Geodetska uprava umika podatke lastnikov nepremičnin
Slovenija | 05.01.2012, 13:16
Vodstvo Geodetske uprave se je odzvalo na začasno odločbo informacijske pooblaščenke, ki je prepovedala objavo osebnih podatkov lastnikov nepremičnin, do katerih je bilo mogoče dober teden dni dostopati na spletnem portalu prostor.gov. Do jutri zvečer bo tako GURS umaknil osebne podatke o fizičnih lastnikih nepremičnin. Bodo pa sprožili tudi upravni spor na sodišču.
Lastniki nepremičnin bodo lahko do podatkov o svoji nepremičnini še naprej dostopali prek aplikacije za spreminjanje podatkov, za vstop pa potrebujejo kodo, ki so jo prejeli z obvestilom o poskusnem izračunu vrednosti jeseni 2010. Kdo je lastnik posamezne nepremičnine, ne bo več vidno."Funkcionalno se aplikacija za uporabnike ne bo spremenila. Poznalo se bo le pri tem, da ko bo uporabnik gledal podatke o posamezni nepremičnini, ne bo vedel, kdo je lastnik te nepremičnine," je povedal direktor Geodetske uprave Aleš Seliškar.
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je namreč Gursu izdala začasno odločbo, da mora onemogočiti javni dostop do imen, priimkov, naslovov stalnega prebivališča in letnice rojstva fizičnih oseb - lastnikov nepremičnin, do katerih je mogoče dostopati poleg posameznih nepremičnin na portalu Prostor. Ta združuje zbirke katastra stavb, zemljiškega katastra, registra prostorskih enot, skupaj z vrednostjo nepremičnin, in evidence državne meje.
GURS bo sprožil upravni spor
Glede očitkov informacijske pooblaščenke, da gre pri javnem vpogledu za novo evidenco in obdelavo podatkov, Seliškar trdi, da to ni nova zbirka podatkov, ampak da gre za istočasen prikaz podatkov iz več zbirk. Gurs bo v 30 dneh na upravnem sodišču sprožil upravni spor. Prepričani so namreč, da je pooblaščenka površno pregledala njihov novi portal in da njena odločba temelji na tem, da Gurs prikazuje novo združeno zbirko podatkov, za kar nima pravne podlage. "Menimo, da je to zmotno. Gurs ne prikazuje nove združene evidence, res je pa, da v enem oknu združuje vpogled v več evidenc," zatrjuje direktor uprave. To pa jim dovoljujejo obstoječi zakoni. "Če ne veste naslova, ne morete izvedeti, katero nepremičnino ima posameznik. Če ima ta lastnik še vikend, pa ne veste, kje je, boste morali klikniti milijonkrat, da bi ga našli," zatrjuje Seliškar.
Kako na to gleda EU
Seliškar pravi, da so tudi težnje Evropske unije, da uporabnikov uradniki ne pošiljajo od vrat do vrat in od aplikacije do aplikacije, temveč da se informacije dobi na zgoščenih mestih.
Bi jim pa po njegovem mnenju uspelo zmanjšati število zgolj radovednih vpogledov v pregled nepremičnin s tem, da bi uvedli minimalno plačilo. Za vsak klik na primer en cent, predlaga Seliškar. S tem bi tudi njihova uprava dobila sredstva za nadaljnji razvoj.