Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Ljudmila Novak (foto: ARO)
Ljudmila Novak | (foto: ARO)

Svetlana Makarovič po državljanski dolžnosti sovraži katoliško Cerkev

| 12.01.2012, 11:30

Svetlana Makarovič širi nestrpnost do katoličanov in tudi do volivcev SDS in NSi. Tovrstna nestrpnost ji celó predstavlja državljansko dolžnost, kot je povedala v intervjuju za spletni portal siol.net. Objavili so ga dan pred proslavo v Dražgošah, kjer je s svojim govorom o „hlapcih“ desnosredinske politike spregovoril Janez Stanovnik, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB.

”Nekatere stvari je treba sovražiti”, je v pogovoru za portal siol.net povedala pisateljica Svetlana Makarovič, ki k sovraštvu poziva kar na glas: „Po mojem mnenju je katoliška Cerkev v Sloveniji nekaj, kar moraš sovražiti.“ Pa je ob tem in podobnih javnih govorih v zadnjem času, ki so bili skrajni primer sovražnega govora, kdo ukrepal? Razen nekaj blogerjev, nihče. Je pa na včerajšnji seji v državnem zboru Makarovičevo citirala predsednica Nove Slovenije, Ljudmila Novak. V predstavitvi stališč poslanskih skupin pred glasovanjem o mandatarstvu Zorana Jankovića je Novakova spregovorila tudi o domoljubju in spoštovanju vrednot. Dovčerajšnji kandidat za premierja Zoran Janković je namreč kot župan prestolnice lani podelil častni naziv meščanke Ljubljane prav pisateljici Svetlani Makarovič. V obrazložitvi so takrat zapisali, da je njen prispevek na področju umetnosti in kulture težko dosegljiv in neubesedljiv za dobrobit Ljubljančanov ter prepoznavnost mesta.

Novakova je v razpravi v državnem zboru poudarila, da ne odobrava kakršnega koli nacionalizma in žalitev na račun drugih narodov ali posameznikov. „Vsa ljudstva sveta so bogastvo različnosti našega planeta. Domoljubje in spoštovanje vrednot, ki so nas oblikovale kot narod pričakujem najprej od nas Slovenk in Slovencev potem pa tudi od tistih, ki so prostovoljno postali naši državljani. Zakaj takšen uvod?“ Vodja NSi-ja je v nadaljevanju Jankovića vprašala, ali se kot nekdanji župan Ljubljane in morebitni prihodnji predsednik vlade strinja s sovražnim govorom častne meščanke, ki je pred kratkim razburila mnoge Slovence. Nato je navedla nekaj besed iz njenega intervjuja za spletni portal. Na vprašanje, ali so "Slovenceljni" poniževalni izraz za Slovence, je Makarovičeva odgovorila:

"Zakaj poniževalni? Slovencelj je beseda za butastega Slovenca, nič drugega, saj to je čisto jasno. In otrok, ki vrže petardo psu pod tačke, je mali Breivik. Čudim se, koliko staršev, ki vedo, kaj se dogaja pa še vedno pošiljajo svoje otroke v župnišče, svoje otroke pošiljajo v sluzaste roke prekletega smrdljivega farja." Novakova se je v parlamentu opravičila za citirane besede, a je še naprej povzela Svetlano Makarovič: "Pa še zmeraj so ponosni, če je njihov fantek ministrant. Ja, a so znoreli, a so znoreli? Lastne otroke polagajo zločincu v roke. Ampak taki materi bom jaz rekla slovenceljska mati. Koliko Slovencev sploh pozna kakšno ljudsko balado. Ne poznajo, poznajo gojzarsko muziko. O Slakih in Avsenikih, to so oberkrajnerji, če so se v Avstriji tako predstavljali, potem so to oberkrajnerji, naj se tukaj tudi. So stvari, ki jih je treba sovražiti. Po mojem mnenju je katoliška cerkev v Sloveniji nekaj, kar moraš sovražiti. Jaz to čutim kot svojo državljansko dolžnost."

To je le nekaj nečastnih izjav častne meščanke, ki ji je Ljubljana podelila ta naslov. „Kljub nesporni umetniški vrednosti del te avtorice mojim vnukom zagotovo ne bom brala in kupovala njenih pravljic. Ob vsem spoštovanju pripadnikov različnih narodnosti v naši državi, smo vendar mi sami najprej dolžni ohranjati svojo kulturo, svojo pesem, svoj jezi,“ je pripomnila predsednica Nove Slovenije, ki od gospoda Jankovića še pričakuje, da smo vsi državljani obravnavani enakopravno in da ne bo dopustil takšnega sovražnega govora v prihodnje.

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...