Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Naša pot v samostojno Slovenijo (foto: Matjaž Merljak)
Naša pot v samostojno Slovenijo

Razstava Naša pot v samostojno Slovenijo

| 17.01.2012, 01:07 Matjaž Merljak

V ponedeljek, 16. januarja 2012, točno 20 let po tem, ko je Avstralija kot prva prekomorska država priznala samostojno Slovenijo, so v Atriju ZRC SAZU v Ljubljani odprli razstavo, ki obeležuje 20. obletnico avstralskega priznanja Slovenije.

Razstava, ki jo je pripravil Zgodovinski arhiv avstralskih Slovencev v državi Novega Južnega Walesa, katerega soustanovitelj je ZRC SAZU, je bila prvič prikazana junija 2011 v Sydneyju ter bila predvsem namenjena avstralsko-slovenski skupnosti.

V organizaciji ZRC SAZU je razstava sedaj na ogled tudi v Sloveniji. Predstavlja bogato fotografsko, časopisno, knjižno, digitalno in filmsko gradivo, ki obiskovalce popelje v obdobje nastajanja Slovenije in sočasnih dogodkov v Avstraliji ter kaže čustveno navezanost posameznikov na domovino.

Razstava je v Atriju ZRC SAZU
Razstava je v Atriju ZRC SAZU © Matjaž Merljak
Praznovanju 20-letnice avstralskega priznanja Slovenije se pridružuje tudi Narodna in univerzitetna knjižnica z razstavo Živimo tukaj, v mislih smo doma – Slovenci v Avstraliji, ki skozi tiskano gradivo, nastalo v Avstraliji, osvetljuje tamkajšnjo slovensko zgodbo. Hkrati NUK predstavlja tudi digitalizirane publikacije avstralskih Slovencev, dostopne na portalu Digitalne knjižnice Slovenije.

Razstavo v Atriju ZRC so odprli minister za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Boštjan Žekš, veleposlanik Avstralije na Dunaju, gospod Michael Potts, direktor ZRC SAZU dr. Oto Luthar in mag. Zoran Krstulović, pomočnik ravnateljice NUK. Zaradi bolezni ni mogel priti častni generalni konzul Alfred Brežnik z generalnega konzulata RS v Avstraliji.

Florjan Auser, minister Žekš in dr. Oto Luthar
Florjan Auser, minister Žekš in dr. Oto Luthar © Matjaž Merljak
Razstava v Atriju ZRC na Novem trgu 2 v Ljubljani bo na ogled do 24. januarja, razstava v NUK pred glavno čitalnico pa do 6. februarja. Vljudno vabljeni!

Veleposlanik Potts je poudaril, da razstavo odpirajo točno dvajset let za tem, ko je Avstralija priznala Slovenijo ter dodal, da je slovenska skupnost majhna, a dejavna in zavezana k ohranjanju tesnih stikov z domovino, ki je pomembna za razvoj Avstralije in njenega gospodarstva.

Minister Žekš je med drugim podčrtal to, da je bila ta razstava pripravljena s strani slovenskih organizacij v Avstraliji. To pomeni, da imajo močno slovensko zavest in so organizirani ter so sposobni narediti tako razstavo.

Florjan Avser je dejal, da sta poleg 20-letnice Slovenije, za avstralske Slovence letos pomembni še dve obletnici: 60-letnica prihoda frančiškanov v Avstralijo in 60-letnica mesečnika Misli. Frančiškani so pomembni za ohranjanje slovenske skupnosti, pomagali so na več področjih, Misli pa so edini slovenski časopis, ki v Avstraliji, redno izhaja. Več v prihodnjih dneh.

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...