Koalicijske stranke
Koalicijskim pogajanjem se je pridružil tudi DeSUS, predsedniki strank s pogajanji zadovoljni
Slovenija | 20.01.2012, 22:33
Koalicijskim pogajanjem med SDS, Listo Virant, SLS in NSi se je v petek pridružil tudi DeSUS. Ob tem so v koalicijsko pogodbo že zapisali, da bo to koalicija za izhod iz krize, ki ne bo odpirala ideoloških tem. Predsedniki omenjenih strank ocenjujejo, da pogajanja potekajo dobro, v medijih pa je že zaokrožila neuradna razdelitev ministrskih resorjev.
Desnosredinskim strankam SDS, Listi Virant, SLS in NSi, ki so sicer načeloma že uskladile osnutek koalicijske pogodbe, se je na pogajanjih tokrat prvič pridružil tudi DeSUS. Pogajanja potekajo praktično že cel dan, zavlekla naj bi se pozno v noč.
Še pred začetkom pogajanj je v petek zjutraj zasedala pogajalska skupina stranke DeSUS, nato pa so se njeni predstavniki sestali z vodstvom SDS. Erjavec je po sestanku povedal, da bo desnosredinska koalicija, če bo sklenjena, koalicija za izhod Slovenije iz krize. Janša mu je namreč, kot je dejal, zagotovil, da ideoloških tem ne bodo odpirali. Kot pravi Erjavec, DeSUS v koaliciji, ki bi odpirala ideološka vprašanja, ne bi sodelovala.
Da bo to koalicija za izhod iz krize, ki ne bo odpirala ideoloških tem, so po besedah predsednika Liste Virant Gregorja Viranta tudi zapisali v koalicijo pogodbo. "Ugotovili smo, da bo to koalicija, ki ima glavni skupni imenovalec na gospodarskih in finančnih področjih," je pojasnil.
Janša je sicer po sestanku dejal le, da so pogajanja stekla in da bodo pogovore v soboto nadaljevali. Erjavec pa je med drugim še povedal, da je DeSUS predstavnikom SDS predstavila nekatera izhodišča. V DeSUS se bodo po njegovih besedah zavzeli zlasti za spoštovanje načela ločitve Cerkve od države in vrednot NOB.
Glede ločitve Cerkve od države je Erjavec dejal, da so bile v vladnem mandatu med letoma 2004 in 2008 "želje, da bi se uvedel verouk v šole". S tem se v DeSUS ne strinjajo in če bi prišlo do takšnih pobud, potem po besedah Erjavca ni možnosti sodelovanja.
O kadrovskih vprašanjih se s predstavniki SDS še niso pogovarjali, Erjavec sam bi, kot je dejal, rad ostal poslanec državnega zbora.
Kdo naj bi bili ministri?
A je v medijih medtem že zaokrožila možna neuradna razdelitev ministrskih resorjev, po kateri bi Erjavec dobil mesto ministra za zunanje zadeve. DeSUS bi dobil tudi ministrstvo za zdravje, vodil bi ga Tomaž Gantar.
SDS prevzela ministrstvo za izobraževanje, kulturo in znanost (Milan Zver), ministrstvo za infrastrukturo in prostor (Andrej Šircelj), ministrstvo za notranje zadeve (Dragutin Mate) ter ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (Romana Tomc).
Lista Virant bi prevzela ministrstvo za finance (Janez Šušteršič), ministrstvo za pravosodje in javno upravo (Jani Soršak). SLS bi pripadlo ministrstvo za gospodarstvo (Radovan Žerjav) ter ministrstvo za kmetijstvo in okolje (Franc Bogovič). NSi pa bi dobila ministrstvo za Slovence po svetu (Ljudmila Novak) in ministrstvo za obrambo (Aleš Hojs).
Tudi predsednik Liste Virant Gregor Virant je dejal, da danes pogajalci še niso prišli do razprave o imenih morebitnih kandidatov za ministre. Ob tem pa je kot kandidate za ministre navedel prav kandidata, ki sta se omenjala v medijih, Šušteršiča in Sorška. Virant naj bi sicer obdržal mesto predsednika DZ.
Pogajanja potekajo dobro
Virant je po pogajanjih tudi spregovoril o politiki kadrovanja morebitne prihodnje vlade. Kot je dejal, bo temeljilo na soglasju koalicijskih partnerjev, in sicer po kriterijih kompetentnosti in ne politične pripadnosti. Tudi odločitve o morebitnih razrešitvah se bodo sprejemale s soglasjem, je dejal.
Sicer pa so predsedniki strank po koncu prvega dela pogajanj povedali, da ta potekajo dobro. Virant je dejal, da so bile vse dosedanje pripombe njegove stranke, ki po njegovih besedah v koalicijo vnašajo liberalne elemente, zdaj sprejete.
Virant pravi, da so se večinoma pogovarjali o uvodnih in temeljnih določbah koalicijske pogodbe in da so se doslej o vseh stvareh uskladili. Delovni osnutek koalicijske pogodbe se sicer bliža stotim stranem, vendar pa po besedah Viranta vsak stavek vzamejo zelo resno.
Erjavec je po pogovorih povedal, da so pogajanja zelo podrobna in natančna, vendar pa do točk, povezanih s položajem upokojencev, še niso prišli. Je pa Virant danes pojasnil, da nima težav glede usklajevanja pokojnin s plačami in življenjskimi stroški po formuli 60:40.
V petek je zasedal izvršilni odbor SLS. Predsednik stranke Radovan Žerjav je dejal, da bo glavni odbor SLS v torek predvidoma sprejel sklep o vstopu v koalicijo s SDS, NSi, Listo Virant in DeSUS. Ob tem je pojasnil, da je odbor obravnaval koalicijsko pogodbo, ki jo je sprejel z nekaterimi dopolnitvami, kot je dejal, so to "več ali manj redakcijske dopolnitve".
SD pa, kot kaže, v desnosredinsko koalicijo ne gre. Podpredsednik SD Patrick Vlačič je po petkovem kolegiju stranke dejal, jim politična presoja "ta trenutek narekuje, da v koalicijo, ki bi jo sestavljal predsednik SDS Janez Janša, ne gremo". O tem bodo sicer po njegovih besedah dokončno odločali organi stranke.
Sicer pa po njegovem mnenju država poleg kakovostne vlade potrebuje tudi kakovostno opozicijo z znanjem. Tega znanja so po njegovi oceni v treh letih na oblasti dobili veliko, zato bodo lahko prispevali h ključnim in pomembnim projektom, hkrati pa bodo lahko tudi kritični tam, kjer bo "v opoziciji treba biti kritičen".
Kdaj bo dan D?
Pristojni organi posameznih strank naj bi o vstopu v desnosredinsko koalicijo povečini odločali v torek, torej dan pred iztekom roka, do katerega lahko kvalificirani predlagatelji vložijo predlog kandidatur za mandatarja.
Predlog kandidature lahko v drugem krogu poleg predsednika republike vložita tudi skupina najmanj desetih poslancev ali pa poslanska skupina. Predsednik SDS Janez Janša je že napovedal, da bo za mandatarja kandidiral le, če se bo pod ta predlog podpisalo 50 poslancev - torej poslanci vseh petih strank, ki se ta čas pogajajo.
Seja državnega zbora, na katerem bodo poslanke in poslanci odločali o podpori kandidatu ali kandidatom, bo 28. januarja.