Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Redovniki in redovnice v Trebnjem (foto: s. Brigita Zelič)
Redovniki in redovnice v Trebnjem

16. dan posvečenega življenja

Slovenija | 02.02.2012, 16:00

Papež Janez Pavel II. (1978–2005) je želel, da bi na praznik Jezusovega darovanja v templju Cerkev praznovala poseben dan posvečenega življenja, ki je bil prvič 2. februarja 1997. Darovanje Božjega Sina, ki ga simbolizira njegova predstavitev v templju, je vzor vsake posvečene osebe, ki posveti svoje življenje Gospodu.

Namen tega dneva je trojen. Predvsem je zahvala Gospodu za dar posvečenega življenja. Na drugem mestu naj bi Božje ljudstvo bolj spoznalo in cenilo posvečeno življenje. Ta dan vabi vse, ki so svoje življenje posvetili evangeliju, da bi slavili čudovita dela, ki jih v njih izvršuje Gospod, so sporočili iz Urada za stike z javnostjo pri Slovenski škofovski konferenci.

Šestnajsti dan posvečenega življenja so v Cerkvi na Slovenskem posebej zaznamovali v vseh šestih škofijah. Tako so škofje ordinariji svete maše in obnovitev redovnih zaobljub vodili pri sestrah klarisah v Nazarjah, v domu matere Terezije v Ilirski Bistrici, v cerkvi Marije Pomočnice na Rakovniku, v župnijski cerkvi sv. Jerneja v Slovenski Bistrici, v župnijski cerkvi sv. Cirila in Metoda v Radencih in v župnijski cerkvi Marijinega vnebovzetja v Trebnjem.

Kot je poročala naša sodelavka, sestra Brigita Zelič, so se ob škofu Andreju Glavanu zbrali skoraj vsi člani različnih skupnosti Bogu posvečenega življenja. V škofiji Novo mesto je zdaj namreč že 50 redovnic in redovnikov, katerih člani pripadajo osmim različnim karizmam in živijo v 13 skupnostih. Med njimi sta tudi dve skupnosti stroge klavzure in sicer kartuzijani v Pleterjah in sestre karmeličanke v Mirni Peči. Oboji so danes poslali sporočilo in izrazili živo duhovno povezanost z vsemi prisotnimi v župnijski cerkvi v Trebnjem, kjer se je slovesnost odvijala. Tudi številni laiki so s svojo udeležbo pri evharistični daritvi dokazali, da cenijo Bogu posvečeno življenje in da verjamejo v moč vzajemne molitve.

Škof Glavan, ki je vodil evharistično slavje, je v nagovoru pri sveti maši ponudil v premislek, kaj pomeni dati svoje življenje za resnico v ljubezni, kar je bilo izbrano za geslo letošnjega dne posvečenega življenja. Spomnil je, da gre za iskreno pričevanje evangeljske resnice, ki je svet pogosto ne razume in ne sprejema. Ne dojema namreč, da z obljubo pokorščine, posvečeni Bogu darujejo svojo prostost zato, da so deležni toliko večje notranje prostosti in svobode; da se z obljubo uboštva odpovejo bogastvu in razkošju ter navezanosti na karkoli minljivega, da s tem pridobijo toliko večje bogastvo v Bogu; da z zaobljubo čistosti srca in telesa Bogu posvečene osebe njemu darujejo svoje srce, da bi bilo – po besedah Simona Gregorčiča resnični „oltar in ljubezen sveta v njem nebeški žar“.

S skupno obnovitvijo redovnih zaobljub so v trebanjski župnijski cerkvi zbrane redovne sestre in bratje poživili v sebi pripravljenost „služiti drug drugemu v ljubezni“ (Gal 5, 13).

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...