Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Državni zbor (foto: ARO)
Državni zbor

Odzivi po izvolitvi Janše za mandatarja

Slovenija | 28.01.2012, 22:30

Po izvolitvi Janeza Janše za mandatarja so pred novinarje stopili prvaki parlamentarnih strank, torej Virantove liste, SD-ja, DeSUS-a, SLS-a, N.Si-ja in Pozitivne Slovenije. Gregor Virant je med drugim nastopil v vlogi predsednika državnega zbora in pojasnil nekaj nadaljnih korakov. Za govorniškim pultom v preddverju velike dvorane parlament so se za njim zvrstili še Borut Pahor, Karl Erjavec, Radovan Žerjav, Ljudmila Novak in Zoran Janković. Odzvali so se tudi predsednik države ter predstavnika svobodnih sindikatov in obrtnikov.

Virant: Komaj čakamo, da nas vlada zasuje s kakovostnimi zakoni

Virant meni, da je državni zbor opravil pomemben korak na poti k vladi s polnimi pooblastili. "To je bilo dejanje, ki ga je Slovenija pričakovala ,pa ne samo Slovenija, tudi naše okolje." Kot je dodal, je državni zbor pri svojem delu v veliki meri odvisen od dela vlade," zato komaj čakamo, da nas bo vlada zasula s koristnimi, dobrimi, kakovostnimi zakoni za izboljšanje gospodarskih razmer in trenutnega položaja". Kakšen bo časovni načrt nadaljnjih korakov, bo po njegovih besedah bolj točno znano, ko bo jasno, kaj bo z novelo zakona o vladi, ki jo je v četrtek sprejel državni zbor. Veljati naj bi začela 4. februarja. "Takrat bo izpolnjen tudi formalni pogoj za predložitev liste kandidatov za ministre," je pojasnil. To pomeni, tako Virant, da bi bila zaslišanja kandidatov za ministre pred pristojnimi parlamentarnimi delovnimi telesi 7. in 9. februarja, glasovanje o celotni vladi pa 10. februarja.

Pahor: Nova vlada ima priložnost, da ji tudi ob naši pomoči uspe

Dozdajšnji premier Pahor je Janši izrekel čestitke. Po njegovem mu je bila zaupana lepa in častna naloga, ki pa bo v teh težkih časih zelo odgovorna in težka. "Potrebujemo eden drugega, spoštujmo eden drugega, medsebojno se spodbujajmo. Neverjetno je, česa vsega smo sposobni vsak posebej in vsi skupaj. S kančkom sreče bomo tudi uspeli. Naš uspeh bo skupen za to in prihodnje generacije," je dodal. Zahvalil se je svojim sodelavcem za ves trud, vladi, ki prihaja, pa zaželel vse dobro. Kot je dodal, verjame, da bo nadaljevala ta trud, "ima priložnost in odgovornost, da ji tudi ob naši pomoči uspe".

Erjavec: 51 glasov podpore omogoča oblikovanje močne vlade

Erjavec ocenjuje, da 51 glasov podpore Janši omogoča oblikovanje močne vlade, ki jo naša država potrebuje. "Vemo, da je Slovenija v težki gospodarski in finančni krizi," je dejal in dodal, da je naloga koalicije, da jo popelje iz nje. Prav zato, da bi to dosegli, se je DeSUS po njegovih besedah odločil za sodelovanje v njej. "Zato smo to koalicijo poimenovali koalicija za izhod iz krize," je pojasnil. Erjavec je še povedal, da so v stranki zadovoljni, da bodo v tej koaliciji lahko zaščitili interese upokojencev, prav tako so zadovoljni z dogovorom, da ne bo odpiranja ideoloških vprašanj.

Žerjav: Upam, da bo dialog med koalicijo in opozicijo kulturen in strpen

"Končno smo naredili velik in odločen korak k temu, da v Sloveniji dobimo novo vlado," so bile besede, ki jih je pred novinarji izrekel Žerjav. Verjame, da bodo sledili nadaljnji odločni koraki, ki bi v relativno kratkem času lahko pripeljali do operativne vlade. Želi tudi, da bi bil dialog med koalicijo in opozicijo kulturen in strpen ter "da bomo našli način sodelovanja, ki je tako potreben, da bomo ključne izzive, ki so pred nami, na nek način prebrodili". Žerjav je tako koaliciji kot tudi vsem skupaj zaželel vse dobro. "Če bo koalicija delala dobro, bo tudi Sloveniji dobro, sam sem prepričan, da bo tako," je še dodal.

Novak: Nova Slovenija bo konstruktiven partner

Tudi Novakova je poudarila hitro oblikovanje vlade, "da se bo ta čimprej lotila reševanja problemov, ki jih imamo". Prepričana je, da so poslanci izvolili mandatarja, "ki ima izkušnje in ki pozna pot do rešitev". N.Si bo po njenih besedah konstruktiven koalicijski partner. "Znotraj koalicijske pogobe je veliko programa Nove Slovenije, zato smo se z lahkoto odločili, da se vključimo v to koalicijo," je povedala in dodala, da bo stranka te svoje točke tudi izpolnjevala, "ker Sloveniji želi dobro". Konstruktivno delovanje pričakuje tudi od ostalih koalicijskih partnerjev in opozicije, prav tako želi, da bi konstruktivno vlogo opravili mediji, "nas grajali takrat, ko je potrebno, in zapisali resnico, ki bo spodbujala Slovence na tej poti velikih sprememb in odrekanj".

Janković: Pozitivna Slovenija bo podpirala vse dobre projekte

Janković, ki mu je v prvem krogu odločanja o mandatarju spodletelo, je Janši čestital za izvolitev. Novi vladi je zaželel uspešno delovanje, saj bo to dobro za državo. "V Pozitivni Sloveniji bomo kot največja opozicijska stranka skladno z našimi načeli podpirali vse dobre projekte in bomo kritični do tistih, ki ne bodo dobri za razvoj države," je poudaril. Žal mu je, da je prišlo do zapletov pri odločanju o noveli zakona o vladi. Janši je zato že predlagal, naj koalicijski partnerji o popravkih glede ministrstva za kulturo in prestavitve tožilstva nazaj z notranjega na pravosodno ministrstvo dosežejo dogovor. Kot je dodal, bodo zato počakali na rezultat tega predloga, v nasprotnem primeru bodo šli v ustavno presojo zakona.

Danilo Türk Janši zaželel uspešno delo

Predsednik države ocenjuje izvolitev predsednika vlade kot pomemben korak na poti k oblikovanju nove vlade. Prepričan je, da jo Slovenija nujno potrebuje za uspešno reševanje težav, ki jih povzročata finančna in gospodarska kriza. Novemu mandatarju je zaželel uspešno delo. Kot so še sporočili iz njegovega urada, Türk ob tem pričakuje, da bodo člani prihodnje vlade učinkovito pristopili k reševanju problemov in uresničevanju zavez, ki so jih koalicijske stranke dale v času volilne kampanje, ter da bo pri tem zagotovljeno spoštovanje ustavnih načel pravne in socialne države.

Dušan Semolič upa, da bo Janša gradil na socialnem partnerstvu

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije je ob imenovanju novega mandatarja izrazil željo po oblikovanju vlade, ki se bo velikih problemov lotevala tako, da bremena krize ne bi šla v breme socialne države ter pravic delavcev in upokojencev. Upa, da bo Janša gradil na socialnem partnerstvu, saj je po njegovem razvito socialno partnerstvo lahko naša skupna velika prednost pri reševanju gospodarske krize. Semolič ostrim rezom ne nasprotuje, če bodo ti usmerjeni proti kapitalu, proti tistim, ki so krizo povzročili, a če bodo škodili standardu ljudi, ki za krizo niso nič krivi in postajajo njena največja žrtev, bodo, tako poudarja težave. "Sindikati se zavedamo, da je treba rešiti vrsto težav, ampak to reševanje naj gre po poti socialnega dialoga, torej po poti skupnega iskanja rešitev," je dodal.

OZS: Janša bo dober socialni partner

V Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije so glede na izkušnje, ki so jih imeli z Janševo vlado v mandatu 2004-2008, prepričani, da bo imela nova vlada, ki jo bo sestavil, dovolj posluha in volje, da reši in zakonsko uredi vse probleme, ki jih imajo v tem času naši obrtniki. Kot je pojasnil generalni tajnik OZS-ja Dušan Krajnik, menijo, da bo Janša dober socialni partner. kar je že dokazal v preteklosti. "V njegovem mandatu je OZS dosegla največje število realizacij naših zahtev, ki so se pokazale v konkretnih zakonih, uredbah in pravilnikih," je dodal. Povedal je še, da so ukrepe, ki jih je napovedal Janša, to so stabilizacija javnih financ, zagon gospodarske rasti in ustvarjanje delovnih mest, zahtevali tudi v OZS-ju. "Gospodarski položaj je izredno katastrofalen," je ocenil in dodal, da bo morala nova vlada ukrepati zelo hitro. "Tu ne bo časa 100 dni," je dejal.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...