Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Poslanke in poslanci DZ (foto: ARO)
Poslanke in poslanci DZ

Za koalicijo Janša dober kandidat, v PS in SD kritični

Slovenija | 28.01.2012, 17:12

V razpravi o kandidatu za mandatarja Janezu Janši so poslanke in poslanci ostali na podobnih stališčih in poudarkih kot njihove stranke. Za poslance koalicije je Janša v tem trenutku najboljša rešitev za državo, medtem ko se v PS in SD bojijo, da bodo videli že videno.

Eva Irgl (SDS) tako današnji dan vidi kot pozitiven, saj bomo „po vseh neuspelih poskusih končno dobili mandatarja za sestavo vlade“. Izrazila je prepričanje, da je Janša v tem trenutku tudi najboljša rešitev za državo. „Če imamo na eni strani kandidata, ki je v skonstruirani aferi v kateri iščemo dokaze že približno štiri leta ali pa pet potem smo imeli pred časom v temu državnemu zboru kandidata, ki ima tudi neke sume o katerih se veliko govori, o katerem je tudi tekla preiskovalna komisija v temu državnemu zboru. Ta je prišla do izjemno zanimivih izsledkov ampak ta kandidat je za gospoda predsednika države neoporečen in odličen in ima, da ne pozabim povedati, vso njegovo zaupanje. Jaz bom seveda podprla gospoda Janeza Janšo za predsednika vlade, ker sem prepričana, da ima vse kvalitete za to, da lahko vodi vlado uspešno, pogumno in pokončno ter tudi odločno, sploh v situaciji v kateri se je znašla država,“ je povedal Irglova.

V to dvomi Andreja Črnak Meglič (SD), ki se boji, da bomo videli že videno iz let 2004-2008. Moti jo tudi program kandidata, predvsem hitra prodaja državnega premoženja in hitra razbremenitev kapitala. „Razprodaja premoženja v času recesije ni smiselna, saj zanj ne bomo dobili toliko, kot bi sicer,“ je opozorila. „Odgovornost za izvolitev mandatarja je tako v rokah vaših zaveznikov. To pa ne pomeni, da ne bom podprla rešitev, za katere bom presodila, da so dobre za ljudi in za državo. Socialni demokrati smo namreč zelo konstruktivna stranka in nismo obremenjeni s slo po oblasti, zaradi katere bi delovali v nasprotju z interesi države in ljudi,“ je dejala Črnak Megličeva.

Stanko Stepišnik (PS) v programu kandidata za mandatarja pogreša konkretne cilje in ukrepe, posebej zapis tega, kako, kdaj in s čim pognati gospodarstvo, da bo začelo zaposlovati. „Zato me je strah,“ je dejal in dodal, da je Janša nanizal mnogo statističnih in analitičnih podatkov. „A dober program ali pa slab program mora imeti vsaj cilje in ukrepe, kako te cilje doseči. Predvsem manjka v tem programu, kako, s čim, kdaj pognati gospodarstvo,“ je kritičen.

Matej Tonin (NSi) je nasprotno ocenil, da je Janša človek, ki ima v tem trenutku največ mandatarskih izkušenj. „Naj mi bo danes dovoljeno, da govorim v prispodobah. Položaj Slovenije je približno isti kot položaj znamenite ladje Costa Concordia. Najbrž se boste strinjali. V tem trenutku naša ladja pluje proti čerem. In od novega kapitana je odvisno ali bo to ladjo odvrnil od čeri. Lahko rečem, da bo Nova Slovenija ostala na tej ladji in kapitanu pomagala odvrniti ladjo od čeri,“ je dejal Tonin. Posebej pa podčrtal, da „Nova Slovenija ni za to, da pride verouk v šole, da ne bo kakršnihkoli napetosti ali problemov.“

Janez Ribič (SLS) pa je poudaril, da se tudi oseba za vodenje države potrjuje in utrjuje dolga leta in je ni mogoče ustvariti čez noč s pomočjo medijev. „To se je tokrat zgodilo, na prvi izkušnji pa se je potrdilo, da se medijska podoba ne ujema z njegovim življenjskim nazorom. Zato mu v državnem zboru ni uspelo zagotoviti niti osnovne podpore poslancem,“ je dejal o Zoranu Jankoviću, ki je poskusil postati mandatar pred Janšo.

Melita Župevc (PS) se je vprašala, zakaj bi zdajšnjemu kandidatu za mandatarja verjeli, „da bo tokrat bolje, če pa je bilo prvič slabše“. Dotaknila se je tudi gospodarsko-finančne krize in izrazila prepričanje, da je k sedanji krizi prispevala tudi današnja koalicija, čeprav se je poimenovala za koalicijo za izhod iz krize. SDS je namreč po njenih besedah in besedah nekaterih njenih drugih poslanskih kolegov nasprotovala nekaterim ključnim reformam, ki jih je skušala izpeljati vlada v odhajanju. „Večkrat je bilo danes slišati, da ste se poimenovali kot koalicija za izhod iz krize. Jaz bi bolj rekla, da je to koalicija, ki je s svojimi ravnanji tudi prispeval h krizi,“ je kritična Župevčeva.

Franc Jurša je pojasnil, zakaj so se v DeSUS odločili, da gredo v koalicijo s SDS, Listo Virant, SLS in NSi. V stranki so se, kot je povedal, po volitvah zavedali, da se morajo o koaliciji pogovarjati z relativnim zmagovalcem volitev. To so tudi počeli, dokler niso spoznali, da Janković zaradi premajhnega števila glasov ne more oblikovati koalicije. Ker je država v krizi in država nujno potrebuje vlado, so se odločili za pogovore z desnosredinskimi strankami.

Za poslanca madžarske manjšine Laszla Göncza pa je bilo pri odločanju o tem, katerega kandidata podpreti za mandatarja, najpomembnejše vodilo, da mora imeti mandatar vsaj minimalno, nedvoumno večino, in da poslanca manjšin nista jeziček na tehtnici.

Poslanec SDS Vinko Gorenak pa je izpostavil, da ga veseli, da sta SD in PS napovedali, da bosta konstruktivna opozicija, hkrati pa ga čudi, da je PS tudi že napovedala, da bo v četrtek sprejeto novelo zakona o vladi poslala v presojo ustavnemu sodišču. To je sicer legitimno, vendar pa bo morala omenjena stranka „državljanom sama pojasniti, zakaj imamo 18 ministrov in zakaj ne 12“, je dejal.

Poslanec SDS Andrej Vizjak je dejal, da predčasne volitve niso bile naključje, pač pa posledica tega, da se vlada ni bila sposobna soočiti z nastalimi razmerami. Zdaj po njegovih besedah država dobiva mandatarja, ki tega položaja ne sprejema kot oseben izziv, ampak se zaveda, da ga čaka težko delo. Vizjak se je zavzel tudi za sodelovanje med vsemi parlamentarnimi strankami.

Po besedah Janje Klasinc PS je večina slovenskih volivcev decembra izbrala "izkušenega menedžerja in ne izkušenega politika". Janša je po njenih besedah priložnost za kandidaturo dobil po "političnem pokru" v državnem zboru. Sicer pa jo moti obtožni predlog zoper predsednika SDS v zadevi Patria.

Poslanka SD Majda Potrata je bila med drugim kritična do programa visokega šolstva v koalicijski pogodbi desnosredinskih strank, v kateri po njenih besedah ni besede o družboslovju in humanistiki. Meni tudi, da izkušnje kandidata za mandatarja Janeza Janše "iz časa debelih krav ne prinesejo kaj dosti izkušenosti za ravnanje v kriznih razmerah".

Po besedah poslanca Liste Virant Ivana Vogrina "ni več čas za delitve". Za današnjo krizo ni kriv niti Janša, pa tudi premier v odhodu Borut Pahor je v težki situaciji, v kateri je prevzel vlado, po Vogrinovih besedah skušal narediti največ. Pozval je k enotnosti v DZ ter poslance Pozitivne Slovenije in SD pozval, naj kandidata za mandatarja podprejo.

Poslanec SLS Mihael Prevc je napovedal podporo kandidatu Janši in izrazil prepričanje, da "trenutna gospodarska situacija potrebuje pogumnega, odločnega, izkušenega in odgovornega predsednika vlade". Ob tem je zavrnil "floskule", da bodo na današnji seji volivci prevarani, saj za petimi koalicijskimi strankami stoji absolutna večina volivcev.

Po oceni Jožefa Horvata NSi je situacija v državi "sila resna", da pa je za Slovenijo dobro, da ima končno dobrega kandidata, ki je politični strateg in ki je cenjen v evropskem prostoru. O v sredo sprejeti noveli zakona o vladi pa je med drugim povedal, da je tudi v nekaterih drugih evropskih državah kulturni resor del širše opredeljenih ministrstev.

Nekaj izbranih izjav poslank in poslancev:

Ljudmila Novak NSi: „Prepričana sem, da je v teh časih veliko lažje biti v opoziciji, kot voditi vlado, ki napoveduje zategovanje pasov, korenite spremembe na vseh področjih, zmanjševanje javne porabe in državnega dolga. Ker bo to izredno težka naloga, se gospod Janša verjetno ne more najbolj veseliti in želeti tega križa, ki mu ga bomo z izvolitvijo danes naložili.“

Tamara Vonta PS: „Ne morem podpreti mandatarja, ker mu ne zaupam. Pa ne zato, ker sem vizualni tip in ne padam na grafe, ampak predvsem zato, ker so ti grafi orisali stanje, ki že obstaja in ki ga vsi zelo dobro poznamo.“

Karl Erjavec DeSUS: „Zavedam pa se, da je to pot v pekel, ki bo zelo težka in upam, da bomo iz tega pekla vsi skupaj ven prišli. Tudi vlada, če bo imenovana, potem ko bo dobil podporo kandidat za mandatarja.“

Matej Tonin NSi: „Gospod Erjavec je rekel, da s tem, ko prevzemamo mi odgovornost za vodenje vlade, da je to pot v pekel. Jaz bom rekel, da je vsaj to pot v vice, ker iz vica je vsaj še možna rešitev v nebesa, iz pekla pa nič več ne.“

Melita Župevc PS: „Si predstavljate, kako bi bilo, če bi na volitvah zmagal Janez Janša, vlado pa bi sestavljal Zoran Janković?“

Jožef Jerovšek SDS: „Kandidat za predsednika vlade je danes v nekih segmentih žal moral spominjati na Winstona Churchilla, ko je državljanom napovedal solze, znoj in kri. Takrat so bile tam izredne razmere, začetek vojne. Pri nas izrednih razmer ni, so pa resne.“

Alenka Pavlič PS: „Zaposleni niso krivi za slabo zdravje podjetja. Podjetje brez državne pomoči ne bo dočakalo svoje 70-obletnice.“

Ivan Vogrin DLGV: „Danes so dovoljene sanje, je bilo rečeno. Naj bodo te sanje in presezimo delitve.“

Barbara Žgajner Tavš PS: „Zmagati brez boja s tem, da si pravočasno priskrbiš zaveznike je najbolje. Ne samo najbolje, to je umetnost. Tu se je, spoštovani kolega, za enkrat še poslanski kolega Janez Janša izkazal kot odličen general z izjemno strategijo in obvladovanjem vojskovanja, za kar mu gre nedvomno čestitati.“

Slovenija, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...