Izvršilni odbor NSi svetu stranke predlaga vstop v koalicijo
Slovenija | 23.01.2012, 20:19
Izvršni odbor NSi je na ponedeljkovi seji razpravljal o koalicijski pogodbi, ki so jo SDS, Lista Virant, DeSUS, SLS in NSi vsebinsko dogovorile v minulih dneh. „Izvršilni odbor NSi je soglasno sprejel sklep, s katerim svetu stranke predlaga vstop NSi v desnosredinsko koalicijo,“ so med sejo zapisali na Twitter. Seja sveta bo jutri.
Podpredsednik NSi Matej Tonin je pred sejo izvršilnega odbora stranke povedal, da so se najprej posvetili oblikovanju koalicijske pogodbe, kadrovska zasedba resorjev pa še ni dogovorjena. Kot je dejal, so bila pogajanja kar zahtevna. Pogodba pa je bila na ravni predsednikov strank usklajena v nedeljo, ko so se dogovorili, da v torek sveti strank odločijo, ali jo sprejmejo ali ne. Tonin je poudaril, da so vsi soglašali, da je njihova osnovna naloga sprejem rebalansa državnega proračuna. "Mi moramo prihraniti že v letošnjem letu 800 milijonov evrov, ker če tega nismo sposobni narediti, potem je vsakršna koalicija brezpredmetna," je dejal Tonin. Dodal je, da se sicer lahko zelo hitro dogovorijo o vsebini in uskladijo o kadrih, vendar "če bo ta koalicija razpadla že pri sprejemu rebalansa, potem nismo nič naredili". Zato je po njegovih besedah posebna skupina, ki sta jo vodila Janez Šušteršič in Andrej Šircelj, pripravila nekakšen predlog bodočega rebalansa proračuna, iz katerega je jasno razvidno, "da bomo samo v letošnjem letu privarčevali 800 milijonov evrov". Glede tega, kje in na kakšen način bi ta sredstva dobili, Tonin pojasnjuje, da gre za neko ponovitev proračuna iz leta 2006, ko je ta znašal približno 8,5 milijarde evrov. In temu se želijo približati v letošnjem letu.
Glede kadrovskih razdelitve resorjev Tonin pravi, da so z izjemo tega, da bodo predlagali predsednika SDS Janeza Janšo za mandatarja, še vse zadeve odprte. Predstavljene so bile sicer želje strank, vendar se te želje pri nekaterih mestih tudi prekrivajo. Te stvari bo treba tekom naslednjih dni uskladiti. Dejstvo pa je, da imajo po izvolitvi mandatarja še nekaj dni časa, da uskladijo tudi kadrovsko strukturo vlade, je dejal Tonin. Kadrovski razrez po njegovih navedbah sicer ni del koalicijske pogodbe in bo najbrž pripravljen v obliki protokola k pogodbi.
Tonin je sicer potrdil, da je predsednik Liste Virant Gregor Virant izrazil željo, da bi ostal na mestu predsednika DZ, "veste pa, da so bile tudi drugačne želje". Potrdil je tudi, da je želja Janše, da bi bili vsi predsedniki koalicijskih strank na nek način v vladi, ker bi to prispevalo k boljšemu delovanju koalicije. NSi pa si želi en državotvorni resor in ministra oz. ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu, je še povedal njen podpredsednik.