Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
dr. Ivan Štuhec (foto: Škofija Novo mesto)
dr. Ivan Štuhec

Štuhec in Rupel za Radio Ognjišče kritično o potezah predsednika republike

Slovenija | 18.01.2012, 21:35

Moralni teolog dr. Ivan Štuhec je za Radio Ognjišče komentiral pobudo predsednika države, ki bo preveril možnosti za imenovanje mandatarja Marka Voljča. „Mešanje vetra na ta način s strani predsednika države ni vredno tega položaja, ki ga predsednik države v tej državi ima,“ meni dr. Štuhec. Do predsednikove poteze je kritičen tudi nekdanji zunanji minister dr. Dimitrij Rupel. Ocenjuje, da predsednik republike Janezu Janši ne želi dati mandatarstva zaradi „ideoloških predsodkov“.

Štuhec: Dejstvo sivih stricev je postalo nevarno dejstvo za slovensko demokracijo

Odločitev predsednika države za teologa dr. Ivana Štuheca ni presenečenje, „saj se že ves čas vidi, da predsednik države pri tem vprašanju taktizira. Nenavadno je, da predsednik države potem, ko Janković ni dobil dovolj glasov v parlamentu, še naprej trdi, da je to še vedno najboljši in zaupanja vreden kandidat. To je popolnoma neresno, da si predsednik države dovoli takšne izjave,“ je povedal za Mozaik dneva na Radiu Ognjišče Štuhec. Opozarja tudi na problem slovenske demokratične države češ da so za vse krive stranke, kar pa po njegovih besedah ni res. „Za vse so krivi tisti, ki stranke iz ozadja vodijo. Že na dan volitev sem rekel, da je režiser teh volitev Milan Kučan, kar je za menoj ponovil minister Dejan Židan, ki je dejal, da ima dovolj sivih stricev iz ozadja, kar se je potem vsesplošno prijelo. Tudi premier Borut Pahor se je izražal v tem smislu. Dejstvo sivih stricev je postalo nevarno dejstvo za slovensko demokracijo in odvisnost od teh sivih stricev kaže tudi predsednik Danilo Türk, ki to javno manifestira in tudi v tej zgodbi po volitvah s svojimi potezami več kot očitno kaže, da spada v to garnituro,“ je kritičen Štuhec.

Malodušje in negodovanje, ki se širita med ljudmi po besedah moralnega teologa izhaja predvsem iz vrst tistih, ki so bili v svojem življenju vajeni samo enostrankarskega sistema. „Stranke so z doseženim rezultatom dejansko prišle v pat pozicijo. Če je bil v prvi fazi po volitvah Virant s svojo listo jeziček na tehtnici, je sedaj to Erjavec. Nobena skrivnost ni, da znotraj DeSUS-a mnenja niso enaka in da je v stranki DeSUS veliko ljudi, ki so bili udbini agentje in ti ljudje tudi preprečujejo DeSUS-u, da bi deloval kot normalna politična stranka. Zato je DeSUS znotraj sebe razdeljen in veliko vprašanje je, kako se bo odločil,“ pravi. Prepričan je, da manevriranje, ki ga izvaja predsednik države, najbolj škoduje strankam češ, da te ne naredijo tistega, kar bi morale, torej izvolijo novo vlado. „Mislim, da imamo ta trenutek predvsem krizo položaja predsednika države.“

Na vprašanje, ali predsednik v primeru Marka Voljča izvaja politični dribling, ki ga je predsednik države očital političnim strankam pa je dejal: „Gotovo, da se on ves čas gre svoj politični dribling. To kar je on očital strankam, mora najprej počistiti na svojem terenu zato, ker bi lahko že takoj v začetku pohitel s podelitvijo mandatsrtva in bi pospešil vse postopke, a je čakal. Čakal je na 45. in 46. glas, ki ga potem ni bilo. Dribling naj nekateri pripišejo kar sebi in ne drugim.“

Predsednik države po besedah Štuheca ni v poziciji, da mora nujno predlagati svojega kandidata. Enega je že in ta ni uspel, tako da to lahko stori ali poslanska skupina ali deset poslancev. Teolog Ivan Štuhec je za Radio Ognjišče komentiral tudi očitke, da se vse politične stranke norčujejo iz volivcev. Prepričan je, da to ni res, saj se iz volivcev norčujejo tisti, ki so se „predstavljali kot edini rešitelji Slovenije in so naenkrat postali nesprejemljivi tudi za predsednika države in sedaj potegnejo iz žepa kar nekega kandidata, ki je nekoč že kandidiral in za katerega tudi vemo, kakšne vloge je imel in iz katerega političnega bloka prihaja.“ Ob sklepu pogovora je poudaril: „Mešanje vetra na ta način s strani predsednika države ni vredno tega položaja, ki ga predsednik v tej državi ima. Če hočejo on in sivi možje iz ozadja Slovencem pristuditi politiko in jih pripeljati do situacije, ko jim bo postalo popolnoma vseeno, kaj se s to državo dogaja, potem bodo morali odgovornost za to pred zgodovino pripisati sebi.“

Rupel: Išče se neka nenavadna rešitev zunaj sistema, ki je bil postavljen pred 20. leti

Dr. Dimitrij Rupel
Dr. Dimitrij Rupel © ARO
„Predlog predsednika republike je nekoliko nenavaden“, je v Pogovoru o na Radiu Ognjišče odločitev Danila Türka, da preveri možnost za imenovanje mandatarja Marka Voljča, označil nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel. Prepričan je, da so bankirji, kar Voljč tudi je, na slabem glasu, ker da so prav oni krivi za krizo, v kateri se je znašel svet. „In tudi zaradi tega, ker se sedaj išče neka nenavadna rešitev zunaj sistema, ki je bil postavljen pred 20. leti. Slovenija se je takrat odločila za večstrankarski sistem in ta sistem ima svoje zakonitosti. Predstavljal bi si, da bi bilo mogoče v parlamentu zbrati dovolj glasov za takšno ali drugačno vlado. Verjamem, da so te zadrege z razdelitvijo slovenskega političnega prostora zoprne, vendar se mi iskanje rešitve zunaj strankarskega sistema in nestrankarske dinamike zdi tudi nekoliko tvegano,“ meni Rupel. Dodal je, da bi morali možnost za sestavo vlade zdaj dobiti v SDS. Na vprašanje, zakaj se je po njegovo predsednik odločil za ta korak, je odgovoril: „Ker po eni strani zaradi ideoloških predsodkov ne želi dati mandata Janezu Janši, ki se mi zdi od vseh kandidatov v tem trenutku najbolj verjeten kandidat za predsednika vlade, drugič pa, ker je najbrž ugotovil, da Janković nima tiste podore, kot se je zdelo.“

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...