Zdravnica in pacient
Kako do ustrezne komunikacije v zdravstvu?
| 12.01.2012, 16:24
Mariborski klinični center je začel z usposabljanjem mediatorjev v zdravstvu. V bolnišnici so namreč prepričani, da je obvladovanje mediacijskih veščin nepogrešljiv element reševanja nesoglasij in izboljšanja odnosov med različnimi javnostmi v zdravstvu. Kot pravijo, je to potrdil tudi primer Nekrep.
Za zdaj je v mariborskem kliničnem centru usposobljeni mediator le Janez Lencl. V pogovoru za Slovensko tiskovno agencijo je povedal, da želi bolnišnica z mediacijo izboljšati komunikacijo, torej slišanje eden drugega. "Mediacijski postopek je uporaben na različnih področjih, ne le v komunikaciji med zdravnikom in pacientom, temveč na primer tudi znotraj medicinskega kolektiva. Dober je recimo kot veščina vodenja, saj tako usposobljeni predstojnik lažje vodi kolektiv, bolje prisluhne delavcem," je pojasnil.
Do zdaj je takšna usposabljanja na svojem sedežu v Ljubljani pripravljalo Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije, ki pa sodeluje tudi pri strokovnem izobraževanju mariborskega kliničnega centra. Usposabljanje je namenjeno zdravstvenim delavcem, delavcem v zdravstvu in zastopnikom pacientovih pravic, obsega pa sto ur. Prijavilo se je 15 ljudi, ki jih po koncu čaka tudi izpit.
Med prednostnimi nalogami vodstva osrednje bolnišnice v štajerski prestolnici je izboljšanje komunikacije, tako z javnostjo in bolniki kot znotraj zavoda. Predvsem primer tragično preminulega 12-letnega Bora Nekrepa marca 2008, katerega starši so mariborski zdravnici Zlatki Kanič na sodišču očitali malomarno ravnanje in aroganten odnos, je razkril pomen ustrezne komunikacije v zdravstvu. Lencl je prepričan, da je slaba komunikacija kroničen problem zdravstva nasploh in da mariborski klinični center na tem področju ne odstopa. Se pa po njegovih besedah trudi te slabosti izboljšati tudi s takšnimi izobraževanji. "Zaposlene je treba na pravi način usposobiti, jih opozoriti, jim povedati, kako komunicirati. Ker zdravje je vrednota, kjer smo vsi zelo ranljivi," je dodal.
Ob tem spomnimo, da sta družina Nekrep in mariborska osrednja bolnišnica prav s pomočjo mediacije lani dosegli sporazum v odškodninski tožbi. V kazenskem postopku je nato mariborsko okrožno sodišče Kaničevo spoznalo za krivo malomarnega zdravljenja Bora in ji naložilo deset mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let. Soobtoženega zdravnika Roberta Pogorevca je oprostilo obtožb.