naslovom Nevarna zamuda navaja podatke britanske vlade, po katerih je v vzhodni Afriki zaradi lakote umrlo med 50.000 in 100.000 ljudmi, od tega je bila več kot polovica otrok, mlajših od pet let. Ameriška vlada pa ocenjuje, da je od maja do julija lani umrlo več kot 29.000 otrok, mlajših od pet let.

Za konkreten odziv potreben dokaz o „katastrofi“

Organizaciji še pišeta, da je sistem zgodnjega opozarjanja opozarjal na krizo že avgusta 2010, mednarodna skupnost pa se je v polnem obsegu odzvala šele skoraj leto dni kasneje. Številni donatorji so namreč zahtevali dokaz o humanitarni katastrofi.

Groteskno dogajanje

Izvršni direktor organizacije Save the Children Justin Forsyth je dejal, da bi se trpljenju na tisoče mladostnikov lahko izognili, če bi imeli več denarja, „ko je bilo to res potrebno“. Po njegovih besedah “ne smemo več dopustiti, da bi se ta groteskna situacija nadaljevala, ko svet ve, da nevarnost prihaja, vendar se zanjo ne zmeni, dokler ni soočen s televizijskimi posnetki obupno podhranjenih otrok“.

Zemljevid sveta, na katerem so posebej označene dežele, v katerih ljudje trpijo zaradi lakote; foto: splet
Zemljevid sveta, na katerem so posebej označene dežele, v katerih ljudje trpijo zaradi lakote; foto: splet © nn

Svet
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«