Praznovanje 120-letnice rojstva Filipa Terčelja
Slovenija | 02.02.2012, 14:44
Danes mineva 120 let od rojstva Filipa Terčelja (1892–1946). V organizaciji Terčeljevega odbora bo ob tej priložnosti v nedeljo, 5. februarja potekala spominska slovesnost, so sporočili iz Tiskovnega urada Slovenske škofovske konference.
V župnijski cerkvi sv. Jurija v Šturjah bo v nedeljo ob 18. uri maša, ki jo bo ob somaševanju duhovnikov daroval vipavski dekan Dominik Brus. Po maši bodo na šturskem trgu pri Terčeljevem spomeniku zapeli pesem in prisluhnili njegovi besedi. Dogodka se bodo udeležili tudi Terčeljevi sorodniki.
Že danes pa so se Filipa Terčelja spomnili s sveto mašo v župnijski cerkvi na Davči, od koder je skupaj s prijateljem Francetom Krašno 7. januarja 1946 odšel v smrt.
Filip Terčelj je bil duhovnik, pisatelj, pesnik, pedagog in profesor iz Grivč pri Šturjah na Vipavskem. Rodil se je 2. februarja 1892 v Grivčah, srednjo šolo je obiskoval v Ljubljani, jeseni leta 1913 pa je stopil v ljubljansko bogoslovje. V mašnika je bil posvečen 8. januarja 1917. Na Socialno-pedagoški fakulteti v Kölnu v Nemčiji je dosegel naslov profesorja teologije. Kot duhovnik je deloval je na Primorskem in v ljubljanski škofiji. 7. januarja 1946 je bil skupaj s Francetom Krašno v Štulcovi grapi pod Davčo izročen pripadnikom KNOJ-a in nato ustreljen.
Postopek za Terčeljevo beatifikacijo
V Logu pri Vipavi je 17. oktobra 2010 potekala slovesnost, med katero so verniki koprskemu škofu Metodu Pirihu izročili podpise v podporo Terčeljevi beatifikaciji, s čimer so želeli pospešiti proces razglasitve za mučenca. Škof Pirih je za omenjeni beatifikacijski postopek februarja 2011 Primoža Krečiča in Bogdana Vidmarja imenoval za postulatorja oz. vice postulatorja.
Od kje pobuda za beatifikacijo Filipa Terčelja?
Po besedah župnika v Podragi Bogdana Vidmarja je bila akademija, ki jo je februarja 2010 pripravila Marija Pegan v Ajdovščini, pomembna vzpodbuda za odkrivanje Filipa Terčelja. Tam je prišlo med ljudmi do spoznanja: Saj to je bil svetnik! Saj ga ne poznamo! Menim, da so tu zelo pomembno vlogo odigrale priče, tisti, ki so Filipa Terčelja osebno poznali. Glas o tem se je razil med ljudmi. In duhovniki vipavske dekanije smo dali pobudo (za začetek beatifikacije). Doslej je ta pobuda živela na ravni naše dekanije. Vendar so se že pred tem začeli Terčeljevi dnevi v Davči. Prvi tak dan je bil že leta 2003. Gospod Franc Peternelj je bil pobudnik teh dni. Ugotavljam, da se to širi tudi v Škofjo Loko in škofjeloško dekanijo, ker je bil Filip Terčelj v Škofji Loki kaplan.
Glede na to, da je bil tudi duhovnik ljubljanske škofije oziroma nadškofijo in da je pripadal prvi generaciji dijakov v Šentvidu - v škofovih zavodih - mislim, da bi tudi tam prizadevanje za njegovo beatifikacijo lahko postalo bolj živo in mislim da tudi bo.
Molitev poveličanje Filipa Trčelja
Vsemogočni Bog, zahvaljujemo se ti za življenje Filipa Terčelja, ki si je kot duhovnik v moči vere prizadeval za krščansko vzgojo, socialno zavest in narodno kulturo. Poveličaj ga, da bo pred vesoljno Cerkvijo prištet med svetnike.
Na priprošnjo Filipa Terčelja nam pomagaj, da si bomo na vseh področjih življenja zavzeto prizadevali za skupno dobro in bomo po njegovem zgledu tudi v težkih trenutkih zvesti evangeliju.
Prosimo te za pravičnost, odpuščanje, spravo in mir v našem narodu. Naš odnos do pripadnikov drugih narodov, kultur in verstev naj temelji na spoštovanju in ljubezni.
***
Poživi nam vero, nebeški Gospod, obvaruj nas greha, obvaruj zablod.
Naj bomo narod Jezusov.
Vodi nas v nebeški raj, kjer bomo srečni vekomaj.