Uhajanje ogljikovega monoksida lahko povzroči zastrupitev.
Ogljikov monoksid - tihi ubijalec
| 18.01.2012, 13:17
Z območja Pohorja prihaja tragična novica. V zasebnem apartmaju v naselju Hudinja pod Roglo so odkrili trupla dveh mladeničev in mladenke, ki so se zastrupili z ogljikovim monoksidom. Prav zastrupitev s tem plinom je najpogostejša nenamerna smrtna zastrupitev v Evropi in tudi v Sloveniji.
Kot pojasnjuje Miran Brvar s centra za zastrupitve interne klinike ljubljanskega kliničnega centra, pri nas zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom vsako leto umre približno deset ljudi. Na ljubljanskem kliničnem centru so po njegovih besedah v preteklem tednu obravnavali vsaj devet primerov z zastrupitvijo.
Znaki zastrupitve so ...
Ker ogljikovega monoksida naša čutila ne zaznajo, ga imenujemo tihi morilec. Brvar pravi, da so znaki zastrupitve s tem plinom običajno podobni znakom nekaterih bolezni, predvsem viroze. To so glavobol, oslabelost, omotica, slabost, bruhanje in izguba zavesti. Če se pojavijo, je treba, tako poudarja, pomisliti na morebitno takšno zastrupitev in čim prej zapustiti prostor oziroma oditi na svež zrak ter nato poklicati reševalce.
Kakšne so lahko posledice?
Če je oseba dlje časa izpostavljena ogljikovem monoksidu oziroma če ob tem zaspi, lahko umre. Če oseba preživi, lahko daljša izpostavljenost temu plinu pušča trajne okvare možganov, ki se kažejo kot ponavljajoči glavoboli, motnje mišljenja, koncentriranja, opozarja Brvar. Blažje zastrupitve pa običajno ne puščajo posledic. Zdravljenje lahko poteka samo v bolnišnici s 100-odstotnim kisikom, najhujše primere zdravijo v hiperbarični komori.
Najučinkovitejša zaščita alarmne naprave
Da bi preprečili zastrupitve z ogljikovim monoksidom, je pomembno, da so kurilne naprave redno vzdrževane in pravilno servisirane. Pomembno je tudi ustrezno skrbeti za dimnike in ventilacijske sisteme. Ena od možnosti je tudi alarmna naprava, ki s piskanjem pravočasno opozori na prisotnost ogljikovega monoksida v zraku, je pojasnil.