Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Državni zbor (foto: ARO)
Državni zbor | (foto: ARO)

Kako so se na nepotrditev mandatarja odzvale stranke?

Slovenija | 11.01.2012, 23:15

Poslanci so bili po seji državnega zbora, na kateri Zoran Janković ni bil izvoljen za mandatarja, bolj ali manj redkobesedni. Ali je izid glasovanja presenečenje ali ne, je težko reči. Odmevala so ugibanja, kdo od poslancev, ki so Jankoviću obljubili podporo, ni glasoval zanj. Med drugim pa je bilo tudi poudarjeno, da dogajanje, kakršnemu smo priča ob tokratnem sestavljanju vlade, ne pomeni nič dobrega za Slovenijo, ki se sooča s krizo.

Janša: 50 glasov največja možna trdna večina

Predsednik SDS-a Janez Janša je v izjavi za medije ocenil, da je bilo neodgovorno, da se je Jankovič po podporo v parlament podal brez podpisane koalicijske pogodbe. Kot je dodal, njegova stranka tega ne bo naredila. Predloga za mandatarstvo torej ne bo vlagala, dokler ne bo imela podpisane koalicijske pogodbe, ki zagotavlja trdno večino. Trenutno je največja možna trdna večina po njegovi oceni 50 glasov. Na vprašanje, ali pričakuje, da bo predlog za njegovo mandatarstvo v parlament vložil predsednik države, je odgovoril, da ne pričakuje ničesar. O možnosti, da bi Danilo Türk za mandatarja znova predlagal Jankovića, pa je dejal, da je to sicer njegova pravica, a da v drugem krogu predsednik države ni več edini in najmočnejši predlagatelj. "Zagotovo je igra končana, če predlog za mandatarja istočasno vloži absolutna večina poslancev. V tem primeru namreč noben drug predlagatelj nima možnosti, da dobi naklonjenost absolutne večine poslancev, in bi bilo vztrajanje pri takšnem predlogu zgolj izgubljanje časa," je pojasnil.

Janša meni, da zdaj ni časa za ponavljanje glasovanja in da je pred državnim zborom le še en resen poskus, drugače bodo zaradi tako napisane zakonodaje najverjetneje predčasne volitve. Ali si jih država lahko privošči, je, tako dodaja, drugo vprašanje. Po njegovih besedah ponudba koalicijske pogodbe, ki jo je SDS proti koncu decembra poslala strankam, še velja. Štiri stranke, to so poleg SDS-a še Državljanska lista Gregorja Viranta, SLS-a in N.Si-ja, so do zdaj uskladile vsa odprta vsebinska vprašanja, pogodba, ki ima 70 strani, je tudi parafirana. Venda te stranke nimajo dovolj glasov za trdno večino, zato se bo treba pogajati z ostalimi strankami. Glede DeSUS-a je Janša dejal, da ni bistvenih razhajanj v programih te in svoje stranke.

Janez Janša SDS
Janez Janša SDS © Izidor Šček

Virant za javno odločanje o mandatarju

Gregor Virant je nad dogodki v državnem zboru, predvsem nad "netransparentnostjo in manipulacijami, ki so ves čas visele v zraku," zgrožen. Predsednik liste, ki nosi njegovo ime, se bo zato zavzel za ustavno spremembo, s katero bi bilo odločanje o mandatarju javno. Po njegovem bomo le tako lahko preprečili podmizne igrice, špekulacije, manipulacije in zagotovili politični higieno v državi. Kot je znano, poslanci njegove stranke niso prevzeli glasovnic. Virant je zatrdil, da so se za to odločili sami, ker so želeli zavarovati lastno integriteto. Prepričan je, da so tako pokazali, da niso skorumpirani. "Veliko jih je padlo pod sum politične korupcije, saj se je govorilo o tem, da je zagotovljenih 46 in celo 48 glasov. Bili so objavljeni njihovi obrazi," je opozoril Virant. Poudaril je še, da ne bi bilo prav, da bi bil s t. i. prebežniki izvoljen mandatar.

Gregor Virant DLGV
Gregor Virant DLGV © Izidor Šček

Žerjav: To zagotovo ni konec sveta

Glasovnic prav tako niso prevzeli poslanci SLS-a. Predsednik stranke Radovan Žerjav je poudaril, da je bil po novici, da sta zagotovljena 45. in 46. glas, pritisk medijev nanje prevelik, niso pa želeli biti tisti, ki bi se za nekom skrivali. Želeli so, da je glasovanja ne spremlja nikakršen sum, da je kdor koli storil kakor koli drugače, kot so se dogovorili. Žerjav je zatrdil, da je bila to enotna želja poslancev SLS-a, prepričan je, da so storili prav, saj se mora mandatar, ko se glasuje o njem, postaviti "na čisto in transparentno, brez skrivanja". Nepotrditev Jankovića po njegovem tudi ne pomeni konca sveta.

Radovan Žerjav SLS
Radovan Žerjav SLS © Izidor Šček

V N.Si-ju slutili, kakšen bo izid

Da predsednik Pozitivne Slovenije ni prejel dovolj glasov, je po besedah predsednice Nove Slovenije Ljudmile Novak delno presenečenje. A dodala je, da so v njeni stranki to nekako slutili. "Verjetno vsi niso glasovali tako, kot so obljubili, to pa je pravica poslancev, da glasujejo po svoji vesti," je komentirala končni izid. Poudarila je še, da poslanci N.Si-ja niso glasovali, ker niso želeli povzročiti sumov, da so oni tisti, ki so glasovali drugače, kot so obljubili.

Ljudmila Novak NSi
Ljudmila Novak NSi © Izidor Šček

Kako so glasovali v SD-ju?

Vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Janko Veber je zagotovil, da so v njegovi stranki prispevali vse glasove podpore mandatarskemu kandidatu. Na željo predsednika SD-ja Boruta Pahorja je tudi sam videl njegovo glasovnico, na kateri je obkrožil za Jankovića. Vebrov komentar izida je: "Glasovanje je bilo tajno, poslanci so se pač odločili, kot so se odločili." V stranki se po njegovih besedah zavedajo resnosti nastalega položaja, "zato to terja tudi pri Socialnih demokratih temeljit premislek, kako ravnati naprej". Slovenija po njegovem ne more delovati v razmerah ob nepopolnem vladanju in tudi ob nepopolnem delovanju državnega zbora. "To nam ne koristi niti na zunanjepolitičnem niti na notranjepolitičnem področju. To moramo resno analizirati in to je zdaj naša prva naloga, ki jo bomo opravili," je še dodal.

Borut Pahor SD
Borut Pahor SD © Izidor Šček

Erjavec: Vseh šest poslancev DeSUS-a podprlo Jankovića

Poslanec DeSUS-a Franc Jurša je po glasovanju povedal, da njegov glas Jankoviću ni zmanjkal. "Če vi mislite, da sem to jaz, potem mislite. Jaz pa vem, da nisem," se je odzval na ugibanja, da naj bi od 44 obljubljenih zmanjkala dva glasova iz poslanske skupine njegove stranke. Prvak DeSUS-a Karl Erjavec po koncu seje ni želel stopiti pred novinarje, je pa pozneje poudaril, da je vseh šest strankinih poslancev sledilo sklepu izvršnega odbora DeSUS-a, naj podprejo Jankovića. Poudaril je tudi, da si "ne moremo več privoščiti", da bi poslanci glasovali o kandidatu za mandatarja, ki ne bi imel zagotovljene podpore. Zato želi, da bi Janković ob morebitnem drugem krogu glasovanja jasno povedal, katera dva poslanca bosta predstavljala 45. in 46. glas, ki bi mu zagotovila večinsko podporo. Na predstavitev takšne večine bo po Erjavčevih besedah vezano tudi njihovo glasovanje ob morebitnem drugem krogu.

Predsednik DeSUS-a Karl Erjavec; foto: Arhiv Radia Ognjišče
Karl Erjavec DeSUS © Izidor Šček

V poslanski skupini PS bodo premislili, kako naprej

Gašpar Gašpar Mišič iz Pozitivne Slovenije, ki je med sejo zagotavljal, da bo Jankovića podprlo 48 poslancev, je po koncu glasovanja povedal, da je to, kar se je zgodilo, zelo nerodno. Dejstva, da Janković ni prejel niti potrebnih glasov svojih morebitnih koalicijskih partneric, ni komentiral. "To moram prespati," je dejal. V strankini poslanski skupini bodo razmislili, kako naprej. "Zagotovljena smo imeli dva oziroma celo tretji glas, ki je bil neodločen," je pojasnil. Po njegovih besedah so se ponudili sami, o imenih pa Mišič ni želel govoriti.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...