Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Cleveland, Sveti Vid (foto: Tone Ovsenik)
Cleveland, Sveti Vid

Statistika iz Clevelanda

| 16.01.2012, 06:29 Matjaž Merljak

V nedeljo, na praznik Svetih treh kraljev, smo v farnem tiskanem oznanilu dobili priloženo poročilo stanja škofije, ki jo je izdala škofija in njej škof Richard Lennon. V poročilu je moč izbrati stanje škofije, njenih financ in število zakramentov v zadnjem letu.

Clevelandska škofija je bila ustanovljena 23. aprila leta 1847. Škofija pokriva osem občin v več kot 5,000 kvadratnih kilometrih. Leta 1848 je bila zgrajena katedrala sv. Janeza Evangelista v centru mesta, ki tudi služi kot središče škofije. V škofiji je trenutno 147 župnij z 710,351 verniki. V škofiji trenutno obratuje 200 različnih šol z 46,903 učenci, vse od višjih šol do predšolcev. Krstov je bilo 6,582, prvih obhajil 8,461, 968 odraslih vernikov, ki so vstopili prvič in bili krščeni, 7,661 je bili birmanih in 2,357 porok. Katoliška Karitas je razdelila 3,278,734 obrokov in prenočila več kot 61,000 brezdomcev.

Škof se v poročilu tudi ustavi in poroča kako in kaj se je zgodilo z zaprtimi župnijami v teh zadnjih letih. Zaprtih je bilo 21 župnij in nekatere od teh so bile združene z drugimi obstoječimi župnijami. In zakaj so bile zaprte, je več vzrokov: pomanjkanje vernikov pri nedeljskih mašah, finančne težave in dolgovi. Več župnijskih poslopij je bilo v potrebi popravil, a župnije finančno niso bile zmožne kriti bremena. Drugi vzrok za zaprtje je pomanjkanje duhovnikov, zato so župnije z malim številom vernikov in pomanjkanja sredstev bile primorane zapreti vrata. Po škofovih besedah je to bila edina rešitev: zapreti vrata ali se združiti z sosednjo župnijo. Seveda je vse to povzročilo kar nekaj nevšečnosti med verniki, a realnost je pač, kar je. Ljudje so se v preteklih letih preselili iz mest v predmestja in tako so obstoječe župnije čutile pomanjkanje. V predmestjih so pa bile zgrajene nove cerkve, ki pa vestno delujejo.

Marija Vnebovzeta, Cleveland
Marija Vnebovzeta, Cleveland © Tone Ovsenik

Demografično se svet spreminja in se moramo temu prilagoditi. To breme čutita tudi naši slovenski župniji. Če se vrnemo nazaj, smo imeli štiri slovenske župnije samo v Clevelandu, a danes nam ostajata samo še dve: Sv. Vid, ki je najstarejša, ustanovljena leta 1893 in župnija Marije Vnebovzete, ustanovljena leta 1905. Glavni vzrok da imamo samo še dve je odselitev Slovencev v predmestja in topilni lonec, ki kar preveč in prehitro vre in potaplja našo skupnost, posebno mladino, ki v teh kritičnih časih išče zaslužek drugod v drugih mestih. Novih priseljencev pa ni. V višku življenja slovenskih župnij v Clevelandu, kar je bilo v poznih tridesetih letih prejšnjega stoletja, je župnija svetega Vida štela čez 2,500 družin in danes je teh še okoli 700. Slične številke so pa tudi v župniji Marije Vnebovzete, le tu morda z nekaj več trenutno registriranih.

Župljani naših še obstoječih župnij smo hvaležni Bogu za oba vestna duhovnika, ki nam služita kot dobra pastirja: v župniji Svetega Vida Jože Božnar in pri Mariji Vnebovzeti Janez Kumše. Oba se trudita, da nam redno nudita duhovno oskrbo in ohranjanje slovenskih cerkvenih običajev. Oba pa tudi čutita časovne težave, a se lepo prilagajata situacijam.

V župniji Marije Vnebovzete so v nedeljo nudili zajtrk z palačinkami po vseh svetih mašah in danes pa tamkajšnja slovenska sobotna šola vabi na vsakoletno kosilo, ki ga prirede starši otrok v pomoč obstajanju te važne ustanove, ki goji slovensko zavest med mladimi.

Pri Svetem Vidu sta imela pastoralni in finančni svet skupni sestanek v ponedeljek in o tem morda več drugič. Društvo Najsvetejšega imena je imelo svoje mesečno obhajilo in sestanek z zajtrkom preteklo nedeljo.

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.