Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Proti družinskemu zakoniku tudi Ivan Oman

Slovenija | 03.01.2012, 11:17

Civilna iniciativa za družino in pravice otrok potem, ko ustavno sodišče ni preprečilo referenduma o družinskem zakoniku, nadaljuje z zbiranjem podpisov za zahtevo referenduma. Pobudniki referenduma so 25.000 podpisov zbrali že septembra, sedaj pa imajo še 33 dni časa, da zberejo vseh potrebnih 40.000 podpisov. Danes se jim je v Škofji Loki pridružil tudi starosta slovenske politike Ivan Oman.

Pobudniki referenduma podpise zbirajo pred upravnimi enotami in krajevnimi uradi. Civilna iniciativa za družino in pravice otrok bo po besedah njenega vodje Aleša Primca naredila vse za to, da bo referendum izveden skupaj z nadomestnimi županskimi volitvami. Če bi rok za zbiranje podpisov izkoristila v celoti in bi DZ referendum razpisal okoli 15. februarja, bi referendum lahko izvedli najbolj zgodaj sredi marca. Lahko pa civilna iniciativa podpise v DZ vloži tudi prej.

"Otrok potrebuje skrbna in ljubeča mamo in očeta. Družinski zakonik bi moral spoštovati in spodbujati največje koristi otrok ter reševati največje probleme slovenskih družin. Žal temu ni tako. Ne prinaša potrebnih ukrepov za odgovorno pripravo na družinsko življenje, ne spodbuja odgovornega starševstva, ne prinaša potrebnih ukrepov za zmanjševanje števila razdeljenih družin … Družinski zakonik posameznim tipom družin ne prinaša še kako potrebnih izboljšav. Ne prinaša izboljšanja položaja enostarševskih družin, ne prinaša potrebnih izboljšav za rekombinirane družine, tudi za otroke, ki živijo v istospolni skupnosti, ne prinaša izboljšav. Sprejeti Družinski zakonik ni primeren odgovor na izzive, s katerimi se soočajo naše družine," je ob nadaljevanju zbiranja podpisov povedal Primc ter dodal, da je družinski referendum zadnja možnost, da se prepreči uveljavitev spornega Družinskega zakonika, ki razvrednoti izjemen pomen mame in očeta za rojstvo, razvoj in vzgojo otroka, ob tem pa nobenemu tipu družine ne prinaša izboljšav položaja. "Podpise podpore za družinski referendum želimo zbrati v najkrajšem možnem času, saj želimo, da bi bili naši prostovoljke in prostovoljci čim prej na toplem, poleg tega pa želimo omogočiti, da bi bil družinski referendum lahko izveden sočasno z nadomestnimi županskimi volitvami," je še povedal Primc.

Sicer mora civilna iniciativa podpise najkasneje vložiti v roku sedmih dni po končanem roku za zbiranje, v sedmih dneh od vložitve pa mora DZ razpisati referendum. Do dneva glasovanja ne sme preteči manj kot 30 in ne več kot leto dni od dne razpisa. Dan glasovanja v razdobju najmanj 30 in največ 45 dni DZ na glasovanju določi z navadno večino, če pa bi do referenduma preteklo več kot 45 dni, bi morali poslanci odločati z dvotretjinsko večino.

V referendumsko kampanjo se bo vključila tudi večina političnih strank, nekatere aktivno, druge le z jasnim zastopanjem stališč. Za zakonik se bosta poleg SD zavzeli tudi novi stranki v parlamentu Pozitivna Slovenija in Lista Virant, medtem ko zagovornici zakonika LDS in Zares v parlamentu nimata več glasu. Nasprotnici zakonika, SDS in SLS, pa sta medtem v DZ ob bok dobili še NSi, ki napoveduje aktivno vključitev v kampanjo. DeSUS bo tudi v kampanji ostal neopredeljen.

Odločba ustavnega sodišča, ki je zahtevo državnega zbora, naj ustavno sodišče odloči, da bi z odložitvijo uveljavitve ali zaradi zavrnitve družinskega zakonika na referendumu nastale protiustavne posledice, zavrnilo, je bila v Uradnem listu RS objavljena v petek.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...