Arhivi so pomembni

| 19.01.2012, 06:21 Matjaž Merljak

V slovenskem verskem središču v Merrylandsu pri Sydneyju ima prostore HASA NSW - Zgodovinski arhiv za avstralske Slovence, Novi južni Wales Pobude za začetek arhivskega dela segajo že nekaj let v preteklost, HASA NSW je uradno začela z delom 30. aprila 2004, na predvečer vstopa Slovenije v EU.

Prostore za delo v verskem središču v Sydneyju so predelali za arhivarsko delo. Sredstva so prispevali Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu, Ministrstvo za kulturo, ZRC SAZU in slovenske organizacije, pa tudi nekateri posamezniki.

Zora Johnson in  Marija Grosman pri sortiranju slovenskih revij za  arhiv
Zora Johnson in Marija Grosman pri sortiranju slovenskih revij za arhiv © Stičišče avstralskih Slovencev
Oprema za delo (pohištvo, klimatske naprave, aparature) je sodobna. HASA NSW ima uradne ure vsak torek popoldne. Arhivarke, ki delajo prostovoljno, zbirajo in urejajo dokumente in fotografije posameznikov in organizacij. S tem želijo ohraniti delo in dosežke za rodove, ki prihajajo.

HASA NSW je junija 2011, ob 20-obletnici samostojne Slovenije, pripravila razstavo o prizadevanjih avstralskih Slovencev za demokratične procese v Sloveniji in za to, da bi Avstralija priznala novo državo. Na ogled je bogato fotografsko, časopisno, knjižno, digitalno in filmsko gradivo.

Florjan Auser
Florjan Auser © Stičišče avstralskih Slovencev
Florjan Auser je na odprtju te razstave v ponedeljek, 12. januarja 2012 v Atriju ZRC SAZU povedal, da je bila razstava prirejena za avstralske Slovence in na njej vidimo, da so k osamosvojitvi pripomogli tudi Slovenci po svetu. Hkrati sta izšli knjigi Od sanj do resničnosti in ponatis Slovenskega pisma, ki ga je urejala ga. Gregorič.

Razstavo so pripravile prostovoljke HASA NSW, nastalo je z ljubiteljskim delom in pomembno je, da je urad to delo podpiral.

Kot je še dejal, je bilo pred 20-imi leti pomembno, da so se avstralski Slovenci povezali ne glede na razlike in se združili v pomoči domovini.

Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...