Predsednik države zavajal in kršil ustavo
| 26.01.2012, 12:25
Predsednik republike Danilo Türk meni, da predsednik SDS Janez Janša nima polne legitimnosti za sestavo vlade. To svojo trditev utemeljuje s tem, da Janšo bremeni pravnomočni obtožni predlog v zadevi Patria. Obenem je dejal, da mu nobena od strank, ki so sodelovale z njim v pogovorih ni predlagala Janše za mandatarja. A dejstva so nekoliko drugačna, kot jih je navedel predsednik Türk; v pravu termin „pravnomočni obtožni predlog“ ne obstaja, Janšo pa mu je za mandatarja predlagala stranka Nova Slovenija.
Predsednik republike Danilo Türk na včerajšnji tiskovni konferenci o predlogu za mandatarja ni predlagal nobenega kandidata. Predlagal ni niti predsednika drugo uvrščene stranke na decembrskih predčasnih državnozborskih volitvah, Janeza Janšo, čeprav bi slednjemu to, po neuspelem poskusu relativnega zmagovalca volitev Zorana Jankovića, po demokratičnih standardih pripadalo. Türk je utemeljil svojo odločitev s tem, da mu v drugem krogu posvetovanj ni nobena od sodelujočih strank predlagala, da bi za kandidata za mandatarja predlagala Janšo. S tem pa je očitno zavajal slovensko javnost, saj mu je na pogovorih Janšo za mandatarja predlagala stranka Nova Slovenija. „Ko sem bila na pogovoru pri njem, sem rekla, da v NSi mislimo, da priložnost dobi druga stranka in da gospod Janez Janša ima znanje, izkušnje in da bi bil za te čase gotovo dober mandatar,“ pojasnjuje predsednica omenjene stranke Ljudmila Novak in dodaja, da je predsednik Türk na to izrazil svoje pomisleke, ki jih je zdaj tudi javno povedal in da se bo zaradi tega izognil Janševemu imenovanju za mandatarja.
Türk je svoje pomisleke na konferenci pojasnil s tem, da „gre za oceno, ki je posledica dejstva, da gospoda Janšo bremeni pravnomočni obtožni predlog v kazenskem postopku.“ A Türk, ki je po izobrazbi doktor prava, bi vsekakor moral vedeti, da pravnomočni obtožni predlog sploh ne obstaja. Obtoženi se namreč na obtožni predlog ne more pritožiti, tako kot se lahko na obtožnico. Zadevo je za naš radio komentiral tudi evropski poslanec Lojze Peterle, ki je dejal, da mu „to diši po tem, da predsednika bolj zanima, kako bo s preživetjem leve opcije, kot pa kako bo s preživetjem Slovenije.“ Türk je sicer dejal, da to velja za katerega koli kandidata, je pa ob tem dodal drugo problematično izjavo, da če bi Zorana Jankovića bremenila pravnomočna obtožnica ali pravnomočni obtožni predlog, da ga prav gotovo ne bi predlagal za mandatarja za sestavo vlade.
Spomnimo, da je Janković v preiskovalnem postopku na tožilstvu in Davčni upravi. Ta dva organa pa sta del izvršilne veje oblasti – podrejena sta ministrstvu za pravosodje in ministrstvu za finance – zato bi Janković kot predsednik vlade lahko vplival na postopke preiskave. To še zlasti velja za preiskavo na Dursu. Očitno to dejstvo predsednika republike ne moti. Postopek na sodišču v zadevi Patria pa je v primerjavi s tem čisto nekaj drugega. Sodišča so namreč avtonomna, kar pomeni, da izvršilna veja oblasti nanje ne more vplivati. Postopki pred tožilstvom v omenjenem primeru pa so že zaključeni, tako da se na njih ne da vplivati.
S stališčem, ki ga je včeraj uradno izrazil predsednik Türk, pa je kršil tudi ustavno načelo domnevne nedolžnosti. 27. člen Ustave Republike Slovenije namreč pravi, da je vsakdo nedolžen, dokler se mu krivda ne dokaže. To pa seveda velja tudi v primeru, če bi bila zoper Janšo vložena pravnomočna obtožnica. Dejstvo, da je predsednik Türk kršil omenjeno ustavno načelo, je ob zavajanju javnosti še toliko bolj zaskrbljujoče in škandalozno.