Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Petra Gorše (foto: ARO)
Petra Gorše

Od petka do petka: 23. - 30. december 2011

| 01.01.2012, 05:53 Matjaž Merljak

Množična silvestrovanja z glasbo in ognjemeti po vseh večjih mestih v Sloveniji so zaznamovala prehod v leto 2012. Največje število ljudi je zasedlo ulice in trge v prestolnici, obiskovalci pa so se lahko zastonj zabavali tudi v Mariboru, Celju, na Gorenjskem, Dolenjskem in Primorskem. Sicer pa se je zadnji teden v decembru začel praznično, saj smo v ponedeljek počastili spomin na dan, ko so bili pred 21 leti razglašeni rezultati plebiscita.

Dan samostojnosti in enotnosti

Na plebiscitu se je 88 in pol odstotka Slovencev odločilo za samostojno in neodvisno državo, zato je 26. december dan samostojnosti in enotnosti. Slavnostna seja državnega zbora je bila že v petek, 23. decembra, na njej pa je novoizvoljeni predsednik parlamenta Gregor Virant poudaril, da je ta državni praznik poklon samostojni Sloveniji, za katero smo se jasno izrazili svojo voljo, in poklon složnosti, ki smo jo izkazali pred 21 leti: „Leta 1991 smo bili enotni kot nikoli prej in kasneje v zgodovini. Imeli smo jasno predstavo o ciljih skupnosti. Želeli smo si svojo lastno državo, demokratično republiko, ki bo zagotavljala temeljne človekove pravice in svoboščine.“ Virant je povedal še, da sanj o tem, da lahko postanemo ena najuspešnejših evropskih držav, ne smemo opustiti.

V spomin na odločitev za samostojnost je bila po seji državnega zbora tudi osrednja proslava v Cankarjevem domu, na kateri je bil slavnostni govornik predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič. Poudaril je, da je slovenski narod pred 21 leti stal pred eno najpomembnejših odločitev in se enotno odločil za lastno in samostojno pot. S tem pa vzel usodo v lastne roke: „Hkrati z uveljavitvijo samoodločbe, te čudovite pravice odločati o lastni usodi, pa smo v svoje roke dobili tudi odgovornost. Od leta 1991 smo sami svoje usode kovač. Dosežki in uspehi so naši dosežki in naši uspehi. In ni jih malo. So predvsem dosežki naših marljivih, sposobnih, iznajdljivih in poštenih ljudi, predanih svojemu delu, krajem in domovini. Potem, ko smo stopili na samostojno pot, ki je hkrati pot spoštovanja človekovih pravic, demokracije in tržnega gospodarstva, je slovenski narod dobil možnost svobodnega ustvarjanja na vseh področjih ustvarjalnosti.“

Državni praznik samostojnosti in enotnosti smo v Cerkvi na Slovenskem praznovali s svetimi mašami za domovino. Ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres je na slovesnem somaševanju, ki je bilo že 23. decembra, v nagovoru navzočim poslancem, članom vlade, veleposlanikom prijateljskih držav, članom Slovenske vojske in Policije, predstavnikom drugih Cerkva in verskih skupnosti poudaril takratno nezlomljivo upanje pri odločanju za samostojnost: „Tudi naši predniki so dolgo časa verovali in upali, da se bo zgodilo tisto, kar jim pripada po vseh božjih postavah. Pravica do življenja v dostojanstvu samostojnega in svobodnega naroda. Brez tega nezlomljivega upanja pred 21 leti ne bi bili pripravljeni in zreli za tako enotno in prepričljivo dejanje najvišje odločitve za lastno samostojnost.“ To pa po nadškofovih besedah še ne pomeni končnega cilja. Vsako obdobje pozna nove grožnje in nevarnosti. Zato obhajamo praznik samostojnosti in enotnosti, da bi v predbožičnem času, ko je Bog še posebno blizu, zajeli novega poguma in novih spodbud, je sklenil nadškof Stres.

 

Dovoljenje za zbiranje podpisov za družinski referendum

Ta teden je postala znana odločitev ustavnega sodišča, ki ne nasprotuje referendumu o družinskem zakoniku. Odločbo je sprejelo s petimi glasovi proti štirim. Zbiranje podpisov za referendum se bo najverjetneje nadaljevalo takoj po praznikih, torej v torek. V referendumsko kampanjo se bo vključila tudi večina političnih strank. V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok so odločitev ustavnega sodišča sprejeli z veseljem. „Ob presoji se je zgodilo tisto, kar se od ustavnega sodišča tudi pričakuje. Zgodila se je pravica. Z odločitvijo so potrjena naša večletna prizadevanja za spoštovanje človekovih pravic in še posebej v tej zvezi človekovih pravic otrok. Otroci so najšibkejši člani naše družbe, in zaradi tega potrebni največje skrbi, zaščite in pozornosti. prav o tem se bo odločalo na družinskem referendumu: o pomenu materinstva in očetovstva za otroka ter o potrebi in največji koristi otroka, da ima skrbna in ljubeča mamo in očeta,“ je povedal vodja iniciative Aleš Primc.

Minister za delo Ivan Svetlik, ki je v svojem resorju pripravil družinski zakonik meni, da je treba odločitve ustavnega sodišča spoštovati, a sam takšno odločitev obžaluje. Ocenjuje, da bodo družbene posledice izrečene sodbe te, da bo Slovenija v kulturni blokadi s strani Cerkve.

Po mnenju nadškofa Stresa pa odločitev ustavnega sodišča, da dovoli referendum, pomeni, „da prizadevanje Cerkve ni bilo v nasprotju z našo ustavo in s temeljnimi človekovimi pravicami, prav tako pa tudi ne v nasprotju s temeljnim načelom nediskriminacije“.

Nasprotnici zakonika, SDS in SLS, sta ob bok dobili še NSi. Zakonik pa med drugim podpirata novi parlamentarni stranki, Pozitivna Slovenija in Lista Virant. Spomnimo: Kljub temu, da predlog zakonika vsebuje številne pomembne sistemske rešitve s področja družinskega prava, je ob ostrih polemikah razdelil javnost zlasti predlog izenačevanja istospolnih skupnosti s heterospolnimi. Po navedbah portala 24kul.si zakonik tako simbolno razvrednoti družino, pod katero razumemo skupnosti ženske in moškega. T.i. kompromisni predlog zakonika tudi vsebuje določbo, da istospolni pari lahko posvojijo otroka, če je eden od staršev v paru otrokov že biološki starš.

Pobuda za vlado narodne enotnosti

Poleg novice o dopustnosti družinskega referenduma so slovenske medije v minulem tednu bolj ali manj polnili naslovi o že skoraj mesec dni trajajočem sestavljanju koalicije. Dejstvo ostaja, da Slovenija še vedno nima nove vlade. Predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića bi kot najverjetnejšega mandatarja podprli le v SD-ju, medtem ko si Lista Virant, SLS in DeSUS želijo nekoga drugega. Tako so te tri stranke uskladile pobudo za oblikovanje vlade narodne enotnosti z ustavno večino v Državnem zboru. Odgovor drugih strank pričakujejo do torka, vendar ker neuradno v Pozitivni Sloveniji in v SDS-u nad tem niso navdušeni, se zavedajo, da je za tako vlado malo verjetnosti.

Pobudo sredinskega trojčka je za naš radio komentiral starosta slovenske politike Ivan Oman. Meni, da če tiste vlade, ki jo je on predlagal – koalicije med Zoranom Jankovićem in Janezom Janšo – ne bo, bo zelo težko v teh kriznih časih kaj pametnega narediti: „Sicer bi pa bil vesel, če bi se uresničila pobuda o vladi narodne enotnosti, čeprav tudi to ni brez problema. Vlada, ki nima opozicije, je po svoje tudi problematična stvar, ker si lahko privošči marsikaj. Če bi prišlo do kaj takega, o čemer se ne bi bilo mogoče strinjati, bi se pač taka koalicija razsula.“

Premier Borut Pahor, ki opravlja tekoče posle, je v novoletni poslanici glede oblikovanja vlade opozoril, da zavlačevanje s takim stanjem resno ogroža naše vitalne državne interese. Pahor ugotavlja, da je Slovenija še vedno v položaju, ko je gospodar svoje usode. Vendar ne naši, ne evropski pretekli uspehi niso samoumevni in za vse, kar bo bolj pravično, bolj človeka vredno, bolj varno in demokratično, se bo treba složno potruditi. Po njegovim besedah Slovenija ima ta potencial.

Da je treba treba preseči strankarske račune in postaviti v ospredje interes države kot celote, je v poslanici pozval predsednik države Danilo Türk. Ta bo v prihajajočem tednu opravil drugi krog pogovorov s poslanskimi skupinami o kandidatu za mandatarja.

Na spletu so odslej dostopni podatki o vrednostih nepremičnin, ki jih je izračunala Geodetska uprava RS. Lastniki lahko na upravi tudi dobijo izpis za vse svoje nepremičnine. Generalni direktor Gursa Aleš Seliškar o prilagajanju pripisane vrednosti dogajanju na trgu pojasnjuje: „Vsi modeli vrednotenja so določeni na 1. julij 2010. In vse vrednosti, ki so danes napisane, izkazujejo vrednost, ki je takrat veljala. Zdaj, ko bomo izvedli še indeksiranje – tako je v zakonu tudi določeno – bomo ugotovili, ali se je za posamezno vrsto nepremičnin ali na posameznih območjih vrednost spremenila za več kot deset odstotkov, in če se je, bomo to vrednost zmanjšali ali pa povečali.“ Ugovor na pripisano vrednost pa ni več mogoč.

Premier Pahor bo v bolnišnični oskrbi ostal tudi v prihajajočem tednu. Kot je na petkovi novinarski konferenci povedal predstojnik klinike za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo Miha Žargi, je do zapletov pri vnetju najverjetneje prišlo zaradi odlašanja zdravljenja. Predsednik vlade se v kliničnem centru za vnetjem zdravi že od 12. decembra, prestal pa je že dve operaciji.

Maribor – Evropska prestolnica kulture

Maribor z novim letom dobiva ugleden naziv Evropske prestolnice kulture. V ta namen se bodo v štajerski prestolnici in v nekaterih partnerskih mestih po Sloveniji zvrstile številne prireditve. Priprave na projekt so sicer skozi vse leto 2011 spremljali finančni in administrativni zapleti. Ustanovi Zavod Maribor 2012, ki pripravlja prireditve in projekt EPK-ja, je grozila celo nelikvidnost, saj sodelujoče občine niso nakazale denarja, ki bi ga morale zagotoviti v lanskem letu. Edini, ki je poravnal vse svoje obveznosti, je Ptuj, najbolj problematična pa je mariborska občina. Ta je minuli teden le poravnala del dolga do zavoda. Kot je v četrtek povedal podžupan Janez Ujčič:„Mestna občina Maribor kot ustanoviteljica zavoda je včeraj že nakazala 400.000 evrov, 600.000 evrov bo nakazanih 3. januarja. S tem bomo prispevali okoli milijon evrov sredstev za delovanje EPK. To še ni ves dolg, ki ga imamo do zavoda. To bomo skušali narediti do konca januarja, ko bomo dobili ustrezna poplačila.“

Najbolj iskani slovenski slikar, vsaj njegova dela, pa je v tem času Ivan Grohar. Medtem ko so v Loškem muzeju dve pogrešani sliki tega impresionista že našli, pa še vedno iščejo tri ostale slike v vrednosti dobrih 200.000 evrov. Neznanci so jih iz muzeja odtujili pred dobrim tednom dni, med njimi enega najboljših portretov - gledališke igralke Mileve Zakrajšek. Upajmo, da se bodo našla tudi ta dela, ki so bila nezakonito odvzeta.

Mazejeva srebrna v Lienzu

Na športnih smučarskih prizoriščih je te dni pestro v Oberhofu in Oberstdorfu, kjer potekata novoletni turneji v teku in skokih, za najboljše uvrstitve pa se potegujejo tudi slovenske tekačice in skakalci. Omenimo le, da je najboljša slovenska smučarka Tina Maze na slalomu za svetovni pokal alpskih smučark v avstrijskem Lienzu v četrtek osvojila drugo mesto in dosegla najboljšo uvrstitev v sezoni.

 

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...