Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
Nesreča luksuzne križarke Costa Concordia, ki se je zgodila minuli petek (foto: Wikipedia)
Nesreča luksuzne križarke Costa Concordia, ki se je zgodila minuli petek

Iskanje pogrešanih v nasedli križarki

Evropska Unija | 16.01.2012, 14:58 Petra Stopar

Iskanje pogrešanih v nasedli in na pol potopljeni luksuzni križarki Costa Concordia ob zahodni italijanski obali je zaradi visokega valovanja prekinjeno.

Reševalci so ponoči našli še eno truplo, tako da se je skupno število smrtnih žrtev povzpelo na šest. Na ladji je bilo v času nesreče okoli 4200 ljudi, večina se jih je rešila, potapljači pa še vedno iščejo 14 pogrešanih.

Da pa ne bi prišlo še do ekološke nesreče, morajo reševalci preprečiti iztekanje goriva iz rezervoarjev. Okoljski minister Corrado Clini je opozoril, da je tveganje za okolje zelo veliko. Podobnega mnenja je tudi župan otoka Giglio, ob obali katerega je nasedla Concordia, Sergio Ortelli. Po njegovih besedah za zdaj gorivo ne izteka.

Oblasti so zaradi suma povzročitve pomorske nesreče in nenaklepnega uboja več ljudi aretirale kapitana, temeljita preiskava o okoliščinah dogodka pa še poteka. Družba Costa Crociere, lastnica križarke, je priznala, da je 51-letni kapitan ladje Francesco Schettino pri krmarjenju naredil nekaj napačnih presoj. Ladjo naj bi skušal zapeljati čim bliže otoka, ker je navada, da potniki s krova pozdravijo otočane. A ker naj bi šel preko dovoljene meje, je plovilo trčilo ob nepredvideno čer, za katero je kapitan v izjavi za medije dejal: „Na pomorskem zemljevidu je bila podvodna čer vrisana 100 ali 150 metrov od obale. Mi smo bili od obale oddaljeni približno 300 metrov. Ne bi smeli zadeti ob čer.“ Da ne bi ladja potonila v globokem morju, jo je namenoma zapeljal v plitvino, kjer pa je po nesreči nasedla in se prevrnila.

Costa Concordia ob obali otoka Giglio; foto: Wikimedia Commons
Costa Concordia ob obali otoka Giglio; foto: Wikimedia Commons © Wikimedia Commons

Kapitan je obtožen tudi tega, da ladje ni zapustil zadnji, kot bi po zakonu moral. Sam vse obtožbe zanika in verjame, da so bili takrat, ko je posadka odšla, vsi potniki že na varnem. Sicer pa na križarki ni bilo Slovencev, ker je bilo njihovo vkrcanje predvideno šele dan po nesreči.

Evropska Unija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.