Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Radovan Žerjav SLS (foto: Izidor Šček)
Radovan Žerjav SLS | (foto: Izidor Šček)

Poslanci SLS: Vsak izmed nas je izrazil svojo voljo, z neprevzemom glasovnic pa smo jasno in odkrito sporočili svojo odločitev

Slovenija | 13.01.2012, 09:17

Poslanci SLS so na predstavili vsak svojo odločitev o glasovanju za predsednika vlade. Zavrnili so vsa ugibanja o trgovanju z glasovi poslancev SLS.

Poslanci SLS so zavrnili očitke, da so glede neprevzema glasovnic ravnali po strankarskem diktatu, in poudarili, da so s tem jasno izrazili svojo voljo. Vodja poslanske skupine SLS Franc Bogovič je povedal, da v PS SLS niso želeli, da bi kdo manipuliral z njihovimi imeni v primeru, da bi bil predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković izvoljen za predsednika vlade. "To je edini način, da ne postanemo predmet politične korupcije," je dodal Bogovič in poudaril, da je bilo pri njih vseskozi enotno stališče, da SLS ne vstopi v koalicijo s Pozitivno Slovenijo.

Tako se je SLS udeležila dveh vljudnostnih sestankov pri predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću 12. in 20. decembra lani. Še prej, 13. decembra, je glavni odbor SLS soglasno podprl odločitev o tem, da se ne vstopi v koalicijo s Pozitivno Slovenijo. Stališče SLS je bilo predstavljeno tudi predsedniku države. S tem je poslanska skupina SLS dokazala enotno mnenje. Na predvečer glasovanja pa so se v medijih pojavile špekulacije o morebitni oddaji glasu vodje PS SLS Franca Bogoviča predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću. Bogovič je povedal, da se je po tem odločil, da glasovnice ne prevzame: "Ne morem si dovoliti, da me politični manipulatorji v »političnem driblingu« označijo kot novega izdajalca na politični sceni." Bogovič je tudi povedal, da je poslanec PS Gašpar Gašpar Mišič neprestano trdil, da imajo zagotovljenih 48 glasov. "Pomenljivo je, da nam je predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković po seji rekel, da so mu bili zaradi tega, ker nismo glasovali, odvzeti trije glasovi podpore. Pozivam poslanca PS Gašparja Gašparja Mišiča in Zorana Jankovića, naj v slogu izjav poslanke Maše Kociper po moško povesta, kateri so ti trije poslanci, in po evropsko in transparentno povesta, s kom bo Zoran Janković izvoljen za mandatarja in s kom bo sestavil Vlado RS," je še poudaril Franc Bogovič.

Poslanec SLS Jakob Presečnik je povedal, da tisto, kar rečeš in misliš, tudi storiš. "Če se pojavlja dvom, da se dela nekaj pod mizo, je to treba preprečiti in to smo tudi storili," je povedal.

Poslanec SLS Franc Pukšič je dejal, da tajno glasovanje omogoča najvišjo politično korupcijo, ki si jo lahko predstavljamo v državi. "Takšna odločitev o mandatarju pomeni odločitev o tem, v katero smer se bo razvijala država. Moja odločitev je bila, da glasujem javno tako, da ne prevzamem glasovnice." Poslanec SLS Mihael Prevc pa, da je bilo glasovanje poslancev SLS za razliko od drugih javno. "Nekateri so glasovali tajno, poslanci SLS pa smo tako z neprevzemom glasovnic glasovali javno."

Poslanec SLS Janez Ribič je poudaril, da mu ni bilo težko glasovati javno in s tem ne prevzeti glasovnice, ter še dodal, da ne more človek na glasovanje brez podpisane koalicijske pogodbe in brez zagotovljenih glasov. Po njegovem mnenju je bilo to vrh spodbuditve vseh manipulacij.

Žerjav: Brez DeSUS ali SD ne bo desnosredinske koalicije

V SLS so se še naprej pripravljeni pogovarjali o vstopu v desnosredinsko koalicijo, a te po besedah predsednika stranke Radovana Žerjava ne bo, če se ji ne bodo pridružili v DeSUS ali SD. Obema strankama so SDS, NSi, SLS in Lista Virant poslali vabilo na pogajanja, je pojasnil Žerjav, ki je povedal tudi, da se v ponedeljek sestanejo s predsednikom države Danilom Türkom.

Glede na to, da so stranke SDS, Lista Virant, SLS in NSi že parafirale koalicijsko pogodbo, so se v SLS še najprej pripravljeni pogovarjati o vstopu v desnosredinsko koalicijo, je med četrtkovo sejo izvršilnega odbora SLS dejal Žerjav. A pogoj za oblikovanje takšne koalicije je, da se ji pridruži še katera od drugih strank, torej DeSUS ali SD.

Obema strankama so poslali povabilo za pogajanja o delno usklajeni koalicijski pogodbi, ki pa je v tem primeru po Žerjavovih besedah "popolnoma odprta". V štirih desnosredinskih strankah tako zdaj čakajo na odziv predsednikov SD in DeSUS, Boruta Pahorja in Karla Erjavca, Žerjav pa verjame, da bosta na pobudo odgovorila relativno hitro, v petek ali soboto. O tem, kakšne so možnosti, da DeSUS vstopi v to koalicijo, pa Žerjav ni želel špekulirati.

Brez DeSUS ali SD po njegovem mnenju desnosredinske koalicije ne bo, prav tako Žerjav ocenjuje, da v takšnem primeru predsednik SDS Janez Janša ne bi kandidiral za mandatarja. Vlade se namreč ne da sestavljati na silo in "prisilno privesti koga v koalicijo", še pravi Žerjav.

Predsednik SLS tudi ne vidi več veliko možnosti za tretjega mandatarskega kandidata oziroma da bi "koga pobrali s ceste in ga postavili za predsednika vlade, pa kakršna koli renomirana oseba bi to bila". Možnosti sta tako po njegovi oceni le dve: Zoran Janković in Janez Janša.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...